سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳

اجتماعی  /  سلامت

فعالیت 45 بالگرد در سازمان اورژانس/ تحریم‌ها تأثیری بر کیفیت کار اورژانس ندارد

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: طی 5 سال گذشته سرعت و کیفیت خدمت رسانی ما به اندازه 40 سال قدمت اورژانس افزایش یافت.

فعالیت 45 بالگرد در سازمان اورژانس/ تحریم‌ها تأثیری بر کیفیت کار اورژانس ندارد

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، پیرحسن کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری آنلاین ضمن تبریک روز اورژانس اظهار داشت: طی چند سال اخیر موقیت اورژانس را ارتقا دادیم و سرعت خدمت رسانی به مصدومان افزایش یافت و الان در سطح بین‌المللی جزو کشورهای برتر دنیا هستیم و تقریبا می‌توانیم بگوییم طی 5 سال گذشته سرعت و کیفیت خدمت رسانی ما به اندازه 40 سال قدمت اورژانس افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تعداد پایگاه‌های ما از 1900 به 3300 پایگاه افزایش یافته است گفت:  اکنون 330 موتورآمبولانس، 45 بالگرد فعال در خدمت اورژانس است و پایگاه اورژانس هوایی خراسان شمالی نیز راه اندازی شد و به چهل و ششمین پایگاه اورژانس هوایی ما تبدیل می‌شود. تربیت تیم‌های عملیات ویژه از اقدامات خوب ما بوده است.

کولیوند ادامه داد: تشکیل اورژانس بانوان در قالب تیم‌های عملیات ویژه انجام شد، سی درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به تربیت نیروی فوریت پزشکی خانم اختصاص یافت. 5 دستگاه شناور به ظرفیت اورژانس دریایی اضافه شد که در خلیج فارس در حال فعالیت هستند و به افرادی که نیاز به خدمات پزشکی داشتند خدمت رسانی می‌شود. اقدامات زیادی در حوزه آموزش همگانی انجام شده و در مدارس قرار شد با هماهنگی آموزش و پرورش کلاس فوریت‌های پزشکی داشته باشیم.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: در مساجد و پایگاه‌های بسیج حضور داریم تا آموزش‌های همگانی ارائه دهیم، کیفیت خدمات پیش بیمارستانی با توجه به افزایش مهارت همکاران افزایش یافته است. حضور پررنگ و سریع اورژانس بر بالین بیماران مورد تقدیر مردم قرار گرفته است و اورژانس در حوزه مقابله با کرونا در خط مقدم قرار داشت و در این مسیر شهدایی را تقدیم کردیم و برخی همکاران به کرونا مبتلا شدند که خوشبختانه بهبود یافته‌اند.

وی گفت: روحیه جهادی در این ایام در نیروهای اورژانس شکل گرفته است و واقعا این نیروها با فداکاری درحال خدمت رسانی هستند، تکمیل اورژانس ریلی سال آینده رخ می‌دهد اولین پایگاه ریلی در استان زنجان امسال افتتاح شد و با توجه به کمک خیرین پایگاه‌های جدیدی افتتاح خواهند شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ها و تاثیر آن بر اورژانس گفت: تحریم‌ها به شکل ظالمانه‌ای رسیده است و اثری بر کیفیت کار اورژانس نداشته، اما در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستیم. برای تامین برخی اقلام و تجهیزات گرفتار تحریم هستیم، اما تاثیری بر عملکرد اورژانس و کاهش کیفیت کار نداشته است.

وی ادامه داد: آمبولانس‌های بنز که گاهی نیاز به تعمیر دارد، پشتیبانی نمی‌شود. برخی تکنسین‌های ما دوره دیده‌اند و تعمیر آمبولانس‌ها توسط تکنسین‌های خودمان انجام می‌شود. تلاش ما این است که این تعمیرات را یاد بگیریم تا کارهای اولیه انجام شود.

کولیوند در پاسخ به سوال دیگری درباره آمبولانس یا امکانات در انتظار ترخیص در گمرک اظهار کرد: در حال حاضر آمبولانس یا امکاناتی در گمرک وجود ندارد که نیاز به ترخیص داشته باشد. برخی خودروهای ما از نظر تکمیل نبودن اسناد هنوز پلاک نشده‌اند، اما با همکاری پلیس این آمبولانس‌ها در حال خدمت رسانی هستند تا اسناد آمبولانس‌ها را تکمیل کنیم. این موضوع باعث شده که خدمت رسانی متوقف نشده و کم نشود و روز به روز افزایش پیدا کند. در عید غدیر خم، ۱۱۵ افتتاحیه داشتیم و امروز نیز به مناسبت روز اورژانس افتتاحیه‌هایی خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره چالش حقوق نیروهای شرکتی اورژانس اظهار کرد: به دنبال این هستیم که در اورژانس کشور نیروی شرکتی نداشته باشیم و همه یا به صورت قرارداد مستقیم با اورژانس یا به صورت رسمی مشغول به کار باشند. برخی امکانات رفاهی یا مواردی که حق همکاران اورژانس است را هم مطالبه و از طریق مجلس پیگیری می‌کنیم. در حال حاضر دریافتی نیروهای شرکتی اورژانس قابل قبول است. البته برخی شرکت‌های منابع انسانی داشتیم که به صورت حجمی با دانشگاه‌های علوم پزشکی قرارداد می‌بستند که حذف شدند. در حال حاضر برای همه همکاران از فروردین ماه امسال ۵۰ درصد افزایش حقوق و مزایا داشتیم. هرچند هنوز کافی نیست و ارزش خدمت رسانی همکاران ما بیش از دستمزدی است که دریافت می‌کنند.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره طرح همیار اورژانس گفت: دو مدل همیار اورژانس داریم. نگاه اولیه، همکاران گروه پزشکی هستند که می‌توانند به عنوان همکار اورژانس و با گذراندن دوره‌های فشرده کوتاه مدت بتوانند مانند تکنسین‌های اورژانس بر بالین بیمار کمک کنند. در مورد سایر رشته‌های غیرمرتبط نیز به عنوان همیارانی استفاده می‌شود که کارهای غیرتخصصی را انجام بدهند. ممکن است فردی برای ما برای رانندگی یا پاسخ به تلفن یا پشتیبانی یا تعمیر و نگهداری کمک کند. حتی انجام اقدامات خود مراقبتی یا خود امدادی و دگر امدادی نیز قابل تصور است.

وی ادامه داد: شکل گیری همیار اورژانس در کانون بسیج و مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها در حال انجام است. دانشجوهای رشته‌های متخلف هم در این زمینه جزو اهداف ما هستند. تاکنون حدود ۷ هزار نفر آموزش دیده در این زمینه داریم. با توجه به این‌که ۸۰ درصد آموزش‌ها غیرحضوری است، ثبت نام برای همیار اورژانس هم در حال افزایش است.

کولیوند در پاسخ به سوالی درباره همکاری سایر دستگاه‌ها با سازمان اورژانس کشور بیان کرد: همه دستگاه‌ها در حال همکاری با سازمان اورژانس کشور هستند. کار اورژانس کاملا رایگان است و ارتقای سیستم برای همه ارزشمند است.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: در اورژانس هوایی حتی انتقال اعضای پیوندی هم انجام می‌شود. در شرایط مقابله با کرونا توانستیم اعضای پیوندی را هم به تهران منتقل کنیم تا عمل پیوند عضو انجام شود. این عملیات انتقال عضو توسط اورژانس هوایی به شکلی انجام شده که انگار عمل جراحی اهدا کننده و گیرنده همزمان انجام می‌شود. تنها اشکالی که در اورژانس هوایی داریم، بالگرد دید در شب است که هنوز آماده نشده و در شب نمی‌توانیم پرواز داشته باشیم. امیدواریم تحریم‌ها زودتر برداشته شود تا از بالگرد دید در شب هم استفاده کنیم.

وی درباره ثبت روز اورژانس در تقویم اظهار کرد: رایزنی‌های مختلفی در این زمینه با وزیر ارشاد انجام شده و چند بار در دستور کار اعضای جلسه قرار گرفته، اما هنوز موافقت نکرده‌اند که یک روز به عنوان روز اورژانس را ثبت ملی کنند. امیدواریم این همکاری با اورژانس انجام شود که برای قدر گذاشتن به خدمات نیروهای اورژانس، روز اورژانس نام گذاری شود.

کولیوند در پاسخ به سوال دیگری درباره ساخت تجهیزات دید در شب برای بالگردها در داخل بیان کرد: هم ارتش، هم سپاه و هواناجا در حال همکاری با اورژانس هستند و تیم‌های تحقیق و توسعه نیز در این زمینه کار می‌کنند. واقعیت این است که اقداماتی برای ساختن تجهیزات دید در شب تولید داخل انجام شده، اما باید به نتیجه برسد تا اعلام کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول