اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  کشاورزی و امور دام

افزایش رانت‌خواری با تاسیس وزارت بازرگانی/ نقض قانون تمرکز توسط دولت اشتباه بود

رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی گفت: تشکیل وزارت بازرگانی به بهانه تنظیم بازار، کارشناسی شده نیست و گرانی‌هایی هم که اخیرا در بازار مرغ و نهاده دامی وجود دارد اساسا ربطی به تشکیل شدن یا نشدن وزارت بازرگانی ندارد.

افزایش رانت‌خواری با تاسیس وزارت بازرگانی/ نقض قانون تمرکز توسط دولت اشتباه بود

علیرضا الوندی رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در واکنش به دور جدید تلاش مسئولان دولتی برای تشکیل وزارت بازرگانی گفت: با توجه به وضع نابسامان ارزی کشور، تاسیس وزارت بازرگانی نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه تجربه وجود وزارت بازرگانی در گذشته نشان می‌دهد که تشکیل این وزارتخانه موجب افزایش واردات می‌شود.

وی افزود: با تاسیس وزارت بازرگانی مقدار زیادی از ارزهای حاصل از فروش نفت به جای این که صرف زیرساخت‌های کشور شود، صرف واردات و اعطای رانت می‌شود و با ایجاد انحصار، دست عده‌ای برای سوء استفاده از بیت المال باز می‌شود.

رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی ادامه داد: تنها در یک شرایط می‌توان به تاسیس وزارت بازرگانی رضایت داد آن هم این که وزارتخانه‌ای با محوریت صادرات تشکیل شده و مثلا وزارت صادرات و واردات نامیده شود و صرفا صادر کنندگان در مقابل صادرات خود، آن هم به صورت مختصر اجازه واردات داشته باشند.

*تاسیس وزارت بازرگانی کارشناسی شده نیست

الوندی خاطر نشان کرد: تشکیل وزارت بازرگانی به بهانه تنظیم بازار، کارشناسی شده نیست و گرانی‌هایی هم که اخیرا در بازار مرغ و نهاده دامی وجود دارد اساسا ربطی به تشکیل شدن یا نشدن وزارت بازرگانی ندارد. علت اصلی افزایش قیمت محصولات دامی به آزاد شدن ارز نهاده‌های دامی و مواد مصرفی مانند علوفه بر می‌گردد و طبیعی هم هست که وقتی هزینه‌های کشاورزان یا مرغداران افزایش پیدا کند، قیمت محصولات هم افزایش می‌یابد.

رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی افزود: اگر دولت بخواهد با ابزارهای تعزیراتی قیمت مرغ و فراورده‌های لبنی را به صورت ناعادلانه پایین نگه دارد، در نهایتا به ضرر تولید و تولیدکننده تمام خواهد شد و تولیدکننده هم دیگر تولید نخواهد کرد.

الوندی با اشاره به عدم تاثیر تشکیل وزارت بازرگانی بر قیمت مرغ و محصولات دامی گفت: الان در بحث قیمت مرغ هم بعد از فشار تعزیراتی و روانی که دولت به تولیدکننده‌ها وارد کرد، عرضه مرغ برای مدتی کم شد و همین موضوع هم بر قیمت مرغ  منفی تاثیر گذاشت. بر همین اساس هم من به مجلس پیشنهاد می‌دهم که سازمان تعزیرات را از دست دولت خارج و آن را زیر نظر قوه قضائیه قرار دهد.

*نقض قانون تمرکز توسط دولت اشتباه بود

رئیس هیئت مدیره کانون خبرگان کشاورزی با انتقاد از نقض قانون تمرکز و انتقال اختیارات به وزارت صمت خاطر نشان کرد: تنها راهکاری که وزارت صمت برای تنظیم بازار در دوره‌های مختلف انجام داده است صرفا انجام واردات بوده است که این تصمیم هم بر تنظیم بازار موثر نبوده است.

الوندی اضافه کرد: وقتی جریان واردات در کشور تقویت می‌شود عملا تولید داخلی ضعیف شده و سرمایه‌های کشور هم به جای این که در جهت شکل گیری تعاونی‌ها و شرکت‌های تولیدی هزینه شود به دست یک عده رانتخوار می‌افتد. برای مثال تا وقتی کشور وارد کننده روغن خام باشد، هیچ وقت کشور از لحاظ دانه‌های روغنی به خودکفایی نخواهد رسید زیرا در اثر واردات روغن اساسا ظرفیت روغن کشی در کشور به وجود ندارد که حال بخواهد دانه‌های روغنی وارداتی یا کشت شده در داخل را روغن کشی کند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول