جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۳

هنر و رسانه  /  رادیو و تلویزیون

«بوم و بانو»؛ روایت تاریخ با چاشنی عشق و مذهب

یک کارشناس رسانه گفت: سریال «بوم و بانو» ما را با روایتی ایرانی به آن سوی تاریخ می برد، تاریخی که اگر از آن مطلع نباشیم ما را در کنش های حال حاضرمان نیز دچار خطای محاسباتی جدی خواهد کرد.

«بوم و بانو»؛ روایت تاریخ با چاشنی عشق و مذهب

معصومه نصیری کارشناس رسانه در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: در شرایطی که صدا و سیما با خلأ جدی محتوای موثر مواجه شده است و می رود تا مخاطب در این خلاء به سمت و سوی محتواهای جایگزین کشیده شود، تولید مجموعه ای که در عین پرداخت دقیق و به دور از تحریف و اغراق به تاریخ، جای امیدواری دارد.

وی ادامه داد: این سریال پیوند میان دو فاکتور اساسی «عشق» و «مذهب» را برقرار کرده و با روایت گری جذاب بتواند مخاطب را با خود همراه کند، همان چیزی است که نیاز فوری و حتمی برای جلب مخاطب و ارائه انگاره های درست ذهنی برای او درباره تاریخ و حقایق آن است.

نصیری تاکید کرد: «بوم و بانو» محصول و خروجی انباشت سرمایه فکری و تجربه موفق تیم تولیدکنندگان آن است. ذائقه شناسی و مخاطب شناسی دو فاکتور جدی که متاثر از تجربه زیسته سازندگان این سریال است، می تواند مخاطب را با روایت و داستان همراه کرده و ضمن بیان حقایق و برش های واقعی از تاریخ معاصر کشور، به تکمیل تصاویر ذهنی مخاطبان از آنچه در واقع رخ داده، و زیر و بم های آن با زبان هنر بپردازد.

این کارشناس ادامه داد: شاید بتوان تعهد به تاریخ را ویژگی بارز و قابل توجه و تامل «بوم و بانو» دانست. روایت وقایع اجتماعی تاریخ معاصر از کشف حجاب تا تجدد غربی که با دیکتاتوری رضا خان وارد ایران می‌شود و حتی روال ممنوعیت عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) با زبان هنر و خلق تصاویری که قابل رمزگشایی در ذهن اکثریت مخاطبان است، سبب گرایش بیننده با این مجموعه و داستان پرکشش آن شده است.

وی اظهارداشت: علاوه بر تعهد به تاریخ مخصوصا در ترسیم فضاها، بن مایه های پژوهشی این اثر نیز او را از آثار معمول متمایز می کند. این درون مایه سبب می شود مخاطب با دیدن یک درام، متوجه سیر تاریخی رخ دادها نیز بشود. اینکه این نگاه به تجدد و غرب گرایی حاکمان آن زمان چگونه به سمت قلع و قمع داشته های سنتی و فرهنگ اصیل ایرانی حرکت کرده و چگونه بی کفایتی سیاسی و برخوردهای غیرعقلانی یک حاکم می تواند به سمت و سوی فقیرسازی فرهنگی یک کشور حرکت کند و عناصر قدرت یک کشور را با دست خود به محاق ببرد، از جمله خروجی های این سریال با لایه بندی های متن و محتوایی آن است.

وی ادامه داد: تلفیق عناصر متعدد و مورد نیاز برای توفیق در به تصویرکشیدن تاریخ با چاشنی های هنری مورد نیاز آنچیزی است که با اعتماد به سابقه سعید سلطانی می توان از آن با خیالی آسوده گذر کرد و در جذر و مدهای داستانی و تاریخی اثر غوطه ور شد و با رفت و برگشت مخاطب به سالیان دور و وقایع آن، نسبت به امروز و تطبیق ادعاهای پهلوی های خارج نشین، دریافت که اگر همان روال تاریخی ادامه می یافت هویت زدایی ایرانی و اسلامی کامل محقق شده بود.

نصیری در پایان گفت: در قحطی برنامه سازی هدفمند و منبعث از خلاقیت و دارای روایی دقیق، «بوم و بانو» ما را با روایتی ایرانی به آن سوی تاریخ می برد. تاریخی که اگر از آن مطلع نباشیم ما را در کنش های حال حاضرمان نیز دچار خطای محاسباتی جدی خواهد کرد. باید منتظر و همراه شد و ادامه داستان پرکشش این سریال را از شبکه دو دنبال کرد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول