يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹

علمی و دانشگاهی  /  آموزش

پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی/ چه بیمارانی در طرح سلول‌درمانی کرونا قرار گرفته‌اند؟

رئیس بانک خون رویان از پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی خبر داد و هم‌چنین به این سوال که چه بیمارانی در طرح سلول‌درمانی کرونا قرار گرفته‌اند، پاسخ داد.

پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی/ چه بیمارانی در طرح سلول‌درمانی کرونا قرار گرفته‌اند؟

مرتضی ضرابی، رئیس بانک خون رویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس از پیشرفت در درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی خبر داد و آخرین وضعیت درمان بیماران کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی را تشریح کرد.

وی گفت: همزمان با شیوع کرونا در جهان، درمان بیماری کرونا با استفاده از سلول‌های بنیادی در دنیا به عنوان یکی از گزینه‌های موجود مطرح و آغاز شد و ما هم در ایران فعالیت در این باره را آغاز کردیم.

ضرابی گفت: در ابتدای طرح سلول درمانی بیماران کرونا در کشور با ۲ بیمارستان شریعتی و مسیح دانشوری همکاری را آغاز کردیم و اکنون ۲ بیمارستان امام خمینی (ره) و هاجر هم به این طرح اضافه شده اند.

*چه بیمارانی در طرح سلول درمانی کرونا قرار گرفته اند؟

رئیس بانک خون رویان توضیح داد: طرح سلول درمانی بیماری کرونا در بیمارانی که قطعا درگیر بیماری کرونا شده‌اند اجرا می‌شود، به این صورت که تست کرونای این افراد مثبت بوده است، درگیری ریه دارند و سطح اکسیژن خون آنان کاهش پیدا کرده است که این افراد در طرح کرونا قرار گرفته اند و حتما باید این مشخصات را داشته باشند.

ضرابی افزود: برای این افراد در ۲ نوبت سلول بنیادی داخل رگ تزریق می شود؛ قبل و بعد از تزریق سلول‌های بنیادی شرایط بیمار کاملا بررسی می شود تا تاثیر سلول‌های بنیادی روی ریه را متوجه شویم و برای این کار سی تی اسکن انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: انتظار داریم که سلول های بنیادی باعث تعدیل سلول ایمنی بدن بیمار درگیر کرونا و ترمیم بافت ریه شود و همچنین از عوارض کرونا روی ریه پیش گیری کند.

رئیس بانک خون رویان تاکید کرد: اگرچه با شواهد و نتایجی که تاکنون به دست آمده است به نظر می رسد استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماران کرونایی می تواند کاملا موثر باشد و جلوی عوارض بلند مدت را بگیرد، اما در مجموع این طرح نیاز به زمان بیشتر دارد که بتوانیم نتایج  سلول درمانی را در بیماری کرونا ارزیابی کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول