اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

تعلیم و تربیت  /  دانشگاه

خرید لپ تاپ و موبایل در اولویت تخصیص وام ضروری دانشجویی/ دانشجوها در اتفاق های شیرین و حوادث ناگوار زندگی تا 10 میلیون تومان وام می گیرند

در نیم سال تحصیلی جاری، دانشجوها در اتفاق های شیرین زندگی از جمله ازدواج، تولد فرزند، قهرمانی ورزشی و در رخدادهای ناگوار مثل فوت عضو خانواده، سانحه و تصادف، حوادث طبیعی و بیماری‌ پرهزینه از 2 تا 10 میلیون تومان وام ضروری می گیرند.

خرید لپ تاپ و موبایل در اولویت تخصیص وام ضروری دانشجویی/ دانشجوها در اتفاق های شیرین و حوادث ناگوار زندگی تا 10 میلیون تومان وام می گیرند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هر نیم سال تحصیلی وام ضروری دانشجویی را ثبت نام می کند.

امسال هم این وام ارائه می شود اما تغییراتی نسبت به سنوات قبل داشته است.

وام ضروری در رویدادهای خاص ارائه می شود؛ البته دانشجوها می توانند برای تهیه ابزارهای آموزشی مورد نیاز تحصیل خود هم از این وام استفاده کنند، نیازی که به نظر می رسد این روزها مورد توجه برخی از دانشجوها قرار گرفته است.

*خرید لپ تاپ و موبایل در اولویت پرداخت وام ضروری دانشجویی

همان طور که گفته شد خرید ابزارهای کمک آموزشی مربوط به تحصیلی یکی از موارد مشمول دریافت وام ضروری دانشجویی است.

ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این باره به خبرنگار فارس، گفت: در بخشنامه ‌ای که به دانشگاه‌ ها ارسال شده تاکید شده که اولویت پرداخت وام ضروری با دانشجویانی است که وام را برای خرید ابزارهای هوشمند از جمله «گوشی موبایل، تبلت و لپ تاپ» به منظور برخورداری از آموزش مجازی نیاز دارند.
وی گفت: به طور کلی دانشجویان برای رفع نیازهای ضروری اجتناب ناپذیر خود می‌ توانند از وام ضروری استفاده کنند که ممکن است این نیاز درمان بیماری یا خرید ابزار آموزشی باشد.

مطیعی یادآور شد: در سال گذشته به تمام دانشجویان متقاضی و واجد شرایط دریافت وام ضروری، وام تعلق گرفت.

 رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: البته پیش از این سقف وام ضروری پرداخت نمی شد؛ اما امسال به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا، تلاش شده که سقف وام ضروری پرداخت شود.

در این باره این ویدئو را مشاهده کنید:

*مبلغ وام ضروری دانشجویی برای دومین سال پیاپی افزایش یافت

در ادامه، درباره تغییرات وام ضروری دانشجویی در نیم سال جدید نسبت به گذشته با الیاس منیری معاون دانشجویی صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم هم گفت وگو کردیم.

این مقام مسوول در صندوق رفاه دانشجویی در گفت وگو با خبرنگار فارس، از افزایش مبلغ وام ضروری دانشجویی در نیم سال جاری خبر داد و گفت: در سال گذشته مبلغ وام ضروری افزایش یافته بود و امسال هم دوباره مبلغ این وام افزایش یافته است.

وی درباره مبلغ وام ضروری در نیم سال گذشته، توضیح داد: در سال گذشته مبلغ وام ضروری دانشجویی حدود 40 تا 50 درصد افزایش یافته بود و به مبلغ یک میلیون تومان رسیده بود.

معاون دانشجویی صندوق رفاه دانشجویی درباره مبلغ وام ضروری دانشجویی در نیم سال جاری، گفت: مبلغ وام ضروری بسته به نوع رویداد شامل وام متفاوت است.

*دانشجویان کدام مقطع می توانند وام ضروری بگیرند؟

پس از پیگیری کلیات تغییرات وام ضروری دانشجویی در نیم سال جاری، جزئیات ارائه این نوع وام را هم از صندوق رفاه دانشجویی جویا شده ایم و تلاش کرده ایم که به همه سوالات احتمالی دانشجوها در این زمینه پاسخ دهیم.

برای مثال اولین سوالی درباره وام ضروری دانشجویی مطرح می شود این است که این وام به دانشجویان کدام مقطع ارائه می شود؟

در پاسخ به این سوال اعلام شد که در نیم سال جاری وام ضروری دانشجویی در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر 2 رویداد در هر مقطع تحصیلی ارائه می شود.

این وام در مقاطع کارشناسی پیوسته و دکترای تخصصی ناپیوسته غیربورسیه حداکثر 4 رویداد در هر مقطع تحصیلی ارائه می شود.
همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکترای حرفه‌ای حداکثر 5 رویداد در هر مقطع تحصیلی ارائه خواهد شد.

*وام ضروری دانشجویی به چه مواردی تعلق می گیرد؟

سپس این سوال مطرح می شود که منظور از رویداد چیست و شامل چه مواردی می شود؟

در ادامه به رویدادهای موارد خاص و مبالغ وام مربوط اشاره می شود.
به تولد فرزند دانشجوی متأهل 30.000.000 ریال، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو 30.000.000 ریال، دانشجویان حادثه‌دیده در سوانح و تصادفات تا 50.000.000 ریال، دانشجویان مبتلا به بیماری‌های خاص و پرهزینه تا 50.000.000 ریال، بیماری خاص و پرهزینه یکی از اعضاء تحت تکفل دانشجو تا 40.000.000 ریال و سایر موارد مشابه به تشخیص رئیس صندوق تا 50.000.000 ریال وام ضروری دانشجویی اختصاص داده می شود.

اما علاوه بر موارد گفته شده، موارد دیگری هم دیده شده است؛ از جمله اینکه به دانشجویان برتر، نمونه کشوری و مبتکر 30.000.000 ریال، رویداد حوادث و بلایای طبیعی 30.000.000 ریال، دانشجویان قهرمان ورزشی 20.000.000 ریال،  دانشجویان توان‌خواه 50.000.000 ریال و رویداد ازدواج 30.000.000 وام تعلق می گیرد.

*سقف وام ضروری دانشجویی چقدر است؟

حداکثر سقف رویداد تعیین شده به مقطع تحصیلی بستگی دارد.
سقف رویداد تعیین شده در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر تا سقف 60.000.000 ریال است.
سقف رویداد تعیین شده در مقاطع کارشناسی پیوسته و دکترای تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا سقف 80.000.000 ریال تعیین شده است.
همچنین سقف رویداد تعیین شده در مقاطع کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری پیوسته و دکترای حرفه ای حداکثر تا سقف 100.000.000 ریال پیش بینی شده است.

*فرصت ثبت نام برای وام ضروری دانشجویی تا چه زمانی است؟

فرصت ثبت نام برای وام ضروری دانشجویی از 30 مهر ماه آغاز شده و تا 15 آذرماه ادامه دارد.

بنابراین دانشجوها فعلا برای ثبت نام این وام در نیم سال جاری فرصت دارند.

*دانشجویان کدام دانشگاه ها می توانند وام ضروری دانشجویی بگیرند؟

در پاسخ به این سوال که دانشجویان کدام دانشگاه ها می توانند وام ضروری دانشجویی بگیرند باید بگوییم که دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای می تواند این وام را دریافت کند.

*شرایط خاص دریافت وام ضروری دانشجویی

دانشجویانی که متقاضی استفاده از وام ضروری دانشجویی هستند باید توجه کنند که شرایط خاصی برای دریافت این وام هم وجود دارد.

شرایط از این قرار است که دانشجویان می‌توانند در هر نیمسال منحصرا از یک رویداد استفاده کنند. استفاده از هر رویداد در طول مقطع تحصیلی، صرفا یک بار مجاز است. رویداد ازدواج، فقط یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی و حداکثر تا 18 ماه پس از تاریخ عقد صرفاً در دوران تحصیل امکان‌پذیر است.

در صورت ارائه اسناد با مبالغ بیش از میزان مقرر در رویدادهای وام ضروری، میزان وام پرداختی به دانشجویان از مبلغ اسناد هزینه‌کرد بیشتر نخواهد بود و در صورت کمتر بودن مبلغ مورد تقاضا از سقف هر رویداد، مطابق مبلغ مقرر در اسناد ارائه شده وام پرداخت خواهد شد.
مهلت ارائه مستندات، اسناد مالی و پزشکی و اعتبار آنان برای دریافت رویدادهای مواردهای موارد خاص، حوادث و بلایای طبیعی، توان‌خواه حداکثر تا 9 ماه پس از وقوع رویداد و رای دانشجویان برتر، نمونه کشوری، مبتکر و قهرمان ورزشی حداکثر تا 6 ماه پس از دریافت مدارک و صرفاً در دوره تحصیل دانشجو قابل قبول است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول