يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۵

اجتماعی  /  سلامت

مهم‌ترین علل طلاق در افراد موفق/توصیه‌هایی که زوجین باید جدی بگیرند

متخصص مشاوره و روانشناس گفت: یکی از مهم‌ترین علل طلاق در افراد موفق ناشی از عدم توازن در میزان پیشرفت و رشد اجتماعی یکی از زوج‌ها در گذر زمان است.

مهم‌ترین علل طلاق در افراد موفق/توصیه‌هایی که زوجین باید جدی بگیرند

مریم داودوندی، متخصص مشاوره و روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره مهمترین علل طلاق اظهار داشت: در برخی از افرادی که در زمینه‌های مختلف تحصیلی، شغلی، اجتماعی، علمی یا مالی موفقیت‌هایی کسب می‌کنند، اغلب مشکل مشترکی در روابط آنها مشاهده می‌شود. گاه تعارضات و یا در مواردی، حتی طلاق این زوجین ناشی از عدم پویایی یکی از طرف‌های رابطه و یا ضعف آنها در انطباق با شرایط جدید است. 

وی افزود: به‌عنوان نمونه در روند ارتقاء جایگاه اجتماعی، گاه یکی از همسران از همراهی با زوج خود بازمی‌ماند و به مرور زمان فاصله ایجاد شده افزون می‌شود و امکان رضایتمندی و درک متقابل کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: زوجین اغلب در شروع زندگی مشترک از لحاظ تحصیلی، خانوادگی و مهارت‌های اجتماعی تا حدود زیادی به هم شباهت دارند و یکی از ملاک‌های اصلی آنها در انتخاب همسر همین شباهت‌هاست، اما وقتی در روند زندگی یکی از آنها رشد فردی چشمگیری نسبت به همسر خود پیدا می کند توازن و همسانی در آنها مختل شده و همین امر باعث بروز اختلاف نظر و تضاد آرا می‌شود.

داودوندی ادامه داد: زوج جوانی که با هم زندگی مشترک ساده‌ای را شروع می کنند باید به صورتی هماهنگ با هم پله‌های رشد و ترقی را طی کنند. به طور مثال اگر یکی از زوجین پیشرفت شغلی و درآمد بالایی داشته باشد و یا حتی یکی از طرفین مقاطع تحصیلی خود را پیوسته ارتقاء دهد و طرف مقابل پویا نباشد و تغییری نکند، در نتیجه پس از مدتی نوع نگرش زوجین بایکدیگر متفاوت و نامتوازن می‌شود تاجایی که حتی از درک خواسته های یکدیگر عاجز شده و گویا در دو دنیای متفاوت زندگی می کنند.

وی با بیان این مطلب که نگرش و رفتار افراد از تعاملات اجتماعی آنها تاثیر می‌پذیرد، افزود: با هر تجربه و اطلاعات جدیدی که افراد در تعاملات روزانه خود با دیگران کسب می‌کنند، نگرش آنها به جهان بیرون و تعاملاتشان با دیگران دست‌خوش تغییر می‌شود. به همین دلیل این زوجین در بیان مشکلات خود پیوسته از این موضوع شکایت دارند که همسرشان تغییر کرده و دیگر آن فرد روزهای اول ازدواج نیست.

این مشاور خانواده تأکید کرد: هر فرد موفقی در مسیر زندگی نیاز به یک همسر همراه دارد. اما در صورتی‌که رشد و حرکت رو به جلو یکی از زوجین خیلی بیشتر از همسر خود باشد، به مرور زمان همراهی و انطباق آنها کاهش یافته و شکاف بین آنها روزبه روز عمیق تر خواهد شد.

وی توجه به انطباق و رشد متوازن را یکی از ضروریات مهم در روابط زوج‌ها دانست و گفت: به‌عنوان مثال اگر یکی از طرفین تصمیم به ادامه تحصیل داشته باشد طرف مقابل نیز در جهت رشد خود می‌تواند به فعالیت هایی در حوزه‌هایی که استعداد و علاقمندی دارد، بپردازد. همچنین اگر شریک زندگی تعاملات اجتماعی خود را ارتقاء داد همسر او نیز باید درصدد رشد مهارت‌های خود باشد تا بدین طریق کیفیت رابطه آنها حفظ و پایدار بماند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول