پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۹

اقتصادی  /  بورس

اعمال سیاست تحریک تقاضا توسط سازمان بورس/ عرضه‌های حقوقی ها متوقف می‌شوند

ریزش شاخص بورس به یک حمایت جدی برخورد کرده است و درصورتی که سازمان بورس سیاست های درستی اعمال کند می تواند از اصلاح بیشتر شاخص جلوگیری کند.

اعمال سیاست تحریک تقاضا توسط سازمان بورس/ عرضه‌های حقوقی ها متوقف می‌شوند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از 3 ماه سخت برای سهامداران در بازارسرمایه، سازمان بورس به تغییر سیاست های خود دراین بازار روی آورد. سیاست هایی که می تواند دو نتیجه کاملا متناقض داشته باشد. یعنی از یک سو ممکن است وضعیت بغرنج فعلی بازار را تغییر دهد و یا ممکن است عده بیشتری از سهامداران عطای بورس را به لقای آن ببخشند و با استفاده از فرصت پول جدیدی که وارد بازار می‌شود، از بازار خارج شوند.

سیاست های اشتباه گذشته که در ماه های گذشته لباس قرمز بر تن بورس کرده است، ممکن است در حال حاضر نیز منجر به نتیجه ای که باید از آن گرفته شود، نشده و فقط عده ای باز هم از این وضعیت متضرر شوند.

سیاست های جدید سازمان بورس می تواند قفل صف های فروش را باز کند

بازار سرمایه به یک هسته سخت حمایت خورده است. مقاومتی که بسیاری از کارشناسان بازار آن را یک حمایت معتبر از شاخص کل و شاخص هموزن می دانند. اما با وضعیتی که بازار سرمایه در حال حاضر دارد، برخی دیگر از کارشناسان این حمایت را نیز از دست رفته می دانند.

اما با بررسی اتفاقات و تصمیمات چند روز گذشته سازمان بورس احتمالا باید منتظر اتفاق جدیدی در بازار سرمایه باشیم. سازمان بورس در روزهای گذشته دو تصمیم مهم گرفته است، تا از طریق آن طرف تقاضا را تحریک کند تا کمی از صف های فروش کم شده و بازار به تعادل برسد.

مسوولان بورس دوباره دست‌به‌کار شدند و سقف مجاز خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را از ۱۵ به ۲۰ درصد افزایش دادند و این در حالی است که از ابتدای سال تا مرداد ماه که بازار وارد فاز اصلاح شد، حداکثر سقف مجاز این صندوق‌ها کاهش یافته و تا 5 درصد هم رسیده بود.

تصمیم دیگر سازمان بورس  به میزان اعتبار دهی کارگزاری ها به سهامداران ارتباط دارد. درصد اعتبار مجاز مشتریان کارگزاری با ۵۰ درصد افزایش از ۲۰ به ۳۰ درصد تغییر کرد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند این تصمیمات در مجموع می‌تواند تا 20 هزار میلیارد تومان وارد بازار سرمایه کند. این عدد می تواند تا حدود زیادی مشکل نقدینگی را در بازار سرمایه حل کند.

کارشناسان بازارهای مالی معتقدند اگر این دو تصمیم به مرحله اجرا برسد می‌تواند نقدینگی جدید به بازار تزریق کرده و به بهبود سفارش‌ها در سمت تقاضا منجر شود.

سیاست های طرف عرضه، سیاست هایی فراموش شده در سازمان بورس

ریزش بورس تا شاخص یک میلیون و سیصد هزار واحدی و حمایت از شاخص کل در این عدد در صورتی می تواند پابرجا بماند که علاوه بر ماندن در این حمایت، پس از کف سازی های لازم، به سمت روند صعودی حرکت کند.

اما سیاست هایی که سازمان بورس در این مدت اجرایی کرده است، بیشتر به طرف تقاضا و تشکیل صف های خرید مربوط می شده است. این سازمان باید از عرضه آبشاری شرکت های حقوقی دراین مدت جلوگیری کند. عرضه شرکت های حقوقی تا حدود زیادی تمام حمایت های شاخص از دو میلیون و صد هزار واحدی را شکسته است.

به عبارت دیگر، حمایت از شاخص بورس بارها و بارهااز نقطه اوج شاخص تا هم اکنون بارها و بارها توسط عرضه‌های شرکت‌های حقوقی شکسته شده است. برخی از شنیده ها حکایت از باطل شدن عرضه های شرکت های حقوقی طی روزهای گذشته دارد.

البته کارشناسان اقتصادی حرکت نزولی دلار را در افت نمادهای صادراتی و به‌تبع آن ریزش شاخص مؤثر می دانند. در همین وضعیت باید روزهای آینده شاهد یک نوسان در بازار سرمایه باشیم. حال باید دید این حمایت از شاخص بورس می تواند دوام داشته باشد و روزهای سبز بورس را به همراه داشته باشد.

مخاطبان خبرگزاری فارس، در سامانه فارس من سوژه «درخواست حمایت جدی از بازار بورس را داریم» و سوژه «چرا کسی به فکر بازار بورس نیست؟» را به ثبت رسانده اند. خبرگزاری فارس در پیگیری این موضوعات را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول