اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

اقتصادی  /  راه و مسکن

متوسط قیمت مسکن تهران بدون احتساب آمار منطقه 1/لطفا آدرس غلط ندهید

در حالی معاون وزیر راه و شهرسازی مدعی است با خارج کردن اطلاعات منطقه یک از روند محاسبه متوسط قیمت مسکن در تهران، این رقم به 10 تا 15 میلیون تومان می‌رسد که فقط 5 درصد معاملات تهران در منطقه یک صورت می گیرد و قیمت مسکن در این منطقه، تاثیر اندکی در محاسبه متوسط قیمت تهران دارد.

متوسط قیمت مسکن تهران بدون احتساب آمار منطقه 1/لطفا آدرس غلط ندهید

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار مسکن این روزها اوضاع مناسبی را پشت سر نمی‌گذارد و روند رشد نجومی قیمت مسکن بدون توقف به راه خود ادامه می‌دهد. به استناد آمار بانک مرکزی،  در 6 ماهه نخست سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت با رشد 10 میلیون و 900 هزار تومانی، 74 درصد رشد را تجربه کرده است. در حالیکه رشد قیمت مسکن در مدت مشابه سال گذشته تنها 13 درصد محاسبه شده است.

در شرایط که کمر مردم زیر بار فشار شدید معیشتی خم شده است، برخی از تصمیم‌گیری‌ها و اظهارات متولیان حوزه مسکن به جای اینکه در جهت سامان بازار گام بردارد، زمینه دامن زدن به ناب‌سامانی را مهیا می‌سازد.

*متوسط قیمت مسکن در تهران بدون احتساب منطقه یک بین 10 تا 15 میلیون تومان است!

در همین ارتباط پس از جلوگیری از انتشار آمار حوزه مسکن که زمینه دشواری اظهار نظرهای کارشناسی پیرامون این بازار را به وجود آورد و به غیر شفاف شدن بازار و در نتیجه افزایش قیمت مسکن منجر شد؛ امروز محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: «اگر قیمت‌های درست و صحیح را اعلام کنیم در بازار مسکن راهنماست، اما اگر فقط آمار خام را منتشر کنیم طبیعی است که گمراه‌کننده خواهد بود، به‌عنوان نمونه در شهر تهران متوسط قیمت مسکن را بیست و چند میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما از نظر علمی وقتی از یک جامعه‌ای می‌خواهیم آماری را استخراج کنیم باید بخشی را که قیمت غیرطبیعی دارد خارج کنیم.»

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به خارج کردن آمار مرتبط با منطقه 1 تهران به عنوان آمار غیر طبیعی، عنوان کرد:«اگر در تهران عدد منطقه 1 را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به 10 تا 15 میلیون تومان خواهد رسید.»

محمودزاده، در تشریح دلایل توقف انتشار آمار مرتبط با حوزه مسکن، گفت:« یکی از دلایلی که اعلام می‌شد آمار مربوط به متوسط قیمت مسکن گمراه‌کننده است همین مورد بوده است، با انتشار متوسط قیمت مسکن واقعی در واقع شاهد شفافیت و ارائه دقیق اطلاعات در بازار مسکن خواهیم بود.»

*تنها 5 درصد معاملات پایتخت مرتبط با منطقه 1 است

اظهارات معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در حالی مطرح می‌شود که مقایسه این اظهارت با آخرین آمار و ارقام ارائه شده حوزه مسکن از سوی بانک مرکزی دارای اختلافات گسترده‌ای است.

به گزارش فارس، بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری، تنها 389 فقره از تعداد معاملات شهر تهران مرتبط به منطقه 1 شهرداری تهران است که 5 درصد از کل تعداد معاملات شهر تهران را شامل می‌شود. این امر بیانگر آن است که قیمت بالای واحدهای مسکونی معامله شده در منطقه 1 تاثیر ناچیزی بر متوسط قیمت ارائه شده در پایتخت دارد.

*متوسط قیمت مسکن پایتخت بدون احتساب معاملات منطقه 1، 24.1 میلیون تومان است

بر همین اساس به منظور روشن شدن اختلاف آمار بانک مرکزی با اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی به محاسبه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت بدون احتساب آمار مرتبط با منطقه 1 پرداختیم. مطابق این محاسبه، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با خارج کردن آمار منطقه 1 به رقم 24 میلیون و 120 هزار تومان می‌رسد. این درحالیست که محمودزاده همین آمار را بین 10 تا 15 میلیون تومان عنوان کرده است. در واقع، خارج کردن معاملات مرتبط با منطقه 1 تنها منجر به کاهش 1 میلیون و 200 هزار تومانی متوسط هر متر مربع مسکن در پایتخت می‌شود.

بررسی دقیق آمار ارائه شده از بازار مسکن شهریورماه 99 از سوی بانک مرکزی مشخص می‌کند، قیمت مسکن در هیچ یک از مناطق تهران زیر 10 میلیون تومان نیست. همچنین متوسط قیمت مسک، تنها در 7 منطقه از پایتخت قیمتی بین 10 تا 15 میلیون تومان دارد و 15 درصد از معاملات نیز مرتبط با این مناطق است.

*85 درصد از معاملات مسکن تهران در مناطقی با میانگین قیمت بالای 15 میلیون است

لازم به ذکر اس بر خلاف تصور متولیان مسکن کشور، متوسط قیمت 15 منطقه تهران رقمی بیش از 15 میلیون تومان را تجربه می‌کند و نزدیک به 85 درصد از کل معاملات مسکن تهران در شهریورماه نیز به این مناطق اختصاص دارد.

*انتشار آمار غیر واقعی، مشخص کننده عدم اطلاع متولیان مسکن کشور است

اختلاف آشکار بین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، بیش از هرچیزی به شایعات مربوط به اطلاع نداشتن متولیان مسکن کشور از شرایط واقعی مسکن دامن می‌زند. در همین راستا، حمید احمدی، کارشناس حوزه مسکن با اشاره به ارائه آمار غیر واقعی از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی، گفت:«متاسفانه مسئولان و متولیان حوزه مسکن در کشور به جای تلاش برای سامان دادن بازار مسکن در کشور نسبت به جلوگیری از انتشار آمار و ارائه آمار غیر واقعی اقدام می‌کنند.»

این کارشناس مسکن در تشریح دلایل انتشار آمار غیر واقعی اظهار داشت:« متولیان مسکن در وزارت راه و شهرسازی یا از واقعیت‌های بازار مسکن اطلاعی ندارند یا اینکه به عمد نسبت به ارائه آمار نادرست و غیر واقعی اقدام می‌کنند. در هر دوی این حالت باید گفت، به وسیله این تکنیک‌ها دردی از بازار مسکن دوا نمی‌شود.»

احمدی ضمن بیان راهکارهای بهبود شرایط بازار مسکن، تاکید کرد: «افزایش عرضه مسکن و کوتاه کردن دست سوداگران و سفته بازان از این بازار، تنها راه حل سامان بازار مسکن به عنوان اساسی‌ترین نیاز مردم کشور است.»

در مجموع، ضرورت دارد متولیان حوزه مسکن به جای ارائه آمار غیر واقعی برای انحراف افکار عمومی از وضعیت فعلی بازار مسکن، نسبت به ریشه یابی و حل مشکلات این بازار براساس اطلاعات واقعی اقدام نمایند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول