شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹

دیگر رسانه ها

وقتی معیارها برای انتخاب بازیگر تغییر می‌کند!/ از شرکت در مهمانی‌های شبانه تا پوشش‌های غیر متعارف و آرایش غلیظ

در گذشته معیار انتخاب یک بازیگر استعداد و توانایی او برای بازی در آن نقش بود اما متأسفانه طی سال‌های گذشته این شیوه و رویه انتخاب و ورود با کمی تغییر جای خود را به معیارهایی غلط و اشتباه داده است.

وقتی معیارها برای انتخاب بازیگر تغییر می‌کند!/ از شرکت در مهمانی‌های شبانه تا پوشش‌های غیر متعارف و آرایش غلیظ

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، سینما به طور کلی برای بقای خود به بازیگران مستعد و توانا با ویژگی‌های خاص و قدرت خلاقیت بالا نیاز داشته است. در گذشته معیار انتخاب یک بازیگر استعداد و توانایی او برای بازی در آن نقش بود اما متأسفانه طی سال‌های گذشته این شیوه و رویه انتخاب و ورود با کمی تغییر جای خود را به معیارهایی غلط و اشتباه داده است.

انتخاب بازیگران به عرصه سینما از سوی کارگردانان و تهیه‌کنندگان در چند سال اخیر با ظهور شبکه‌های مجازی همواره مورد بحث و انتقاد بسیاری از بازیگران با تجربه و مستعد سینما بوده است.

به طوری که این شیوه باعث ناراحتی بسیاری از بازیگران با استعداد سینما شده است و به گفته بسیاری از آنان شرکت در مهمانی‌های شبانه، پوشش‌های غیر متعارف، آرایش غلیظ و فعالیت‌ در صفحات مجازی و تعداد فالوور بالا همگی معیارهای جدید برای بازی در یک نقش سینمایی است.

در ادامه گفت‌وگو چند تن از بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون با خبرگزاری‌ها در مورد پشت پرده انتخاب بازیگران در سینمای ایران را بخوانید:

 

 

اکثر فالوورهای میلیونی بازیگران، تقلبی هستند

مریم کاویانی:

- این روزها خبرهای زیادی در مورد انتخاب بازیگر بر اساس ملاک‌های همچون فالوور و مخاطب مجازی می‌شنوم.

- من از این نوع برخورد تهیه‌کنندگان و فیلمسازان با بازیگران خوب سینما بسیار ناراحت می‌شوم.

- این انتخاب‌ها در صورتی از سوی برخی فیلمسازان و تهیه‌کنندگان صورت می‌گیرد که اکثر طرفداران مجازی این بازیگران تقلبی هستند و این اعداد و ارقام خریداری شده است.

- برخی بازیگران بعد از فاصله گرفتن از فضای بازیگری با ایجاد یک حاشیه دوباره به صدر اخبار بر می‌گردند.

 

 

برخی هنرمندان به عمد خود را درگیر حاشیه می کنند

فریده دریامج:

متاسفانه بسیاری از همکاران ما اهل خودنمایی هستند و برای خود حاشیه ایجاد می‌کنند تا به هر نحوی هم که شده دیده شوند و به هیچ وجه عواقب این اقدامات را در نظر نمی‌گیرند.

- آنها نمی‌دانند مردم بازیگران را براساس سادگی و صداقت دوست دارند و اینکه یک بازیگر با متهم کردن خودش بخواهد بر سر زبان‌ها بیافتد اشتباه محض است.
 

 

بازیگر برای داشتن نقش باید به مهمانی شبانه برود

مرجانه گلچین:

متاسفانه حرف زدن درباره بازیگری مثل تف سر بالا است، اما باور کنید سیستم سالمی در بازیگری نداریم، یعنی چه که یک بازیگر برای داشتن نقش صرفا باید به مهمانی شبانه برود، اگر آنجا بود نقش به وی می‌رسد و اگر نه باید سالها خانه نشین شود، چطور اسم این وضعیت را بگذاریم سینما؟

- من پایم را در هیچ جشنی نمی گذارم، به هیچ وجه نمی‌توانم خط کشی های امروزی را قبول کنم، من از بازیگران تازه کار می‌پرسم که این نگاه از بالا را چه کسی به شما داده است، انسانیتتان کجا رفته است؟

 

 

مجبورمان می‌کنند در آثار سینمایی لاک بزنیم و آرایش کنیم

شهین تسلیمی:

در سینما به ما می‌گویند لاک بزنید، موی خود را بیرون بریزید، مجبورمان می‌کنند آرایش غلیظ انجام بدهیم، منتها شخصا به هیچ وجه از این رفتار خوشم نیامده و تا جایی که ممکن است جلوی آن می‌ایستم.

- وقتی وضعیت حجاب بازیگران زن در سینما را می‌بینم به خودم می‌گویم چرا چنین وضعیت و حجابی باید وجود داشته باشد. باور کنید وضعیت حجاب بازیگران ما دست کمی از بی حجابی بازیگران هالیوودی ندارد.

- نمی‌دانم مسئولیت کنترل وضعیت حجاب در این آثار با چه کسی است و این ناهنجاری تا کجا پیش خواهد رفت، خوشبختانه در تلویزیون اینطور نیست و حجاب افراد کاملا رعایت می‌شود. شاید به دلیل مخاطب کم سینما نظارتی روی این قضیه نیست، اما در هر صورت به نظر من وضعیت فعلی فرق چندانی با فیلم فارسی‌ها ندارد.

- من به بسیاری از کشور‌های خارجی سفر کرده‌ام، باور کنید میزان آرایشی که بازیگران زن داخلی انجام می‌دهند را در هیچ کجای دنیا نمی‌بینید.

- برخی می‌گویند بازیگران الگوی جوانان جامعه هستند، از نظر من این اتفاق کاملا غلط است، الگوی جامعه نباید بازیگران باشند. 

 

بازیگران زن وقتی طلاق می‌گیرند، پیشنهادات کاری برایشان فوران می‌کند

​فلور نظری: 

- وقتی بازیگران زن ازدواج می‌کنند، پیشنهاد کار به آنها در سینما کم می‌شود، متأسفانه برعکس آن هم واقعیت دارد و بازیگران زن وقتی طلاق می‌گیرند، پیشنهادات کاری فوران می‌کند.

- عده‌ای که مدام کار می‌کنند، یک باند هستند.

 

 

روابط نامشروع نداشتم، حذف شدم!

مرجان محتشم:

- محبوبیت بین مردم چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را بدست آورد ولی متاسفانه برخی ستارگان به دلیل ابزار شدن و ارتباطات غیراخلاقی که باعث شرمندگی و تاسف است محبوب شدند که به اعتقاد من این محبوبیت نیست.

- چرا مرجان محتشم به عنوان یک بازیگر بدون حاشیه و کسی که اکثریت مردم از هر قشر و تیپی اعم از جامعه مذهبی و یا جامعه مدرن و … قبولش دارند و باید به خاطر اعتقاد به خدا و نپذیرفتن یکسری روابط غیراخلاقی از جامعه هنر حذف شوند و انگ مغرور بودن را بخورد؟!
 
- جایی برای کسانی که بخواهند با اعتقاد به خدا در عرصه‌ی سینما فعالیت سالم داشته باشند نیست و متاسفانه برعکس کسانی که تن به ارتباطات نامشروع می‌دهند در این عرصه بالا می روند.

پرستو صالحی و صبا کمالی نیز از بازیگرانی هستند که از وضعیت سینمای کشورمان انتقادهایی را مطرح کرده‌اند.

 

اما آزادی بیش از حد کارگردانان و تهیه کنندگان و دست باز آنها در انتخاب شخصی بازیگرنماها در فیلم هایشان و عدم نظارت از سوی وزارت ارشاد سبب دوری بازیگران با تجربه و با استعداد از سینما و فیلم‌های نمایش خانگی شده است و رفته رفته بازیگرنماهایی بی استعداد با لابی و رفاقت و رابطه راهی برای ورود به سینما و فیلم های نمایش خانگی پیدا کرده اند.

این بی نظارتی در سینما و نمایش خانگی و توجه اشتباه عوامل سازنده به فروش و نگاه بیشتر فیلمشان توسط مخاطب در گیشه سینما سبب انتخاب افرادی با سلایق شخصی کارگردان و تهیه کننده شده است در صورتی که این شیوه را با نظارتی بیشتر، کمتر در قاب تلویزیون می‌بینیم.

این عدم توجه به سینما و فیلم‌های نمایش خانگی سبب ظهور بازیگران بی استعداد و تولید فیلم‌هایی شده است که بدون توجه به محتوا و فقط با هدف فروش در گیشه تولید می‌شوند و در آن شاهد ترویج بی حجابی،پوشش‌های غیر متعارف و نقش هایی با آرایش‌های غلیظ و لاک زده هستیم که از بسیاری از خط قرمزهای سینما کشورمان عبور کرده است.

همچنین الگو برداری غلط از بازیگران شبکه های ماهواره‌ای در نوع پوشش و حجاب باعث شده است که نوع پوشش اسلامی در فیلم‌های سینمایی و نمایش خانگی کم رنگ شود و متأسفانه شاهد تأثیر گذاری آن در نوع رفتار و پوشش افراد در سطح جامعه باشیم.

نظارت بیشتر دستگاه‌های مسئول فرهنگی به تولیدات سینمایی، نمایش خانگی و نحوه درست ورود بازیگران مستعد و توانا به سینما و ترویج درست حجاب و نوع پوشش اسلامی در این فیلم‌ها سبب حرکت قدم‌های سینمای کشورمان در مسیر صحیح خود می‌شود.

کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم که علی رغم تاکید رهبرانقلاب به در اولویت بودن مسله فرهنگ با قوت مناسبی تشکیل نشد، باید به این دست موضوعات ورود جدی داشته باشد.

منبع: جهان‌نیوز

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول