چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹

اجتماعی  /  شهری

تاب آوری منطقه ۲۲ بالا می رود/کسری ۱۲ میلیون متر مکعبی آب برای آبیاری فضای سبز

شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه برای آبیاری فضای سبز منطقه ۱۲ میلیون متر مکعب کسری آب داریم گفت: با ساخت تصفیه خانه در این منطقه ۱۰ میلیون متر مکعب آب تامین می شود.

تاب آوری منطقه ۲۲ بالا می رود/کسری ۱۲ میلیون متر مکعبی آب برای آبیاری فضای سبز

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ در نشست خبری خود به تشریح شرایط منطقه ۲۲ پس از تصویب طرح تفصیلی این منطقه پرداخت.

وی با یادآوری این نکته که شورای عالی شهرسازی از سال ۹۳ متوجه شد طرح تفصیلی منطقه ۲۲، که از سال ۹۱ در حال  اجرا بوده با طرح تهران منطبق نیست، گفت: به واسطه اینکه برخی از مصوبات طرح تفصیلی جدید مربوط به قبل از طرح تفصیلی بوده است و منجر به بارگذاری جمعیتی بیش از توان محیط زیستی منطقه شده بود، برخی از مصوبات لغو و شهرداری ملزم می شود، ظرف ۳ ماه در طرح یاد شده تجدید نظر کند اما تا سال ۹۹ با فراز نشیب های بسیار این طرح تهیه شد و هفته گذشته به تصویب شورای شهر رسید.

نوذرپور گفت: در طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران که به تصویب شورای عالی ترافیک رسیده از میان ۴ خط جدید مترو تهران، ۲ خطی که مسیر قابل توجهی را منطقه ۲۲ طی می کند و یک ایستگاه از خط های دیگر در این منطقه به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار منطقه ۲۲ ادامه داد: براساس دستور شهردار تهران و همکاری شهرداران مناطق ۲ و ۵ خط ۱۰ به منطقه می رسد  و این اتفاق در شکل حمل و نقل منطقه تاثیر زیادی خواهد داشت.

وی افزود: مساله آب و فضای سبز در منطقه ۲۲ حائز اهمیت است و فضای سبز منطقه ۲۲ ۳ هزار هکتار است که نسبت به محدود ۶ هزار  هکتار حریم منطقه محدوده قابل توجه است و قابل مقایسه با سرانه سبز تهران نیست.

نوذرپور با اشاره به اینکه در حفظ و ماندگاری فضای سبز بحث جدی تامین آب است، گفت: ما در تامین آب دچار کسری هستیم و با توجه به این محدودیت ها تصفیه خانه جدید احداث می شود.

وی در ادامه تشریح کرد: بحث حفظ منابع آبی بحث استراتژیکی برای تهران است و تلاش هایی از سال ۹۰ در این زمینه آغاز شده و بعد از ۹ سال با تفاهم نامه ای که با شرکت آب منطقه ای داشتیم، این مهم نتیجه نهایی رسید.

شهردار منطقه ۲۲ با بیان اینکه این اتفاق باعث می شود دیگر از مسیر  تامین آب خام به سمت آبهای نامتعارف برویم. ابراز داشت: به این ترتیب فاضلاب منطقه از محدوده  خارج نمی شود.

وی ادامه داد: استفاده از منابع آب نامتعارف در کاهش نشست زمین تاثیر خواهد داشت.

به گفته نودرپور بعد از احداث تصفیه خانه تا ۲۵ سال دیگر  هر سال ۱۰ میلیون متر مکعب آب برای مصارف شهری تامین می شود و در محدوده ۳ هزار هکتاری سبز مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: برای تامین آب فضاهای سبز منطقه ۱۲ میلیون متر مکعب کسری داریم و این تصفیه خانه ۱۰ میلیون متر مکعب کمبود را پاسخ می دهد.

شهردار منطقه ۲۲ با اشاره اینکه طرح تفصیلی منطقه بعد از تایید از سوی فرمانداری در کمیسیون ماده ۵ مطرح می شود و پس از تصویب ابلاغ می شود. خاطر نشان کرد: حداکثر زمان ابلاغ کمتر از یک ماه خواهد بود.

وی در توضیح کمبود سرانه های عمومی در این منطقه با اشاره به اینکه برخی از کمبود سرانه ها در حوزه مدیریت شهری است گفت که با تامین اعتبار مشکلی در اجرای این طرح ها نداریم.

نوذرپور گفت: اما مشکل اساسی سرانه هایی است که بر عهده وزارتخانه هاست مثل سرانه آموزشی و فرهنگی و یا سرانه های مذهبی که در این طرح تفصیلی پهنه و  کاربری مناسب دیده شده و با کاهش جمعیت پذیری جدی مواجه هستیم.

وی افزود: طرح تفصیلی فعلی ظرفیت جمعیت پذیری ۷۵۰ هزار نفر را دارد اما طرح ویژه به ۵۲۰ هزار نفر محدود شده است، یعنی دیگر خیلی قابلیت ساخت و ساز تا افق طرح نخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: این مساله در راستای تامین سرانه های خدمات عمومی است که باید دولت "سازمان زمین شهری" را مکلف کند که با توجه به تاخیر تامین سرانه زمین در اختیار وزارتخانه های قرار دهد و بودجه آنهم تامین شود.

به گفته شهردار منطقه ۲۲ تراکم منطقه ۲۲ یک پنجم دیگر مناطق تهران است و بیش از ۱۴ منطقه تهران از ظرفیت جمعیت پذیری طرح جامع عبور کرده اند  و ممکن است کمبود سرانه مسکن مدیران ارشد را وسوسه کند که در این منطقه در سالهای آینده ساخت و ساز انجام شود.

نوذرپور گفت: در حال حاضر براساس توافقات گذشته بیش از ۴۸۰ هزار نفر بارگذاری جمعیت در منطقه صورت گرفته و تا پایان مهلت قانونی برای ۴۰ هزار نفر دیگر امکان سکونت فراهم می شود و تمامی اراضی دیگر در منطقه ۲۲ با کاربری فراغت و حفاظت زیست محیطی حفظ شده و مجوز ساختمانی داده نمی شود.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی مصوب اخیر  به پیشنهاد حسن رسولی در شورای شهر  یک بند اضافه شد که از دولت خواسته شده برای تامین سرانه هایی که دچار کمبود هستیم به ویژه آموزش و پرورش سازمان زمین شهری مکلف شود.

نوذرپور گفت: حجم قابل توجهی از توافقات که فاقد پروانه ساختمانی هستند براساس مصوبه جدید تعیین تکلیف می شوند که براساس آمار ۱۵۰ پرونده است.

وی افزود: چون حقوقی که شکل گرفته و عمدتا برای تعاونی ها است. باید به این پرونده ها به صورت قانونی پرداخته شود.

شهردار منطقه ۲۲ بیان داشت: فضاهای عمومی گسسته و حضور ناپذیری که در منطقه شکل گرفته بود به واسطه ساخت و ساز بیش از ظرفیت اکولوژیکی بارگداری شدند و در آسیب شناسی منطقه توسعه خودرو محور با لحاظ این دو خط اصلی و یک ایستگاه توسعه به سمت حمل و نقل عمومی محور می رود و بحث tod در این طرح دیده شده است.

نودرپور با اشاره به نادیده گرفتن ملاحظات زیست محیطی و تاثیری که بر جریان باد ورودی به شهر تهران داشته است. شدت گرفتن مال سازی را از دیگر مسایل این منطقه عنوان کرد و گفت:  ۸۴۸ هزار متر مربع بارگذاری تجاری در این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست در اولویت برنامه های منطقه است گفت: از همین رو  توسعه محدوده بزرگراههای همت، حکیم و غرب منطقه مهار شده است و دس معابری که در جریان های خنک منطقه  بوده است حذف شده است.

نوذرپور تاب آوری منطقه ۲۲ در برابر بحران را یکی از رویکردهای این طرح تفصیلی برشمرد و گفت: تشکیل بانک زمین و اولویت توسعه کیفی به جای توسعه کمی ‌از دیگر اولویت های منطقه خواهد بود.

وی درخصوص تامین منابع آبی دریاچه چیتگر نیز گفت: دریاچه مشکلی از جهت تامین آب ندارد و این تصفیه آب آن سالانه ۵ میلیارد برای شهرداری هزینه دارد.

نوذر پور دریاچه چیتگر را جزیره خنک منطقه دانست و گفت:  فضاهای عمومی خوبی را برای منطقه شکل داده و اگر پلی که در حال نهایی شدن مطالعات است، موسوم به پل بام آسمان با قطر ۷۰۰ متری و چرخ و فلک پیرامونی آن احداث شود این پل به سومین المان شهری تهران تبدیل می شود.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول