اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  انتظامی و حوادث

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛ از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

آخرین جزئیات مصوبه متناسب سازی‌‌ مدت خدمت سربازی، افزایش میزان مرخصی ، یک ماهه‌ ماندن دوره آموزشی و همچنین پیگیری افزایش حقوق سربازان از جمله مواردی بود که رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در مورد آنها سخن گفت.

با مهم‌ترین ‌‌مطالبات این روزهای مشمولان؛ از کاهش مدت سربازی تا افزایش حقوق دوره خدمت

گروه انتظامی خبرگزاری فارس ـ مریم عرب‌انصاری: سربازی واژه پرطرفدار این روزها در فضای حقیقی و مجازی شده است؛ اگرچه در گذشته نیز‌‌ بدان پرداخته و در مورد‌‌ آن صحبت می شد اما‌‌ آنچه که باعث شده این روزها «سرباز و سربازی» بر سر زبان انداخته شود تغییر مدت خدمت سربازی است.

ستاد کل نیروهای مسلح «مصوبه متناسب سازی مدت خدمت سربازی» را در شانزدهم مهر اعلام کرد و به موازات آن موافقان و مخالفان نظرات خود را در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند.

در این بین مخاطبان «فارس من»  با درج موضوعی با عنوان «درخواست جوانان برای لغو مصوبه افزایش مدت سربازی» و ثبت حدود ۲۸‌‌ هزار‌‌ امضاء پیگیری این موضوع را از خبرگزاری فارس خواستار شدند.

مشمولان یا جوانان در شرف سربازی یا خانواده‌های آنها از این ابراز نگرانی کرده‌اند‌‌ که افزایش مدت خدمت سربازی با توجه به شرایط اقتصادی این روزها لطمه جبران ناپذیر به زندگی جوانان وارد می کند.

خیلی‌‌ها می‌گویند سختی ‌‌خدمت در مناطق محروم و عملیاتی و بد آب و هوا را قبول دارند؛ اما بهتر‌‌ بود زمان سربازی در این مناطق را چند ماه بیشتر کاهش می دادند و به جایش مدت سربازی بقیه همان ۲۱ ماه باقی می‌ماند.

عده ای هم از جمله آنهایی‌ که مشکل داشته یا در پوشش خانواده‌های کمیته امداد یا بهزیستی بوده و محل خدمت شان بومی است ‌از افزایش مدت سربازی شان گله‌مند هستند؛ به خصوص مشمولان متاهل؛ می‌گویند: خدمت در نزدیکی محل سکونت فرجه ‌بود برای ما، چرا حالا به بهانه بومی شدن باید سه ماه بیشتر خدمت کنیم؟!

 اما و اگرها آنقدر زیاد است که خیلی‌ از کسانی که هنوز به سربازی نرفته‌اند در مورد آن صحبت کرده و‌‌ نظر می‌دهند در صورتی که معلوم نیست که برای سربازی به کدام به کدام منطقه و با چه شرایطی اعزام شود؛ مسلما اگر به مناطق مرزی،‌‌  محروم‌‌ یا بد آب و هوا ‌‌اعزام شوند آن موقع اجرای این طرح و اختصاص کسری خدمت ‌‌برایشان خوشایند خواهد بود.

آگاهی از آخرین جزئیات مصوبه مدت خدمت سربازی، خبرخوش ‌‌ستادکل برای تسهیل در سربازی‌‌ مشمولان متأهل، اعزام مشمولان دیپلمه و وضعیت مرخصی و دوره آموزش سربازی و ... ما را بر آن داشت تا‌‌ با امیر‌‌ دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح به گفت‌وگو بنشینیم.

*مصوبه «متناسب‌سازی مدت خدمت سربازی» قانونی است/ اجرا می شود

**هنوز صحبت در مورد تغییر مدت خدمت سربازی بر سر زبان‌ها است؛ ‌آیا تغییری در اجرای ‌‌ا‌‌ین‌‌ مصوبه صورت می‌گیرد؟

همانطور که قبلاً گفتم طبق ماده 4 قانون وظیفه عمومی مدت خدمت دوره ضرورت به مدت دو سال یا 24 ماه است؛‌در صورتی که مشمولان مازاد یا کمتر از تعداد مورد نیاز باشند، ستادکل نیروهای مسلح می‌تواند آن را به کمتر یا بیشتر از مدت دوره ضرورت تغییر دهد.

بر این اساس، ابلاغیه اخیر و مصوبه «متناسب‌سازی مدت خدمت سربازی» کاملاً در چارچوب قانون خدمت وظیفه عمومی اتخاذ شده و اجرا خواهد شد.

*کاهش مدت خدمت با در نظر گرفتن سختی خدمت، بعد مسافت و مشکلات ایاب و ذهاب سربازان مرزی است

یکی از سیاست‌های ابلاغی در موضوع خدمت وظیفه عمومی، متناسب‌سازی مدت خدمت دوره ضرورت با در نظر گرفتن سختی خدمت و دوری از خانواده و محل سکونت کارکنان وظیفه است.

بر این اساس، باید مدت خدمت کارکنان وظیفه که به صورت غیربومی و‌‌ دور از شهر خود در مناطق عملیاتی، امنیتی، محروم و بد آب و هوا خدمت می‌کنند، با توجه به بُعد مسافت، خطرپذیری و ایاب و ذهاب به گونه‌ای باشد که کمتر از بقیه سربازان باشند.

*کاهش مدت سربازی دو سوم از کل سربازان با اجرای مصوبه اخیر

اقدام‌ اخیر با توجه به مطالبات به حق و مکرر سربازانی بوده که در مناطق عملیاتی و محروم خدمت می‌کردند و با این ابلاغ، مدت سربازی بیش از دو سوم سربازان در نیروهای مسلح کاهش خواهد یافت.

*اگر سرباز کم داشتیم مدت خدمت دو سوم از سربازان را کم نمی کردیم

**خیلی از افرادی که به خدمت سربازی اعزام می‌شوند،‌‌ می‌گویند که با مدرک لیسانس هم باید در برجک،‌نگهبانی بدهند یا اینکه خیلی از تقسیم های سربازان به اعزام به مرزها منجر می شود؛ افراد این مسایل را با تغییر مدت سربازی در آمیخته و می‌گویند به خاطر تعداد کم سربازان چنین تصمیمی اتخاذ شده است؛ آیا این موضوع صحت دارد؟

اگر موضوع کمبود سرباز بود ما باید مدت خدمت سربازی را اضافه می‌کردیم؛ اما با اجرای مصوبه اخیر عملا‌‌ مدت سربازی دو سوم از مشمولان کم شده و تعداد زیادی از سربازان مشمول این کسری خدمت قرار می‌گیرند.

*اولویت، اعزام و خدمت در مناطق مرزی و یگان های نظامی است

در مورد نگهبانی و حضور سربازان در مناطق مرزی نیز باید بگویم که همیشه اولویت خدمت، اعزام و خدمت در مناطق مرزی و یگان‌های نظامی بوده و هست.

‌البته باید به این مسأله نیز توجه داشت که سربازی متأثر از متولدین ذکور کشور است و رشد جمعیت در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ کم شده و به علت کاهش موالید ازدیاد نیرو نداشتیم؛اعزام‌هایی را که ما در سال‌های گذشته در صف داشته و خیلی‌ها در نوبت اعزام می‌مانند گاهاً‌ نداریم؛ ولی وضعیت موجود در حدی نیست که نگرانی ایجاد کند.

*نگهبانی جزء لاینفک سربازی است

در مورد‌‌ نگهبانی دادن سربازان باید گفت که نگهبانی یک موضوع طبیعی است؛ همه نظامی‌ها نگهبانی می‌دهند؛ چرا که حوزه اصلی کار آنها تامین امنیت است. 

درست ‌‌است در گذشته شاید تعداد زیادی از‌‌ سربازان نگهبانی نداده و در کارهای دیگری که تخصص داشته یا در حوزه امنیت نبود بکارگیری می‌شدند اما باید گفت اولویت اصلی سربازی تولید امنیت است. 

*خبرهای خوشی برای سربازان متاهل در راه است

**تغییر مدت خدمت سربازی برای کارکنان وظیفه متأهل باعث نگرانی آنها شده است؛ چرا که طبق مصوبه و ابلاغیه جدید ‌افراد بومی باید 24 ماه خدمت کنند؛‌ این دسته از افراد می‌گویند خدمت در نزدیک محل سکونت از جمله تسهیلات ستادکل برای متأهلان بوده که با این مصوبه کاملاً منتفی ‌می‌شود؛نظر شما چیست؟

برای سربازان متأهل، ستادکل تسهیلاتی را در دست اقدام دارد،  درست است؛‌ این دسته از کارکنان وظیفه به شکل بومی در شهر زندگی خود خدمت می‌کنند؛ در این زمینه نیز طرحی تهیه و در سیر مراحل بررسی و تصویب است که در صورت تصویب قطعاً نگرانی این دسته از افراد برطرف می‌شود.

*حقوق، مدت خدمت و بعد مسافت مهمترین مطالبه سربازان است

**مهمترین مطالبات کارکنان وظیفه یا همان ‌‌سربازان چیست؟

باید گفت حقوق، مدت خدمت و بُعد مسافت از جمله نزدیکی و دوری از جمله موضوعات مورد مطالبه سربازان بوده‌‌ و‌‌ هست؛ کارکنان وظیفه تمایل دارند که محل خدمت‌شان نزدیک‌تر بوده و با حقوق بیشتر و در‌‌ مدت زمان کمتری به سربازی بروند؛ تمام این مسائل در ستادکل بررسی و تحلیل شده و مصوبه متناسب‌سازی مدت خدمت سربازی نیز‌‌ در راستای این مطالبات بوده است.

مدت خدمت عادلانه بخشی از این مطالبات بوده است اگر چه در بحث دوری یا نزدیکی محل خدمت مثل مناطق مرزی، محروم و بد آب و هوا نمی‌توان استثنایی را به کار گرفت و باید سرباز اعزام شود چرا که نمی‌شود همه افراد در شهر خود به کار گرفته شوند؛‌ اگر چه برای متأهلان و آنهایی که مشکل داشته و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بودند تدابیری اندیشیده شده که نزدیک محل سکونت خدمت کنند.

*افزایش حقوق مطالبه برحق سربازان است/ ستاد کل به جد پیگیر این موضوع است

**حقوق سربازی‌‌ از جمله مطالبه مهم مشمولان وظیفه بوده ‌‌و‌‌ ناچیز بودن مبلغی که به عنوان حقوق به سربازان پرداخت می شود نارضایتی این قشر را به دنبال داشته‌‌ است؛ آیا ستاد کل در جهت پیگیری این‌‌ ‌‌موضوع‌‌ اقدامی انجام داده است؟

افزایش ‌‌حقوق مطالبه برحق سربازان است؛ در تلاش هستیم که در قانون بودجه حقوق بیشتری به سربازان اختصاص یابد.

ستادکل نیروهای مسلح مطابق ماده 49 و 50 قانون خدمت وظیفه عمومی مجدانه پیگیر تأمین اعتبار افزایش حقوق و مزایای مکفی سربازان است که امیدواریم دولت مساعدت لازم را به عمل آورد.

پیگیر این موضوع هستیم که افزایش حقوق در قانون بودجه سال 1400 بیاید و در کمیسیون تلفیق هم تصویب شود و بتوان حقوق عادلانه را به سربازان پرداخت کرد.

اگر این مسأله تصویب شود هر چقدر که به ستاد کل نیروهای مسلح بودجه واگذار شود عادلانه بین سربازان تقسیم می‌شود؛ متناسب با مدت خدمت و سختی دوره سربازی؛ قطعا حقوق مناسب به ‌ سربازان پرداخت خواهد شد.

*اول آذر آخرین مهلت تعیین تکلیف مشمولان دیپلمه

**وضعیت ‌‌اعزام مشمولان دیپلمه به کجا رسید؟

مشمولان دیپلمه تا اول آذر ماه مهلت دارند که وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند.

با توجه به آنکه نتیجه کنکور قبل از یکم آذر ماه اعلام خواهد شد، آن تعداد افرادی که قبول می‌شوند وضعیت‌شان مشخص است؛ از معافیت تحصیلی استفاده کرده و به دانشگاه می‌‌روند اما آنهایی که قبول نشده و یا نمی‌خواهند ادامه تحصیل داده و به دانشگاه بروند تا یکم آذرماه فرصت دارند که مدارک خود را به پلیس + 10 اعلام و ثبت کنند.

کسانی که در کنکور قبول شده‌اند باید مدارک قبولی خود را به پلیس+10 ارائه داده تا معافیت تحصیلی‌شان ثبت شود اما بقیه تا یکم آذر مهلت دارند تا مدارک‌شان را تکمیل کرده و بفرستند تا وضعیت اعزام شان اعلام شود.

*برنامه خاصی برای غایبان متولد ۱۳۵۵ به بعد نداریم

**وضعیت سربازی غایبان متولد سال 1355 به بعد چه می‌شود؟‌

این  تعداد افراد باید در سال‌های گذشته که طرح جریمه غیبت از سربازی وجود داشت از این طرح استفاده کرده و وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف می کردند اما با توجه به اینکه این طرح دیگر اجرا نمی‌شود این افراد  همچنان در زمره مشمولان غایب بوده و تا سن 50 سالگی محرومیت‌های مختص غایبان برای‌شان به اجرا خواهد گذاشته شد؛ پس از سن 50 سالگی دیگر محدودیتی متوجه‌شان نیست.

**آیا برنامه‌ای برای این دسته از مشمولان مدنظر است؟

فعلا برنامه خاصی برای این دسته از مشمولان غایب وجود ندارد؛ چرا که باید این دسته از افراد از قانون مشمولان غایب استفاده می‌کردند.

*اعزام مشمولان قلبی-عروقی

** برنامه اعزام مشمولان بیماری‌های قلبی و عروقی چه شد؟

در این ماه تعدادی از مشمولان دارای بیماری‌های قلبی و عروقی که متقاضی اعزام بودند به خدمت اعزام شدند.

*استثناهای سربازی دوباره ایست خدمتی‌ها

**وضعیت سربازی افرادی که ایست خدمتی زدند چه می‌شود؛ آیا ادامه خدمت آنها در سازمان‌هایی بوده که قبلا‌‌ خدمت کرده‌اند؟

ستادکل نیروهای مسلح مقرراتی اعلام کرده است مبنی بر اینکه افرادی که قبلا پرونده داشته و در سازمانی خدمت کرده‌اند برای اینکه مشکلی پیش نیاید دوباره به همان نیرو برای ادامه سربازی خود اعزام می‌شوند. ممکن است به همان یگان نروند اما در همان نیرو بکارگیری می‌شوند.

البته ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد؛ فردی بعد از ایست خدمتی تخصصی را کسب کرده و در نیرویی که قبلا خدمت می‌کرده مورد نیاز نیست.

به سازمان وظیفه عمومی اعلام کردیم که افراد ترجیحاً در سازمان قبلی‌بکارگیری شوند؛ اما اگر تخصص جدیدشان متناسب با‌ نیاز سازمان قبلی نبود تغییر ایجاد شود؛‌ بر این اساس ‌‌افراد به صورت عام در نیروی خودشان بکارگیری می‌شوند‌‌ اما‌‌ با توجه به کسب تخصص و پروژه‌های تحقیقاتی ممکن است محل خدمت‌شان تغییر کند.

*یکسان سازی مرخصی سربازان با مدت مرخصی پایوران

**میزان مرخصی‌های مشمولان چه تغییری کرده است؟

قبلا میزان ‌‌مرخصی کارکنان وظیفه‌‌ سالی 12 روز بود و برای متأهلان بیشتر بود اما از امسال مقرر شد که مرخصی‌ سربازان با پایوران هیچ تفاوتی نداشته باشد‌‌ و اگر در مناطق خوش آب و هوا خدمت می‌کنند یک ماه مرخصی داشته باشند.

مدت مرخصی در مناطق محروم با توجه به سطح محرومیت، از 35 روز تا 45 روز متغیر است.

*در دوره آموزشی فقط مرخصی اضطراری داریم

 **مرخصی ‌‌در دوره آموزشی چگونه است؟

با توجه به پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی، اعلام شده است که در دوره آموزشی فقط در صورت اضطراری مرخصی داده شود؛ در شکل عام به افراد مرخصی داده نمی‌شود تا خدایی ناکرده موردی از شیوع بیماری به وجود نیاید.

*دوره آموزشی سربازی یک ماهه است

 **مدت ‌‌زمان دوره آموزشی سربازی تغییری کرده‌‌ است؟

مدت زمان آموزش سربازی کماکان مثل گذشته است‌؛ 30 روز کاری؛ البته برخی سازمان‌ها ممکن است مدت تعطیلات را کم کرده و روز کاری به مدت دوره آموزشی اضافه کنند.

*سرباز فوتی کرونایی نداشته‌ایم

 **از وضعیت کرونا در بین سربازان بگویید؛ آیا فوتی کرونایی داشته‌اید؟

خوشبختانه تا این لحظه هیچ سربازی به دلیل ابتلا به کرونا فوت نکرده است؛‌ پروتکل‌های بهداشتی در مراکز آموزشی و پادگان‌ها با دقت رعایت می‌شود و فراگیری و شیوع خاص و نگران‌کننده‌ای در این زمینه نداشته‌ایم.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول