اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

تعلیم و تربیت  /  مدرسه

تحصیل بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کشور

رئیس سازمان آموزش ‌و پرورش استثنایی گفت: بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در ۷ گروه تحت پوشش این سازمان قرار دارند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر در ۱۲۰۰ مدرسه ویژه استثنایی و ۸۲ هزار نفر نیز در بیش از ۲۰ هزار مدرسه عادی تحت عنوان تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

تحصیل بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در کشور

به گزارش گروه آموزش ‌و پرورش خبرگزاری فارس، سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اظهار کرد: بیش از ۱۵۰ هزار دانش‌آموز در ۷ گروه تحت پوشش سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی قرار دارند که از این تعداد ۷۰ هزار نفر در ۱۲۰۰ مدرسه ویژه استثنایی و ۸۲ هزار نفر نیز در بیش از ۲۰ هزار مدرسه عادی تحت عنوان تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند.

وی افزود: علاوه بر این مدارس ۷۵۰ مرکز مشکلات ویژه یادگیری و ۳۳ مرکز مشاوره و راهنمایی نیز خدمات به دانش‌آموزان و اولیای آنان ارائه می‌دهند.

حسینی تصریح کرد: ۲۲ هزار معلم در کشور به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه خدمات تعلیم و تربیت را ارائه می‌کنند و علاوه بر این تعداد نزدیک به هزار نیروی خارج از آموزش‌وپرورش نیز خدمات توان‌بخشی درون مدرسه‌ای به دانش آموزان استثنایی ارائه می‌کنند.

وی در خصوص میزان کمبود فضای آموزشی در آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: سرانه استاندارد فضای آموزشی در آموزش‌وپرورش عادی ۸.۳مترمربع است که این میزان در حال حاضر ۵.۳مترمربع است اما در آموزش‌وپرورش استثنایی با توجه به نیازهای دانش آموزان استثنایی سرانه استاندارد باید ۲۸مترمربع باشد که در حال حاضر ۱۰مترمربع است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: بر اساس آمایش سرزمینی برای رسیدن به استاندارد مطلوب ۲۱۰ مدرسه استثنایی در سراسر کشور مورد نیاز است که در۱۰ ماه گذشته و در قالب طرح از خشت تا بهشت باهمت خیرین ۱۰۰ مدرسه از این تعداد کلنگ زنی شده است.

وی در خصوص بسته‌های تحولی آموزش‌وپرورش استثنایی گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی نظام تعلیم و تربیت اجرایی کردن سند تحول بنیادین است و در همین راستا در سال ۱۳۹۹ سه بسته تحولی «مدرسه انطباقی»، «مداخلات بهنگام طلایی» و «توسعه مشارکت‌ها و اجتماعی شدن» در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین‌ شده است.

حسینی ادامه داد: بسته تحولی مدرسه تحولی به دنبال تحقق جامعه عادلانه، برابر، در دسترس و بدون محدودیت برای دانش آموزان استثنایی است و این بسته تحولی به دنبال مناسب‌سازی فضا، تجهیزات، معلمان، اولیا و جامعه برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

وی افزود: برای تحقق این امر در سال جاری در هر استان یک مدرسه عادی و یک مدرسه اوتیسم در تمامی جوانب به‌صورت الگویی مناسب‌سازی خواهند شد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول