چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۵

ورزشی  /  فوتبال ایران

قنبرزاده:باشگاه‌ها نمی‌توانند با فردی که قبلا در ایران بوده قرارداد ببندند/ درآمدهای نامشروع آقایان محدود شده

عضو هیات رئیسه سازمان لیگ توضیحاتی را در خصوص منع به کار گیری بازیکنان و مربیان خارجی ارائه داد.

قنبرزاده:باشگاه‌ها نمی‌توانند با فردی که قبلا در ایران بوده قرارداد ببندند/ درآمدهای نامشروع آقایان محدود شده

منصور قنبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی فارس، در خصوص قانون جدید سازمان لیگ مبنی بر منع جذب بازیکنان و مربیان خارجی در فوتبال ایران اظهار داشت:‌ به این موضوع قانون نمی‌شود گفت. تصمیمی است که برای فصل 400 ـ‌ 99 گرفته شده و چند دلیل محکم دارد. البته هر تصمیم و تغییر با مقاومت‌هایی هم همراه می‌شود و این تصمیم قطعاً‌ یکسری مزایا و یکسری معایب هم دارد. 

باشگاه‌ها ذهنیت فیفا را منفی کرده‌اند

قنبرزاده ادامه داد: عده‌ای گفتند که صورت مسأله پاک کردن است اما زمانی می‌رسد که شما در شرایط بحرانی قرار دارید. تقریبا تمام تیم‌های ما به خصوص تیم‌های مطرح در مورد جذب بازیکنان خارجی پرونده‌های زیادی در فیفا دارند که عمدتاً به خاطر این است که روش و شیوه حقوقی بستن قراردادها منطبق با استانداردهای بین‌المللی نیست. این مسأله باعث ایجاد بدهی سنگین برای اکثر باشگاه‌های ما شده و وجهه و اعتبار فوتبال ما را در فیفا خیلی خراب کرده است. کشوری که پرونده‌های زیاد و بالای 90 درصد محکومیت داشته باشد ناخودآگاه ذهنیت منفی برای فیفا ایجاد می‌کند.

عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ با اشاره به انباشته شدن بدهی باشگاه‌ها، گفت: بحث دیگر این است که از نظر قوانین صدور مجوز حرفه‌ای برای 4 تیمی که می‌خواهند به لیگ قهرمانان آسیا بروند، AFC خیلی جدی ورود کرده و یکی از مؤلفه‌ها این است که هیچ بدهی نداشته باشند اما آیا واقعاً تیم‌های ما که می‌خواهند به آسیا بروند بدهی ندارند؟ تا زمانی که این بدهی‌ها صاف نشود انباشته می‌شوند. در تمام دنیا هم اجازه نمی‌دهند باشگاهی که بدهی سنگین دارد یک بدهی دیگر اضافه کند. اگر باشگاهی پول دارد چرا بدهی جدید آن هم در مورد خارجی‌ها ایجاد می‌کند؟

وی ادامه داد: طبق بررسی کمیته مسابقات، تعداد قابل توجهی از این بازیکنان خارجی هم اصلاً کیفیت لازم را نداشته‌اند و خوشبینانه این است که با چشم بسته جذب شده‌اند. به عنوان مثال یک بازیکن تنها حدود 10 دقیقه بازی کرده اما یک میلیارد تومان قراردادش بوده است. این مورد در تیم‌های مختلف وجود دارد که باعث شده آبرو و اعتبار و شخصیت فوتبال کشور ما زیر سؤال برود.

باشگاهی که استاندارد لازم را ندارد قانونا باید از لیگ برتر خارج شود

قنبرزاده با اشاره به مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها تصریح کرد: ما در گذشته از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا جریمه شدیم چون اعلام کردند مدارک ارسالی که تأییدیه سیستم را داشت راستی‌آزمایی شده و به نتیجه مطلوب نرسیدیم. با این شرایط کمیته صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها چطور می‌خواهد آن‌ها را تأیید کند؟ حتی در لیگ ایران باشگاهی را که نتواند طی دو سه سال استاندارد لازم را داشته باشد قانوناً‌ باید از لیگ برتر خارج کنند. لذا این تصمیم می‌تواند خیلی مؤثر باشد و جلوی خیلی از تبعات را بگیرد.

وی افزود: علاوه بر این مسائل، طبق پیش‌بینی‌ها شیوع کرونا از مهر به بعد شدیدتر می‌شود. بحث اسکان و نگهداری از بازیکنان و مربیان خارجی هم به وجود می‌آید که می‌تواند برای باشگاه‌ها کار سختی باشد. من قبول دارم، شاید این تصمیم از نظر حرفه‌ای پذیرفته نباشد اما به لحاظ شرایط فعلی فوتبال ما نظر درستی بود که در مورد آن کارشناسی هم شده و امیدواریم همه باشگاه‌ها در این قضیه کمک کنند.

برای فصل آینده به فدراسیون پیشنهاد دادیم

عضو هیات رئیسه سازمان لیگ خاطر نشان کرد: این قانون نیست، بخشنامه یا دستورالعملی است که هیأت رئیسه سازمان لیگ به فدراسیون فوتبال می‌دهد و باید به تصویب آن‌ها برسد تا قابلیت اجرا پیدا کند. این فعلاً تصمیم هیأت رئیسه سازمان لیگ است. سازمان لیگ فقط مجری برگزاری مسابقات و ارائه کننده طرح‌های مختلف جهت بهتر برگزار شدن مسابقات است. ضمن اینکه این تصمیم به صورت قانون همیشگی نیست. بلکه تصمیم و دستورالعملی صرفا برای فصل آینده است. تمدید یا برداشتن این تصمیم هم با توجه به شرایط آینده صورت می‌گیرد.

آیا در اروپا هم مبادلات ارزی متوقف شده؟

وی ادامه داد:‌ الان مبادلات ارزی کشور ما متوقف شده و نمونه آن ماجرای ویلموتس است که یکی از مشکلاتش عدم امکان مبادلات مالی بود. عده‌ای معتقدند که در اروپا و یا حتی آسیا این کار انجام نمی‌شود اما سؤال اینجاست که آیا آن‌ها هم در تحریم هستند یا مبادلات مالی‌شان متوقف شده؟ شرایط‌شان با ما زمین تا آسمان فرق دارد. ما در تحریم‌های ناعادلانه‌ای هستیم که اقتصاد،‌ تجارت و صنعت ما را فلج کرده با این شرایط اگر بخواهیم ارزی که برای دارو و... با بدبختی تأمین می‌شود را به بازیکنی بدهیم که در طی فصل 15 دقیقه هم بازی نکرده درست نیست.

درآمدهای نامشروع محدود شد

وی ادامه داد: ضمن اینکه با این تصمیم جلوی بعضی از دلال‌بازی‌ها هم گرفته می‌شود. عده‌ای با معرفی بازیکنان بی‌کیفیت درآمد زیادی دارند. یکی از مواردی که هجمه وارد می‌شود برخی از آقایان هستند که درآمدهای نامشروع‌شان محدود شده است.

باشگاه‌ها نمی‌توانند با فردی که قبلا در ایران بوده قرارداد ببندند

عضو هیأت رئیسه سازمان لیگ در مورد اظهارات هوشنگ نصیرزاده مبنی بر اینکه بازیکنان و مربیانی که در گذشته در فوتبال ایران کار کرده‌اند می‌تواند با قرارداد کمتری دوباره جذب شوند، اظهار داشت:‌ آن چیزی که در هیأت رئیسه سازمان لیگ تصویب شد این بود که بازیکنان یا مربیان خارجی که الان با باشگاه خودشان قرارداد دارند می‌توانند به کارشان ادامه بدهند. قرارداد آن‌ها معتبر است و نمی‌توان آن را لغو یا فسخ کرد. بعضی از بازیکنان یا مربیان هم که قراردادشان در این فصل تمام شده اجازه تمدید دارند.

وی ادامه داد: اما کسی که مثلا دو سال پیش با یک باشگاهی بوده و الان اصلا رابطه قراردادی ندارد نمی‌تواند جذب شود. فکر می‌کنم یک اشتباه رسانه‌ای بوده و بعید می‌دانم منظور نصیرزاده این باشد. این موضوع تمدید قرارداد نیست. یک قرارداد جدید است مثل اینکه نفر جدید جذب می‌شود. آن موردی که در هیأت رئیسه طرح موضوع شد صراحتا این است که بازیکنان و مربیان دارای قرارداد یا خواهان تمدید قرارداد می‌توانند به کارشان ادامه بدهند.

نه پیشنهادی داشتیم و نه تبصره‌ای وجود دارد

قنبرزاده در مورد اینکه آیا پیشنهادی در خصوص بازگشت مربیان یا بازیکنان خارجی که الان در ایران فعالیت ندارند به سازمان لیگ شده یا اینکه ممکن است این دستورالعمل تبصره‌ای داشته باشد، گفت: خیر، در این مورد پیشنهادی نشده است. این تصویب به صورت قطعی است و تبصره‌‌ای هم در مورد آن وجود ندارد. البته پیشنهاد هیأت رئیسه سازمان لیگ بوده که در هیات رئیسه فدراسیون فوتبال قابل تعدیل و از اختیاراتشان است. می‌توانند آن را بشکنند یا تغییر بدهند و کم و زیاد کنند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول