جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹

سیاسی  /  امنیتی و دفاعی

فشار حداکثری آمریکا روزهای آخر خود را طی می‌کند

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: فشار حداکثری آمریکا روزهای آخر خود را طی می‌کند و در آستانه عبور آن هستیم و اگر از درون کشور پیام ضعف به بیرون منتقل نشود، این راهبرد اثرگذاری خود را از دست خواهد داد.

فشار حداکثری آمریکا روزهای آخر خود را طی می‌کند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار محمّدحسین  جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور صبح امروز (دوشنبه ۲۸ مهرماه) در نشست خبری خود با خبرنگاران به‌مناسبت هفته پدافند غیر عامل اظهار داشت: پدافند غیر عامل مکمل اقدامات نیروهای مسلح است و ما امروز پدافند هوشمند و ترکیبی را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: ۵ تا ۱۲ آبان به عنوان هفته پدافند غیر عامل نامگذاری شده و در این مدت برنامه هایی را برای گرامیداشت و آشنایی مردم با اقدامات سازمان پدافند غیر عامل برگزار می کنیم.  

جلالی در ادامه با اشاره به تهدیدات جدید اظهار داشت: تهدیدات انسان‌ساخت و مقابله با اثرات آن وظیفه سازمان پدافند غیر عامل کشور است و امروز تهدیدات با ده سال پیش بسیار تفاوت پیدا کرده و این تهدیدات پویا و سیال هستند و تهدیدات در حوزه انسان ساخت روزانه تغییر پیدا می کند.

وی تاکید کرد: چهره تهدیدات ۳۰سال است که تغییر می‌کند و باید تغییرات را بصورت دائمی رصد کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز در ذهن نخبگان ما اولویت تهدید نظامی و امنیتی است ولی این تهدید به تهدید ترکیبی یا هیبریدی تبدیل شده است اظهار داشت: اگر بتوانیم ضعف‌هایمان را بر اساس اولویت صفر کنیم روی آن حوزه تهدید کمتر یا صفر خواهد شد.

وی افزود: قدرت کشور ما بسیار افزایش یافته به همین دلیل دیگر با تهدید نظامی روبرو نیستیم و ورود به لایه نظامی خط قرمز آمریکایی هاست و دلیل آن هم در زمانی که ما پایگاه عین الاسد را هدف قرار دادیم آنها به دلیل اینکه احتمال رفتن به سوی جنگ را می‌دادند پاسخ ندادند‌.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تهدیدات هیبریدی یا ترکیبی را استراتژی جدید دشمن برشمرده و تاکید کرد: امروز دیگر تهدیدات تک بعدی نیست و ترکیبی از عوامل را در بر می گیرد این تهدیدات حوزه های اقتصادی، سایبری و سیاسی را در بر می گیرد.

سردار جلالی با بیان اینکه امروز آمریکایی ها از دلار که یک مولفه قدرت برای آنهاست به عنوان یک ابزار و عامل برای فشار آوردن به کشورها استفاده می کنند، تاکید کرد: وابستگی اقتصاد ما به‌دلار نقطه ضعف ما و نقطه قوت دشمن هست و باید از محور بودن دلار در اقتصاد تغییر محور بدهیم.

جلالی هوشمند سازی را یکی دیگر از تهدیدات روز دانست و اظهار داشت: امروز  با پدیده شهرهای هوشمند روبرو هستیم که همه چیز الکترونیک و سایبری شده که طبیعتا می تواند مورد نفوذ دشمنان قرار گیرد. 

وی افزود: امروز میان پایداری زیرساخت ها و سطح کیفیت زندگی مردم ارتباط نزدیک قرار گرفته که اگر تحت تاثیر اقدام دشمن قرار گیرد رضایت و امنیت مردم را به خطر می افتد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه امروز ما با جنگ زیر ساخت ها روبرو هستیم زیرا دشمنان با زدن زیرساخت ها تلاش می کند مردم را به میدان آورده و علیه دولت ها بکار بگیرند، گفت: امروز اکثر تهدیدات دشمنان موثر بر مردم و مردم محور است تا از این طریق فشار بر مردم را فزایش دهند، به نوعی که قطع برق، اینترنت می تواند موجب نارضایتی مردم و تهدیدات امنیتی شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه جنگ زیرساخت‌ها زدن زیرساخت ها با ابزارهای مختلف برای حذف آن خدمت به مردم است، اظهار داشت: همه عملیات ترکیبی دشمن در کنش آنها بر مردم شکل می‌گیرد و خود تهدید فی‌نفسه قابل ارزیابی نیست بلکه اثر آن بر مردم مهم است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره تحریم های همه جانبه کشورمان بیان داشت: دشمنان تلاش دارند با تحریم مردم را دچار مشکلات فراوانی کند تا از این طریق و نارضایتی مردم را افزایش و دولت را دچار مشکلات فراوانی کند، در این مسیر اشتباهات خودی ها و پاس گل های که توسط برخی داده می شود نیز بسیار موثر است که فشارها زیادتر شود بنابراین باید مواظب باشیم که پالس اشتباه ندهیم.

سردار جلالی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور ما و جهان گفت: ۲۵ آزمایشگاه آمریکا در منطقه وجود دارد که آنها آزمایش های مختلفی را انجام می دهد که به هیچ کی هم جوابگو نیست. 

جلالی با اشاره به اینکه آمریکا شیوع کرونا را با تحریم و مشکلات ارزی برای تهیه دارو و تجهیزات تبدیل به یک جنگ بیولوژیک کرده است، اظهار داشت: آنها با تحت فشار قرار دادن ایران می‌خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشند اما به نظر  می‌رسد که فشار حداکثری آمریکا در حال طی کردن روز های آخر خود است و ما از این مرحله درحال عبور هستیم به شرط اینکه رویکرد و گفتمان مقاومت را حفظ و پالس ضعف را از داخل کشور ندهیم.

سردار جلالی تاکید کرد: شبکه‌های اجتماعی امروز به عنوان یک ابزار در جنگ دشمن استفاده می شود اما کشور ما یک تاب آوری حیرت انگیز را داشته که مبتنی بر اعتقادات و مقاومت بی نظیر مردم به دست آمده است. 

وی افزود: ما رویکرد مردم پایه را اتخاذ و با رصد لحظه ای شرایط و حفظ و تداوم کارکرد زیر ساخت ها را مد نظر قرار داده ایم و حفاظت از مردم را به عنوان اصلی‌ترین استراتژی خود می دانیم از سوی دیگر حفاظت از افکار عمومی را بسیار مهم می دانیم که متاسفانه در ابن عرصه با مشکلاتی روبرو هستیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور حفاظت از دارایی های مردم و حفظ کارکرد زیر ساخت ها  و دفاع زیستی را از رویکردهای سازمان پدافند غیر عامل کشور برشمرده و بیان داشت: برای تحقق اهداف خود امادگی و برگزاری رزمایش را در دستور کار داریم و در سال گذشته حدود ۱۳۰ رزمایش سایبری در بخش های مختلف گشور مثل بانکی، حمل و نقل و ... داشته ایم امسال نیز از ۱۰مهر به مدت سه ما رزمایش های متعددی را در دستور کار دارم، همچنین  ۱۵ حوزه تست نفوذ سایبری داشتیم که آسیب ها را پیش بینی و از بین ببریم.

سردار جلالی در حوزه تهدیدات در حوزه انرژی نیز اظهار داشت: برای جلوگیری از تهدیدات این حوزه برای اوایل بار با همکاری شرکت های دانش بنیان توضیع کننده بومی تولید و بکار گرفته شد، ما از همه ظرفیت های بومی برای ارتقاع سطح ایمنی و امنیت زیر ساخت ها و حوزه سایبری را بکار گرفته ایم.

جلالی ضمن اشاره به شرایط کرونایی گفت: با توجه به شرایط کرونایی تلاش کردیم برنامه ها با توجه به این موضوع برگزار شود به همین دلیل همایشها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود.

وی با بیان اینکه مانند سالهای گذشته رزمایش قطع سیگنال برگزار می شود، گفت: همچنین بحث آموزش پدافند زیستی را با همکاری وزارت آموزش و پرورش  دنبال می کنیم.

سردار جلالی در ادامه در پاسخ به این پرسش که با تغییر احتمالی رییس جمهوری آمریکا چه تاثیری بر روابط ایران با این کشور رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: روش ها و رویه‌های آمریکا در برابر ما ممکن است که تغییر کند اما دشمنی آمریکا با ما پایدار است و این با تغییر رییس جمهوری در آن کشور عوض نمی‌شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به پرسشی دیگر درباره تاثیر برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی اظهار کرد: برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می تواند برکات خوبی برای ما داشته باشد و ما می‌توانیم بخشی از تجهیزاتی که لازم داریم را بخریم و نیز می‌توانیم بخشی از مازاد تولید تسلیحاتی را به کشورهای همسایه بفروشیم ولی بدانیم که این برداشته شدن تحریم‌ها خیلی گسترده نیست چرا که الان تحریم‌های سازمان ملل برداشته شده اما تحریم‌های آمریکا به جای خود باقی است و او از توان اقتصادی خود برای برخورد با کشورهایی که با ایران در این زمینه تجارت کنند استفاده کند، پس کسانی با ما تجارت خواهند داشت که بتوانند در برابر تهدید آمریکا مقاوم باشند.

 سردار جلالی در پاسخ به اینکه ارتباطاتی پدافندی میان ایران و کشورهای دیگر وجود دارد یا نه، گفت: این را دنبال کردیم که از برخی کشورها بتوانیم استاد بگیریم اما موفق نشدیم و تلاش این است که خودمان در کشور آن را بازتولید کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما حدود ۱۷ رشته دانشگاهی را طراحی کردیم و ۵ رشته دیگر را هم در حال طرح ریزی‌اش هستیم، گفت: ما الان در کشور مهندس شهر هوشمند نداریم و این یک چالش جدی برای ماست؛ اما در بازدیدی که از کشورهای دیگر در زمینه پدافند غیرعامل داشته‌ایم دیدیم که از آنان عقب نیستیم و این به دلیل مواجهه ما با جدیدترین تهدیدات پدافندی است.

جلالی در پاسخ به این سوال که در برابر تهدیدات آمریکا چه کاری باید از سوی کشور صورت گیرد، اظهار کرد: اگر ما بتوانیم در برنامه‌ای منسجم ضعف‌های خود را که مورد توجه آمریکا قرار میگیرد را برطرف کنیم می‌توانیم این موضوع را در آن بخش منتفی کنیم. 

رییس سازمان پدافند غیرعامل افزود: همچنین در زمینه اقتصادی نیز اگر بتوانیم از دهک‌های اقتصادی آسیب‌پذیر حمایت کنیم می‌توانیم فشار دشمن بر زندگی مردم را کم تاثیر کنیم اما این کار نیازمند یک سیستم توزیع مطمئن است که باید آن را راه‌اندازی کنیم.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول