جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷

اجتماعی  /  انتظامی و حوادث

دستگیری قاچاقچی سابقه دار با یک تن مواد مخدر/ ضربه 10 تریلیونی به بنیان های مالی قاچاقچیان

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از دستگیری قاچاقچی سابقه دار با بیش از یک تن مواد مخدر و ضربه 10 تریلیونی پلیس به بنیان های مالی شبکه های قاچاق مواد مخدر خبر داد.

دستگیری قاچاقچی سابقه دار با یک تن مواد مخدر/ ضربه 10 تریلیونی به بنیان های مالی قاچاقچیان

به گزارش خبرگزاری فارس سرهنگ مجید کریمی به تشریح عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از ابتدای سال تاکنون پرداخت و اظهار داشت: از ابتدای سال تا 31 تیرماه سال جاری،  364 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر توسط نیروی انتظامی کشف شده که توفیق در کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 44 درصد افزایش داشته است.

 *تمرکز پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بر مرزهای شرقی کشور

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: 78 درصد از این کشفیات مواد مخدر بر مبنای تدابیر ابلاغیه فرمانده ناجا مبنی بر تمرکز در مرزهای شرق و حاشیه شرق کشور به دست آمده است؛ هدف گذاری در مرزهای شرقی کشور بیش از 3 سال است که اجرایی و دنبال می شود و هر ساله بر میزان کشفیات مواد مخدر از مرزهای شرقی افزوده می شود.

*دستگیری56 نفر از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر

وی با بیان اینکه شناسایی و دستگیری سر باندها و سرشبکه های اصلی قاچاق مواد افیونی از اولویت های اصلی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا است، بیان کرد: طی چهار ماه اخیر 56 نفر از عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر را دستگیر کرده ایم و البته در بسیاری از درگیری ها، اعضای قاچاق مواد مخدر نیز به هلاکت رسیده اند.

 *قاچاقچی سابقه دار دستگیر شد

سرهنگ کریمی در ادامه از دستگیری قاچاقچی معروف در یکی از استان های شرقی کشور ( کرمان) خبر داد و گفت: این فرد سابقه دار چندین سال تحت تعقیب پلیس بود و سوابقی چون شرارت، گروگانگیری، حمل مسلحانه مواد مخدر و ... در پرونده داشته است که خوشبختانه با اقدامات اطلاعاتی پلیس، طی ماه گذشته با بیش از 1 تن و 200 کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک و حشیش شناسایی و دستگیر شد.

وی اضافه کرد: بر مبنای بررسی های صورت گرفته و اطلاعات موجود، این قاچاقچی سابقه دار تاکنون بیش از 100 تن قاچاق مواد مخدر انجام داده است و همچنین از قاچاقچیان معروف در این حوزه می باشد و با افراد و رابطینی نیز در کشورهای شرقی در ارتباط بوده است.

 *دستگیری تبعه خارجی قاچاقچی مواد با بیش از یک تن مخدر 

این مقام ارشد انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود از دستگیری یک تبعه خارجی فعال در حوزه قاچاق مواد مخدر در نقطه صفر مرزی به همت مرزبانان جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: این فرد، تبعه خارجی از یکی از کشورهای همسایه است که به قاچاق مواد مخدر به داخل کشور ما مبادرت می کرد و خوشبختانه طی هفته گذشته به واسطه قرار مهمی که داشته به همراه یک تن و 100 کیلوگرم تریاک و هروئین شناسایی و دستگیر می شود.

وی با بیان اینکه به زودی اطلاعات تکمیلی در خصوص این دو پرونده به هموطنان عزیز ارائه می شود، از شناسایی و دستگیری اعضای سه باند فعال ترغیب و تشویق به مصرف مواد مخدر در حوزه فضای مجازی خبر داد و تشریح کرد: اعضای این سه باند، اقدام به ترغیب مخاطبان خود به مصرف مواد مخدر می کردند که با همکاری پلیس فتا، شناسایی و دستگیر شدند.

*کشف روزانه  3 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر  در کشور توسط پلیس

سرهنگ کریمی با بیان اینکه به صورت روزانه در کشور 3 هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف می شود، تاکید کرد: مجموعه نیروی انتظامی طی هفته گذشته موفق به کشف 24 تن انواع مواد مخدر شده است.

*گردش مالی 30 میلیارد دلاری  قاچاق و ترانزیت مواد در یکی از کشورهای همسایه

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در همسایگی ما قرار دارد، خاطرنشان کرد: بر مبنای گزارش های رسمی و غیررسمی، در یکی از کشورهای همسایه ما 30 میلیارد دلار ارزش مالی مواد مخدری است که قاچاق و ترانزیت می شود و باید بگویم شاهد افزایش 47 برابری کشت و تولید مواد مخدر در همسایگی خودمان هستیم و این 30 میلیارد دلار در سیستم پولی و مالی کشورهای همسایه ما در چرخش و گردش است

 *چرا مدعیان حقوق بشر چشم بر روی گردش مالی سودجویان مواد مخدر  بسته اند؟

وی اضافه کرد: چگونه ممکن است کشورهای داعیه دار حقوق بشر که اتفاقا مسلط به برآوردهای پولشویی هستند این گردش مالی از چشمشان پنهان مانده است؛ به عنوان یک پلیس سوال می کنم چرا رصد و کنترل جریان مالی مواد مخدر که برای کشورهای توسعه یافته بسیار سهل و آسان است، صورت نمی گیرد و همین مدعیان حقوق بشر، پلیس جمهوری اسلامی ایران را که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر هستند را تحریم می کنند؟

 *هشدار رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به سودجویان

سرهنگ کریمی در ادامه به فعالیت برخی افراد در حوزه فضای مجازی پرداخت و تشریح کرد: یک فرد معلوم الحال در فضای مجازی با کمک افراد دیگر به گونه ای ترویج می کند که گویا معتادان مبتلا به کرونا نمی شوند در همین جا هشدار می دهم افرادی که از این شرایط سوء استفاده کرده و اقدام به تبلیغات این چنینی می کنند بدانند که در رصد پلیس هستند.

 *قانون به ترویج کنندگان مصرف، خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی چه می گوید؟

وی تاکید کرد: برابر ماده 15 قانون جرایم رایانه ای و ماده 743 قانون مجازات اسلامی ؛ ترویج به مصرف، خرید و فروش و آموزش تولید مواد مخدر در فضای مجازی مصداق بارز جرم است و پلیس با چنین جرایمی به جد برخورد می کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا یادآور شد: پیشنهاد می کنم شخصیت های دارای  مقبولیت اجتماع به ویژه مورد قبول جوانان و نوجوانان نسبت به آگاه سازی، اطلاع رسانی و ... در خصوص آسیب های مواد مخدر در فضای مجازی اقدام کنند.

 *تشریح عملیات مشترک ناجا ـ ارتش و کشف 3 تن انواع مواد مخدر

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای عملیات مشترک پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با نیروی دریایی ارتش اشاره کرد و گفت: با تدابیر و دستورات فرمانده نیروی انتظامی، طی دو مرحله عملیات مشترک در آب های آزاد با کمک نیروی دریایی ارتش صورت گرفت که در این عملیات 3 تن انواع مواد مخدر کشف شد؛ در همین جا از حمایت های فرمانده ناجا و فرمانده نیروی دریایی ارتش قدردانی می کنم.

* ضربه یک تریلیون و667 میلیارد تومانی پلیس به بنیان های مالی شبکه های قاچاق مخدر در 4 ماه اخیر

سرهنگ کریمی در ادامه به تشریح ارزش مالی کشفیات این پلیس طی 4 ماه اخیر پرداخت و بیان کرد: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر ضربه به بنیان های مالی قاچاقچیان مواد مخدر و برابر تاکیدات و دستورات فرمانده ناجا، این مهم را در دستور کار قرار داده و باید بگویم در چهار ماهه سال جاری بالغ بر یک تریلیون و 667 میلیارد تومان توسط پلیس به بنیان های مالی شبکه های قاچاق مواد مخدر ضربه وارد شده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا یادآور شد: از سال 95 تا به امروز بالغ بر 10 تریلیون تومان کشفیات ناجا در حوزه مواد مخدر ارزش مالی داشته و در واقع این عدد بیانگر ضربه به بینان های مالی شبکه مواد مخدر بوده است.

 *تأکید بر رفع خلاء های قانونی برای مبارزه قاطع با مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به خلاء های قانونی موجود در فرآیند مبارزه با مواد مخدر، مطرح کرد: از این دوره از اعضای مجلس شورای اسلامی که به تازگی کار خود را آغاز کرده اند، تقاضای همکاری و کمک در خصوص رفع خلاء های قانونی در حوزه مبارزه با مواد مخدر را داریم؛ این مهم هم مطالبه مردم و هم انتظار پلیس است و باید بگویم قانون مهم ترین ابزار ما برای پیشبرد اهداف و ماموریت هایمان است.

وی افزود: اگر قانون به روز و متناسب با جرایم نباشد ما به عنوان ضابط قانونی نمی توانیم وظایف و مسئولیت هایمان را به درستی ایفا کنیم؛ بنابراین بر رفع خلاء های قانونی تاکید ویژه دارم از طرفی همه سازمان ها و دستگاه ها باید برای مبارزه با مواد مخدر پلیس را یاری و همراهی کنند.

 *عزم و اراده پلیس در برخورد با خرده فروشان و جمع آوری متعادان متجاهر

سرهنگ کریمی، برخورد با خرده فروشان و جمع آوری معتادان متجاهر را نیز از اولویت های جدی پلیس معرفی و اعلام کرد: ما آماده هستیم در کمترین زمان، اقدام به جمع آوری معتادان متجاهر کنیم این مهم نه تنها در عزم و اراده پلیس وجود دارد بلکه از مطالبات جدی مردم نیز می باشد اما آنچه که مهم است، تامین زیرساخت های لازم برای نگهداری و ساماندهی این افراد است.

وی با اشاره به شرایط کشور و شیوع ویروس کرونا، ادامه داد: با شیوع ویروس کرونا در کشور متاسفانه ظرفیت ها متناسب با نگهداری معتادان متجاهر نیست چرا که پس از جمع آوری معتادان متجاهر، در سه مرحله باید غربالگری صورت بگیرد بنابراین لازم است که دستاگاه ها و سازمان های مسئول، N.G.Oها، سازمان های مردم نهاد، خیرین... در راستای ایجاد ظرفیت به کمک متولیان امر بیایند.

*مراکز نگهداری و بهبودی معتادان متجاهر کافی نیست/ زیر ساخت ها تامین شود

سرهنگ کریمی با بیان اینکه بر مبنای گزارشات سالیانه 4 هزار معتاد جان خود را به خاطر مصرف مواد مخدر از دست می دهند، تاکید کرد: در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا ظرفیت نگهداری 9 هزار و 600 نفر  (معتاد) در تهران وجود دارد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تشریح مدت زمان نگهداری معتادان متجاهر برای بهبود و درمان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر معتادان متجاهر در مراکز نگهداری و بازپروی طی یک بازه زمانی سه ماهه حضور دارند، در حالی که این زمان کافی نیست و حداقل بازپروری و بهبود نیازمند یک پروسه یکساله است.

*مهارت آموزی به بهبودیافتگان از اعتیاد در مرکز نگهداری سروش پلیس

وی به فعالیت مرکز سروش پلیس (نگهداری و بازپرروی معتادان متجاهر) اشاره و بیان کرد: پلیس علیرغم اینکه وظیفه ای در قبال تامین زیرساخت های لازم برای نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر ندارد اما با راه اندازی این مرکز تا مهارت آموزی و حرفه آموزی در کنار بهبود یافتگان است.

سرهنگ کریمی تاکید کرد: در اینجا هم بحث خلاء قانونی داریم؛ روش برخورد با معتادان متجاهر و خرده فروش به نظر می رسد که نیاز به بازنگری دارد اینکه صراحتا قانون یک بار برای همیشه اعلام و مشخص کند که معتاد متجاهر بیمار است یا مجرم؟ چرا که معتقدم که خلاء قانونی اقدامات پلیس را در حوزه مقابله با مواد مخدر کم اثر و بی اثر می کند.

*آمادگی پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر در کمترین زمان ممکن

وی در ادامه با اشاره به پراکندگی معتادان متجاهر در سطح شهر همزمان با شیوع ویروس کرونا، تاکید کرد: مجدد اعلام می کنم که پلیس در کمترین زمان می تواند این افراد را جمع آوری و به مراکز نگهداری تحویل دهد اما به هرحال باید زیرساخت های کافی و مراکز نگهداری برابر ظرفیت وجود داشته باشد و لازم است متولیان امر در این حوزه اقدام انجام دهند؛ به هر حال باید بگویم که حتی با شیوع ویروس کرونا ماموریت هایمان تعطیل نکردیم.

*دستگیری 3 عضو اصلی یک باند بین المللی مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه از دستگیری 3 عضو یک باند بین المللی قاچاق طی چند روز گذشته خبر داد و افزود: این افراد از طریق ارسال مرسولات پستی اقدام به فعالیت مجرمانه می کردند، سه نفر از اعضای این باند دستگیر شده و مابقی فعالین این حوزه که به صورت رابط در برخی از کشورها هستند، تحت تعقیب هستند؛ اطلاعات یکی از اعضای اصلی که در خارج از کشور سکونت دارند برای پلیس کشور مبدأ ارسال شده و فرآیند دستگیریش دنبال می شود.

وی درباره شیوه فعالیت اعضای این باند، توضیح داد: این افراد از بستر فضای مجازی استفاده کرده و رابطینی در 6 کشور داشتند و از طریق ارسال مرسولات پستی از کشورهای شرقی به غربی در گستره چند قاره ( آسیا، اروپا، اقیانوسیه ... )، شیشه توزیع می کردند.

سرهنگ کریمی با اشاره به دستگیری اعضاء اصلی این باند، تاکید کرد: 60 کیلوگرم شیشه در قالب مرسولات پستی از این افراد کشف شده؛ بسته های پستی شامل یک تا 4 کیلوگرم مواد مخدر بوده است.

این مقام انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از فعالیت کشوری در همسایگی ایران در شرق به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر، مطرح کرد: در همسایگی شرق ما علاوه بر اینکه تولید مخدر سنتی افزایش یافته، تولید مواد مخدر صنعتی و روان گردان نیز به طور چشمگیر و فزاینده ای در حال افزایش است؛ در گذشته بیشتر تولیدات شان تریاک و هروئین بود اما اخیرا به سمت و سوی تولید شیشه رفته اند.

 *کشف 6 هزار  و 172 کیلوگرم شیشه توسط پلیس طی 4 ماه اخیر

وی به کشفیات پلیس مبارزه با مواد مخدر طی یکسال اخیر اشاره و بیان کرد: در چهار ماهه اول امسال 6 هزار و 172 کیلوگرم شیشه توسط پلیس کشف شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 30 درصدی داشته است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول