اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  دولت

ذوالفقاری: تحریم‌های آمریکا مانع از ارائه خدمات آموزشی به پناهندگان شده است

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: افزایش نیازهای روز افزون پناهندگان از یک سو ، تشدید اقدامات قهری یکجانبه و همچنین شیوع همه گیری بیماری کرونا از سوی دیگر ، ظرفیت حمایت جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان را بصورت جدی خدشه دار کرده است.

ذوالفقاری: تحریم‌های آمریکا مانع از ارائه خدمات آموزشی به پناهندگان شده است

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور روز سه شنبه ۱۷ مهرماه در هفتادو یکمین نشست کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد موسوم به اکسکام شرکت کرد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به شکل مجازی در این نشست به همراه نمایندگانی از مناطق مختلف دنیا حضور داشت، به آخرین اقدامات انجام شده توسط جمهوری اسلامی ایران در زمینه خدمات رسانی به پناهندگان در حوزه های بهداشت، درمان، معیشت و آموزش بویژه با توجه به مشکلات ناشی از کرونا و اقدامات قهرآمیز، تحریم و تهدیدات اقتصادی بر جوامع میزبان و پناهنده پرداخته و در انتها به پیشنهادات و انتظارات جمهوری اسلامی ایران از جوامع بین المللی جهت تشریک مساعی بین المللی و دستیابی به راه حل پایدار و ملموس در بازگشت داوطلبانه پناهندگان اشاره کرد.

لازم به ذکر است؛ نشست إکسکام همه ساله در اواسط مهرماه در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در شهر ژنو برگزار می شود که هیئت هایی از کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگان ۱۹۵۱به دعوت کمیسر عالی پناهندگان ملل متحد در این نشست حضور یافته و به بیان مواضع و دیدگاه های خود در زمینه موضوع پناهندگی می‌پردازند.

گفته می شود کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز گزارشی از اقدامات و برنامه های اجرا شده در سطح جهان پیرامون بحث پناهندگان و همچنین برنامه های پیش بینی شده برای سال جدید میلادی را در این نشست ارائه و سپس بودجه و اعتبار کمیساریا در سال جدید به تصویب اجلاس خواهد رسید و سهم هر یک از کشورها معین و به پروژه ها و برنامه های حمایتی اختصاص می یابد.

جمهوری اسلامی ایران نیز بعنوان یکی از بزرگترین میزبانان جمعیت پناهنده همه ساله در عالی ترین سطح در این نشست شرکت می نماید.

 متن کامل بیانات حسین ذوالفقاری، معاون محترم امنیتی و انتظامی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و یکمین نشست کمیته اجرایی ( اکسکام) به شرح ذیل است؛

بسم الله الرحمن الرحیم
ریاست محترم ، کمیسر عالی ، عالیجنابان ، هیئت های عالی رتبه ؛
در ابتدا مایلم سخنم را با سروده ای از شاعر پارسی زبان سعدی شیرازی که سروده اش سرزمین ها را درنوردید و همچون مشعلی بر سر در سازمان ملل متحد درخشید آغاز نمایم :
بنی آدم اعضای یک پیکرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار          
دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی         
نشاید که نامت نهند آدمی

این شعر زیبا جلوه ای از نوع دوستی در ادبیات کهن پارسی است که پیام آن برای جامعه بشری در روزگار ما نیز ضروری و حیات بخش است.

خانم ها و آقایان؛

جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشورهای عمده میزبان گسترده ترین وضعیت پناهندگی در جهان ، بیش از ۴ دهه از خیل عظیمی از پناهندگان پذیرایی نموده است. البته افزایش نیازهای روز افزون پناهندگان از یک سو ، تشدید اقدامات قهری یکجانبه و همچنین شیوع همه گیری بیماری کرونا از سوی دیگر ، ظرفیت حمایت جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان را بصورت جدی خدشه دار کرده است . ما شاهد افزایش سرسام آور هزینه ها به ویژه در حوزه بهداشت و درمان در زمان شیوع کرونا هستیم و با این شرایط میان هزینه های مستقیم و غیرمستقیم جمهوری اسلامی ایران با کمک های بین المللی هیچ گونه تناسب معقولی وجود ندارد.

علیرغم فراخوان دبیر کل سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جهت لغو تحریم ها حداقل در زمان شیوع همه گیری کرونا، متاسفانه شاهد تشدید اقدامات قهری آمریکا هستیم. این اقدامات مانع عمده ای در دسترسی افراد آسیب پذیر از جمله پناهندگان به خدمات آموزشی و معیشت و همچنین تجهیزات پزشکی، درمانی و دارویی لازم برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در جامعه میزبان و پناهنده شده است. 

جمهوری اسلامی ایران البته ارائه خدمات خود را در سایر زمینه ها ادامه داده است که در این رابطه به بخشی از خدمات ارائه شده به این جمعیت نیازمند ذیلاً اشاره می گردد:

_ ثبت نام تعداد ۵۰۰۰۸۰ (۵۰۰هزار و ۸۰) نفر دانش آموز در سال تحصیلی گذشته در مدارس دولتی بصورت رایگان ؛

_ ثبت نام ۱۳۸۰۰۰ (۱۳۸ هزار) نفر دانش آموز فاقد مدرک در سال تحصیلی گذشته در مدارس دولتی بصورت رایگان ؛ 

_ آموزش تعداد ۳۲۶۱۴ ( ۳۲ هزار و ۶۱۴) نفر سواد آموز از طریق برگزاری دوره های سواد آموزی ؛

_ ثبت نام تعداد ۵۰۰۰۰ (۵۰هزار) نفر دانشجو در سال تحصیلی گذشته در دانشگاه های کشور و انجام اقدامات لازم جهت ادامه تحصیل آنان ؛

_ ایجاد ساز و کار بیمه سلامت همگانی جهت بهره مندی کلیه پناهندگان و تحت پوشش قراردادن تعداد ۱۰۰۰۰۰ (۱۰۰هزار) نفر از اقشار آسیب پذیر بویژه بیماران خاص با استفاده از دفترچه خدمات درمانی رایگان با حمایت مالی دفتر نمایندگی کمیساریا و جمهوری اسلامی ایران ؛

_ پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در بین پناهندگان از طریق بیمار یابی فعال و ایجاد دسترسی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا بصورت رایگان همانند ایرانیان ؛

آقای رئیس؛

ج.ا.ایران همواره از «بازگشت داوطلبانه» و «ادغام مجدد پایدار» و « اسکان مجدد» پناهندگان بعنوان مهمترین و پایدارترین راه حل حمایت نموده است، این درحالیست که بر اساس گزارش اخیر کمیساریا "بازگشت داوطلبانه پناهندگان" در سال ۲۰۱۹ در سطح دنیا نسبت به سال قبل متأسفانه کاهش ۴۶ درصدی را نشان می دهد. همچنین طبق آخرین گزارش متأسفانه حدود ۵ درصد از پناهندگان در قالب راه حل "اسکان مجدد " در سال گذشته در جهان پذیرفته شده اند. 

خانم ها و آقایان؛

با توجه به افزایش تعداد پناهندگان در سطح جهان و میزبانی و حمایت بیش از ۸۶ درصد از پناهندگان دنیا توسط کشورهای در حال توسعه ، علیرغم کمبود منابع و مشکلات اقتصادی خود ، اکنون بیش از هر زمان دیگری پذیرش مسئولیت جمعی میزبانی و حمایت از پناهندگان از سوی کشورهای عضو مطابق با کنوانسیون (۱۹۵۱) راجع به وضعیت پناهندگان و پروتکل الحاقی ۱۹۶۷ اهمیت دارد. 

آقای رئیس، حضار گرامی؛

در پایان ضمن قدردانی از اعلام همبستگی و کمک های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و همچنین کشورهای کمک کننده و سایر حامیان مالی در راستای پشتیبانی از فعالیت های جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از پناهندگان خصوصاً در مواجهه با شرایط همه گیری بیماری کووید-۱۹ ؛ بیان موارد ذیل ضروری و مورد انتظار است:

۱- اقدام جامعه بین الملی و نهادهای بشردوستانه در جهت کاهش اقدامات قهری یکجانبه و رفع موانع در ارسال کمک های بشردوستانه به نیازمندان ؛

۲- بسیج منابع و افزایش کمک های کمیساریای عالی پناهندگان با همکاری شرکای ذیربط با هدف فراهم شدن امکان پاسخگویی موثر به تحریم و تهدید اقتصادی علیه پناهندگان و جوامع میزبان ؛

۳- مشارکت منصفانه کلیه اعضای جامعه بین الملل و توجه ویژه کمیساریای عالی پناهندگان به چالش های موجود در زمینه بازگشت داوطلبانه و اسکان مجدد از طریق تهیه و تدوین برنامه کاری نتایج کمیته اجرایی ؛

۴- تسریع در روند بازگشت داوطلبانه پناهندگان و ادغام مجدد پایدار آنان در کشور افغانستان و همچنین پذیرش پناهندگان بیشتر از کشور ایران در قالب اسکان مجدد در کشورهای ثالث.     

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول