جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲

کهگیلویه و بویراحمد

۷ خوانی که کارگردان کهگیلویه و بویراحمدی پشت سر گذاشت/مانعی به نام مافیا در سینمای ایران

کارگردان فیلم سینمایی سرباز خانه خانم‌ها ضمن انتقاد از عدم همکاری مسوولان کهگیلویه و بویراحمد به مافیا در سینمای ایران اشاره کرد.

۷ خوانی که کارگردان کهگیلویه و بویراحمدی پشت سر گذاشت/مانعی به نام مافیا در سینمای ایران

خبرگزاری فارس یاسوج؛ نسیم راوند_استارت فیلم سربازخانه خانم‌ها متفاوت‌ترین فیلم طنز سینمایی ایران در سال ۹۳ زد شد و سال ۹۶ کار وارد مرحله پیش تولید و پروانه ساخت شد و با مشکلات و سختی‌ها فراوان تولید شد و  از امروز سربازخانه خانم‌ها با بازیگرانی چون مهران رجبی، سیامک اشعریون، مینا نوروزیان، سیما مطلبی، فریبا ترکاشوند، ستاره حسینی و ...به مرحله اکران اینترنتی رسیده است.

در همین خصوص با محسن کیانی نویسنده و کارگردان کهگیلویه و بویراحمدی این اثر سینمایی به گفت‌وگو نشستیم وی ابتدا با اشاره به اینکه فیلم‌نامه سرباز خانه‌ خانم در سال ۹۵ توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس چاپ شد گفت: سال ۹۶ کارهای تولید انجام و وارد مرحله پیش تولید و پروانه ساخت فیلم شدیم.

وی ادامه داد: همان سال در یک شرایط سخت و بدی گرفتار شدیم چون در استان کهگیلویه و بویراحمد هیچ‌گونه همکاری برای ساخت فیلم با ما نشد و فقط در حد حرف و شعار بود علی‌رغم همه صحبت‌هایی که انجام دادیم و اینکه هم و غم ما استفاده از ظرفیت و نیروی استان بود و زمان زیادی هم برای تست از بازیگران استانی گذاشتیم اما متاسفانه کم‌کاری و بی‌مهری مسوولان ما را به سمت پایتخت سوق داد و مجبور شدیم کار را در تهران پیگیری کنیم.

 

کیانی عنوان کرد: در تهران چون فیلم‌نامه یک فیلم‌نامه خاص بود باعث شد عده‌ای از سرمایه‌گذاران و تهیه کنندگان نسبت به آن طمع داشته باشند و در این بازار کساد سرمایه‌گذاری که خیلی از فیلم‌ها به دلیل نبود سرمایه‌گذار تولید نمی‌شوند اما به محض اینکه صحبت کار ما پیش کشیده شد خیلی از سرمایه‌گذاران و تهیه کنندگان معروف و به‌نام کشوری با ما جلسات و ملاقاتی داشتند تا اینکه بعد از مدتی متوجه شدیم آنها در این کار از ما امتیاز می‌خواهند و قصد دارند اصالت و هویت فیلم‌نامه را از ما بگیرند و همین باعث شد در این ملاقات‌ها محتاط عمل کنیم.

کارگردان فیلم سربازخانه خانم‌ها بیان کرد: با چند نفر مذاکره کردم هدف آنها هم فیلم‌نامه بود. امتیازی که در سال ۹۶ برای فیلم سرباز خانه خانم‌ها گذاشته بودند ۱۵۰ میلیون تومان بود که با دلار ۴ هزارتومانی آن زمان ۷۰۰و ۸۰۰ میلیون حال حاضر می‌شود این رقم هر کسی را وسوسه می‌کرد چراکه با این پول می‌توانست چند کار دیگر تولید کند اما چون فیلم‌نامه مانند فرزند فیلم‌نامه نویس و متولد شده ذهن اوست و ارزش مادی که نه ارزش معنوی دارد و محسن کیانی هم کسی نبود که قلمش را بفروشد و هرگز هم این کار را نمی‌کند زیربار حرف‌های آنها نرفتم آنها حتی به من گفتند فیلم‌نامه‌ات را بفروش و برو ما فیلم را می‌سازیم اسم تو را هم به عنوان کارگردان مشترک در فیلم می‌آوریم.

این کارگردان جوان کهگیلویه و بویراحمدی ادامه می‌دهد؛ به آنها گفتم روز اول حرف زدم و می‌خواهم با استعدادهای ناشناخته این کار را تولید کنم بالاخره دوستان نرم شدند و یکسری پای کار آمدند و گفتند فیلم‌نامه‌ات را خریداری می‌کنیم و در مقام کارگردان بمان اما به هیچ عنوان نباید بازیگر شهرستانی وارد این کار شود(نگاه آنها به بچه شهرستانی‌ها مثل نگاه به رعیت بود در حالی که من خودم شهرستانیم و همیشه می‌گویم افتخار می‌کنم که روستازاده‌ام) این حرف آنها به من برخورد و وقتی شرایط را دیدم خودم برآورد هزینه را انجام دادم و گفتم دوستانی که می‌خواهند با دلشان کار کنند بیایند پای کار که خدا را شکر یوسف بهرامی و رضا فرخوند تهیه کنندگی کار را بر عهده گرفتند و کار را جمع کردیم و راضی هستم چون استعدادهای خوبی شناسایی شدند ما در سطح کشور از ۴ هزار نفر تست گرفتیم و شاید محدود استانی بوده که برای تست از بازیگران به آنجا نرفته باشیم و به خیلی از استان سر زدیم.

 

وی بیان کرد: به هر حال کار ساخته شد اما متاسفانه کسانی که می‌خواستند فیلم‌نامه را از چنگ ما در بیاورند وقتی دیدند خودم پای کار هستم به بهانه‌ای که می‌خواهند فیلم‌نامه را مطالعه کنند و در تولید فیلم با ما مشارکت کنند جلسه گذاشتند و آن را از ما گرفتند و دو هفته بعد فیلم‌نامه سرباز خانه خانم سرقت رفت و خانم تهیه کننده‌ای که با ما در دفترش قرار گذاشته بود و فیلم‌نامه را به او دادیم وقتی دید قصد نداریم با او کار کنیم و می‌خواهیم مستقل باشیم فیلم‌نامه را برد و با تغییر نام آن را به اسم خودش ثبت کرد و وقتی مطلع شدیم بلافاصله از این خانم در دادگاه فرهنگ و رسانه شاکی شدیم و شکایت کردیم.

وی با بیان اینکه این حرف‌ها را می‌زنم تا کسانی که می‌خواهند این فیلم را ببینند فکر نکنند سربازخانه خانم‌ها یک شبه تولید شده و از ۹۳ که کار استارت خورد تا ۹۹ که می‌خواهد اکران شود ما چه دردسرها کشیدیم گفت: در اولین جلسه کارشناسی، کارشناس این خانم را قطعی محکوم کرد و گفت فیلم نامه‌ای که وی ثبت کرده با فیلم‌نامه من یکی است اما متاسفانه در جلسه دوم ورق برگشت و همان کارشناس نظرش را تغییر داد و گفت فیلم‌نامه خانم با فیلم نامه من یکی نیست و اینجا بود که تازه فهمیدیم وارد یک بازی کثیف مافیایی شدیم و زورمان نمی‌رسد. محسن کیانی با افرادی وارد دادگاه و جنگ شده بود که همه چیز دست خودشان بود و حق‌کشی می‌کردند.

این کارگردان جوان ادامه داد: این شرایط را که دیدم و برای اینکه قلمم به سرقت نرود دلم را به دریا زدم و تصمیم گرفتم کار را در چادگان استان اصفهان که دمای هوای آنجا در دی ماه ۹۷ به منفی ۲۰ درجه هم می‌رسد شروع کردم می‌توانستیم در بهار کار را بسازیم اما مجبور شدیم در آن شرایط کار را ادامه دهیم خدا را شکر کسانی کنارم بودند و اجازه ندادند سربازخانه خانم‌ها بی‌سرباز بماند.

 

این کارگردان ادامه داد: کار که به اتمام رسید باز هم دوستانمان دست بردار نبودند و تا همین امروز که فیلم می‌خواهد اکران شود از هیچ تلاشی برای زمین زدن ما دریغ نمی‌کنند ۱۵ درصد بخش‌های زیادی از فیلم را حذف کردند اما واقعا چاره‌ای نداشتم در جایی که می‌دانید زورتان نمی‌رسد دو راه بیشتر نداری یا باید تسلیم شوی یا باید بپذیری که من مجبور شدم بپذیرم اما تسلیم نشوم، خیلی وقت‌ها سکوت کردیم چون می‌دانستم حرفمان به جایی نمی‌رسد و هر کاری کنیم به ناحق بازنده می‌شویم دلیل این اتفاقات، سختی‌ها و گرفتاری‌ها هم این بوده که مسئولان کهگیلویه و بویراحمد نخواستند این کار در خود استان انجام شود.

کیانی ادامه داد: این همه در  استان ریخت و پاش می‌شود کافی است بخشی از آن را به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص دهند همیشه می‌گویم چرا خانم بازیگر استان من باید در تهران ۱۰_۱۵ میلیون پول بدهد و به عنوان هنرور فقط از جلوی دوربین رد شود حتی از او کلاهبرداری و از زندگی هم زده شود!

وی افزود: کار مسئولان فرهنگی و هنری استان چیست؟ معتقدم اگر سازمان‌های فرهنگی و هنری تعطیل شود هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد چرا فرهنگ و ارشاد کهگیلویه و بویراحمد نباید ۴ کلاس بازیگری استاندارد برای بازیگران ما داشته باشد.در همین تست‌های بازیگری فهمیدم چه بازیگران بااستعدادی داریم اما متاسفانه ساماندهی نمی‌شوند.

کیانی در ادامه گفت‌وگو با فارس گفت: کافی بود همین مسئولان و فلان اداره و فلان ارگان که روزی به خاطر آنها فلان کار فرهنگی را انجام دادم و ضرر کردم و  زندگیم هم از دست رفت از سربازخانه خانم‌ها حمایت می‌کردند نه تنها سرباز خانه خانم‌ها بلکه برای فیلم کژدم هم همین کار را انجام دادند.کژدم که چند روز دیگر اکران می‌شود و یکی از ماندگارترین فیلم‌های پلیسی تاریخ کشور می‌شود را می‌خواستم با حضور چهره‌های مطرح سینمای ایران در کهگیلویه و بویراحمد بسازم اما به محض ورودمان یکسری اتفاق افتاد و سرمایه‌گذار را فراری دادند.

 

وی خاطرنشان کرد: به غیر از این محسن کیانی ۲ میلیارد تومان سرمایه وارد استان کرد تا فیلم شهید زرین (بهترین تک تیرانداز دنیا که اصالتا بچه کهگیلویه و بویراحمد است) ساخته شود اما متاسفانه همه انگار از ما طلب داشتند آنهایی که می‌گویند شهدا حالا که برای یک کار در عرصه شهید و شهادت پول نمی‌دهند و ما خودمان سرمایه وارد استان کردیم تخصص آن را هم داریم نمی‌خواهیم حمایت کنند فقط سکوت کنند بهترین کمکی که مسئولان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند به یک هنرمند کنند سکوت است چون با این کار لااقل سنگ‌اندازی نمی‌کنند.

کیانی با بیان این مطلب که در حال حاضر فیلم زندگی شهید زرین با هزینه‌ای پایین توسط یک گروه دیگر در استان اصفهان در حال ساخت است، افزود: در حال حاضر فیلم سینمایی روزهای کرونایی را با هدف تجلیل از پزشکان  و کادر درمانی با حضور بازیگران مطرح کشوری در شهرکرد می‌سازم چون جرات نمی‌کنم در این استان کار کنم مسئولان استان خودم کمکم که نمی‌کنند هیچ سنگ‌اندازی می‌کنند و اگر آنها سکوت کنند هنرمند می‌تواند کارهای زیادی تولید کند.

کارگردان فیلم سربازخانه خانم‌ها تصریح کرد: در حال حاضر که سربازخانه خانم‌ها با همه مشکلات که ذکر کردم به نتیجه رسیده از مسوولان هیچ انتظاری ندارم انتظار از مسوول یک توقع بی‌مورد است چرا که محسن کیانی نه سیاسی است نه طرفدار حزب و جناح فقط خودش و هنرش مانده توقع من از رسانه‌ها و مردم است.

کیانی عنوان کرد: چون سرباز خانه خانم‌ها نویسنده و کارگردانش بچه کهگیلویه و بویراحمد است انتظار دارم مردم در زمان اکران که اینترنتی است بیایند و خلاء کم‌کاری مسوولان را پر کنند تا بازدید این کار در استان خودم بالا باشد تمام کشور کار را ساپورت کردند انتظار دارم هم‌استانی‌های خودم هم حمایت کنند.

این کارگردان ادامه داد: توقعی که از رسانه‌ها دارم اینکه نهایت اطلاع‌رسانی را برای سرباز خانه خانم‌ها که ۵_۶  سال با چنگ و دندان آن را نگه داشتم انجام دهند و بدانند هویت آن متعلق به استان کهگیلویه و بویراحمد است.از رسانه‌های استانم انتظار دارم به جای این همه خبر سیاسی به کمک محسن کیانی که همه تلاش کردند تا اثرش را خراب کنند بیایند و حالا که به خوبی تمام شده دوست دارم به‌نام استانم تمام شود و همه بدانند بانی این فیلم بچه این استان بوده است.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: سربازخانه خانم‌ها توسط سردار نقدی و سردار بوعلی در روز سوم کنگره شهدای کهگیلویه و بویراحمد کلید زده شد اما حمایت نشدم خدا را شاهد می‌‌گیرم روزی که در چادگان اصفهان استارت کار را زدم بعض کردم چون تمام ذهنم این بود که این کار را در استان خودم تولید کنم‌ چون به خیلی‌ها قول داده بودم که در این کار باشند. من در استان خودم حداقل ۴۰ نفر بازیگر استعدادیابی کرده بودم آنها بعد از تست خوشحال بودند که در کار حضور دارند اما چه کنم که  بازیگر خانم نمی‌توانست به چادگان بیاید حالا چه کسی مسئول است من یا کسانی که حمایت نکردند؟؟..

پایان بخش اول...

انتهای پیام/۸۲۰۲۴

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول