دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

فارس من

تواتر کمپین‌ها در «فارس من»؛ مردم خواستار برخورد با توهین‌ مقامات فرانسه به رسول مهربانی‌ها هستند

اهانت‌های مقامات فرانسه به ساحت پیامبر مهربانی‌ها قلب خیلی‌ها را جریحه‌دار کرد. مردم با ثبت کمپین‌های متعدد در فارس من خواستار اقدام متقابل شدند. این گزارش مرور آنها است.

تواتر کمپین‌ها در «فارس من»؛ مردم خواستار برخورد با توهین‌ مقامات فرانسه به رسول مهربانی‌ها هستند

به گزارش خبرگزاری فارس؛ پیامبر مهربانی‌ها خط قرمز همه ما است. اظهارات نابخردانه رئیس‌جمهور فرانسه احساسات همه مسلمانان را جریحه‌دار کرد؛ گوشه‌گوشه جغرافیا از واقعیت گرفته تا فضای مجازی صحنه اعتراض آن‌ها است. سیل محکومیت‌ها «فارس من» را هم درنوردید؛ ده‌ها کمپین با ده‌ها هزار امضا در این‌باره ثبت شد. مطالباتی مانند اخراج سفیر فرانسه، تحریم کالاهای فرانسوی و تغییر نام خیابان‌ها. این گزارش مرور آن‌ها است.

 

اول| ده‌ها هزار امضا برای یک تغییر نام؛ نوفل‌لوشاتو را پیامبر اعظم کنید

«نوفل‌لوشاتو» عنوان قریه کوچکی اطراف پاریس است؛ قریه‌ای که میزبان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در واپسین روزهای تبعید بود. حالا خیابان سفارت فرانسه در تهران به این عنوان شناخته می‌شود. دل‌های آتش‌گرفته مردم اما راضی به همین مقدار هم نیست. برای همین در واکنش به بی‌شرمی مقامات فرانسوی در حمایت از توهین‌کنندگان به ساحت رسول‌الله، خواستار تغییر نام این خیابان شدند.

کمپین آنها ششم آبان در فارس من شکل گرفت. کمپینی که به‌سرعت توانست ده‌ها هزار امضا بعنوان حمایت جمع کند. در بخشی از این پویش آمده: «در پی هتک حرمت چندباره دولت فرانسه به ساحت مقدس پیامبر اکرم و اسلام، از اعضای شورای شهر و مسئولان شهرداری تهران تقاضا داریم در اسرع وقت نام خیابان نوفل لوشاتو را به نام مبارک حضرت محمد رسول الله صلی الله علیه وآله تغییر دهند.»

مطالبه آنها البته منحصر به فضای مجازی نماند. ده‌ها دانشجوی معترض روز چهارشنبه در تجمعی مقابل سفارت فرانسه، خواستار تغییر هر چه سریع‌تر نام این خیابان شدند. همکاران من بعلاوه موضوع این مطالبه را با اعضای شورای شهر تهران در میان گذاشتند. رئیس کمیسیون فرهنگی-اجتماعی شورا البته معتقد است نام‌گذاری آن خیابان به نام نوفل‌لوشاتو، برای بزرگداشت بنیان‌گذار فقید انقلاب اسلامی است و ربطی به فرانسوی‌ها ندارد.

محمد جواد حق‌شناس در این‌باره به‌خبرنگار ما می‌گوید: «تغییر نام خیابان نوفل‌لوشاتو به‌نوعی امام‌زدایی است و اقدام درستی نیست. شورای شهر تهران این آمادگی را دارد تا با همکاری شهرداری از پیشنهادات شهروندان در نامگذاری معابر و خیابان‌ها و یا ایجاد نماد حضرت رسول‌الله (ص) و رحمت و مهربانی ایشان اقدامات لازم را نجام دهد و طرح های پیشنهادی برای ساخت نماد را بررسی و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی از این موضوع استقبال خواهد کرد.»

پیشنهاد بی‌راهی نیست. نوفل‌لوشاتو یادگار دوران مبارزات علیه رژیم ستم‌شاهی است. ساخت یک نماد فاخر برای پیامبر مهربانی‌ها اما گزینه جایگزینی است که می‌تواند پاسخ مناسبی برای مطالبه‌ ده‌ها هزار نفری مردم در فارس من باشد. همکاران من در گروه اجتماعی هم‌چنان پیگیر ماجرا از اعضای شورای شهر تهران هستند.

 

دوم| سفیر فرانسه در تهران را اخراج کنید

اظهارت ستیزه‌جویانه رئیس‌جمهور فرانسه تبعات جهانی داشت. میلیاردها دلداده پیامبر مهربانی‌ها برای مقابله با دولت فرانسه پای کار آمدند. دولت‌های مختلف اسلامی هم تدابیر مختلفی را برای اعلان اعتراض انتخاب کردند؛ از تحریم محصولات فرانسوی گرفته تا پیگیری ماجرا از طرق دیپلماتیک. البته که احضار یا اخراج سفیر یک کشور یک روش معتبر برای نمایش دل‌خوری‌ها است. اقدامی که حالا مورد حمایت افکار عمومی ایرانی‌ها هم هست.

کمپین «درخواست اخراج سفیر فرانسه» هم ۶ آبان در فارس من به‌ثبت رسید. کمپینی که خیلی زود توانست هزاران امضا بعنوان حمایت جمع‌آوری کند. حمایت‌هایی که تک‌تک آنها نشان از دل‌های جریحه‌دار ایرانی‌ها است. در بخشی از این پویش آمده است: «دل‌های مسلمانان دنیا آزرده است؛ از سخنان اسلام‌ستیزانه رئیس‌جمهور فرانسه گرفته تا نصب بنر با کاریکاتورهای توهین‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر جلوی ساختمان‌های دولتی این کشور، و بستن مراکز اسلامی!»

 

در ادامه امضاکنندگان پویش اقدامات متقابل برخی کشورهای دیگر اسلامی را یادآور شده و اضافه کرده‌اند: «در قطر، کویت و اردن، فروشگاه‌های زنجیره‌ای قفسه‌ها را از کالاهای فرانسوی خالی کرده‌اند. شخصیت‌های بزرگ اسلامی در لبنان، مصر، اردن، عراق و به شکل‌های مختلف اعتراض خود را نسبت به این اقدامات نشان داده‌اند. ما در برابر این اقدامات اسلام‌ستیز وظیفه داریم و خواستار اخراج سفیر فرانسه هستیم.»

مطالبه مردم البته نیم‌بند! مورد توجه وزارت خارجه دولت روحانی قرار گرفت. کاردار موقت سفارت فرانسه احضار شد. گفته می‌شد بدلیل غیبت آقای سفیر، کاردار موقت احضار شده است. در این دیدار معاون مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه، ضمن محکوم کردن اقدامات مقامات فرانسوی که موجب جریحه‌دار شدن احساسات مسلمانان شده، تاکید کرد: «اهانت و بی احترامی به پیامبر از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است.»

البته که سطح واکنش دولت روحانی می‌توانست بسیار بالاتر از این حرف‌ها باشد؛ موضوعی که مورد اعتراض نمایندگان مردم نیز قرار گرفت. حسین حق‌وردی نماینده تهران در این‌باره به‌خبرنگار ما گفت: «نسبت به انفعال وزارت امورخارجه در این موضوع انتقاد دارم؛ این در حالی است که ۵۰  نفر از نمایندگان مجلس در تذکری خواستار فعال شدن دستگاه دیپلماسی و همچنین احضار سفیر فرانسه و ابلاغ اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به او شدند.»

وی افزود: «اگر مسئولان فرانسوی بخواهند چنین اقدامات اهانت‌آمیز را دنبال کنند حتما لازم است جمهوری اسلامی ایران در روابط خود با این کشور تجدید نظر کند. اگر فرانسوی‌ها در رفتارهای خود تجدید نظر نکند؛ قطعا مجلس شورای اسلامی تصمیم لازم را درباره تجدیدنظر در روابط با این کشور خواهد گرفت.»

 

سوم| گستاخی فرانسوی‌ها در اهانت به رسول‌الله پاسخ کوبنده می‌خواهد

نگرانی‌های کرونایی مانع از حضور میلیون‌ها دلداده رسول‌الله در خیابان شد. نمایش این اعتراضات در فضای مجازی اما ساز و کار جایگزین پیشنهادی بود. مردم اما توقع اقدام قاطع دارند. این گستاخی‌ها این اهانت‌ها اولین بار نیست؛ حتماً مرتبه آخر هم نخواهد بود. پیامبر مهربانی‌ها خط قرمز همه ما است. همه باید برای بزرگداشت این نام بامُسما قیام کنند؛ محمد رسول‌الله!

این کمپین هم با همین هدف در «فارس من» شکل گرفت. کمپینی که از همه مسؤلین و تریبون‌دارها می‌خواست برای بزرگداشت این نام آسمانی وارد میدان شوند: «اگرچه تا دیروز با حضور در خیابان‌ها و تظاهرات مراتب اعتراض خود را به سرانجام می‌رساندیم اما اینکه با توجه به شرایط کرونایی چه کارهایی را می‌توان انجام داد تا این کار زشت را محکوم کرد؟ نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و یاری بیش از پیش همه هستیم.»

موضوع را با نمایندگان اقلیت‌های دینی در بهارستان در میان گذاشتیم. آنها هم از صمیم دل معترضند. محمد(ص) برای آن‌که پیغمبر مهربانی‌ها است؛ رحمت‌للعالمین است! نماینده ارمنی‌های جنوب ایران مثلاً می‌گوید توهین به پیامبران آسمانی از جانب همه ادیان محکوم است. هیچ‌یک از ادیان آسمانی توهین به هیچ پیامبری را نمی‌پذیرد. جهان نیازمند آرامش است. همه مقامات سیاسی باید در این مسیر گام بردارند.

وی در ادامه به‌خبرنگار ما می‌گوید: «اظهارات توهین‌آمیز رئیس‌جمهور فرانسه در قبال پیامبر اسلام که به اسم آزادی بیان مطرح می‌شود، آزادی نیست بلکه خشونت کلامی است که خشونت‌های فیزیکی و ناامنی ملت‌ها و جوامع را به‌دنبال خواهد داشت. اگر به فرض مشکلی هم وجود داشته باشد، راه‌حل آن خشونت و توهین نیست بلکه گفت‌وگو و تعامل سازنده است. رفتارهای مکرون هیچ ارتباطی به مسیحیت ندارد.»

 

مره‌صدق نماینده کلیمیان در مجلس گذشته هم معتقد است سازمان ملل باید طرحی را تصویب کند که طبق آن توهین‌کنندگان به ادیان آسمانی مورد مجازات قرار بگیرند. وی به‌خبرنگار ما می‌گوید: «رفتار در توهین به پیامبر اسلام(ص) نه یک آزادی بیان بلکه رفتار توهین‌آمیز است. به هیچ‌وجه قابل توجیه نیست و ما آن را محکوم می‌کنیم. اینکه فردی عقاید و باورهای دینی حدود ۳ میلیارد نفر انسان را نادیده بگیرد اقدامی ضدحقوق‌بشری است.»

وی اضافه کرد: «اینگونه رفتارها ترویج خشونت در سطح جهان و ایجاد اختلاف بین پیروان افراد مختلف می‌شود. همانطور که گفتم اقدام امانوئل مکرون اقدام ضدحقوق بشری است و همانطور که گفتم باید اهانت‌کنندگان به ادیان الهی مورد مجازات قرار گیرند.»

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی هم می‌گوید رفتار مکرون در آیین آن‌ها هم کاملاً مذموم است. انویه‌تکیه به خبرنگار ما می‌گوید: «امثال رئیس‌جمهور فرانسه «مسیحی‌نما» هستند. در دین مسیحیت آمده که همسایه‌ات را مثل خودت دوست بدار و نگفته همسایه مسیحی بلکه گفته همسایه و اینگونه رفتارهای رئیس‌جمهور فرانسه هیچ سنخیت و ارتباطی با دین مسیحیت ندارد.»

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی اظهار داشت: «امانوئل مکرون و امثال او با این اظهارات توهین آمیز به دنبال ترویج خشونت‌های فرهنگی و سیاسی در سطح جهان هستند و سعی در گسترش اینگونه رفتارهای غیرانسانی دارند. اظهارات توهین‌آمیز رئیس‌جمهور فرانسه به پیامبر اسلام نشانه آزادی بیان نیست بلکه نشانه افول شخصیت چنین فردی است که اینگونه اظهارات را مطرح می‌کند و به دنبال پیگیری اهداف خود از این طریق است.»

 

چهارم| تغییر نام صحن جامع رضوی به نام پیامبر اعظم(ص)

پیامبر ما پیام‌آور مهربانی‌ها است؛ مایه برکات و مباهات است. البته که خاک‌پاشی مشتی رند، آفتاب را تیره نخواهد کرد. با این همه کمترین وظیفه ما تکریم و بزرگداشت نام رسول‌الله(ص) است. کمپین «تغییر نام صحن جامع رضوی به نام پیامبر اعظم» با همین هدف در فارس من شکل گرفت. حالا که اهانت‌کنندگان سخت مشغول کارند، هر چه بیشتر برای احیای این نام مبارک باید تلاش کرد.

 

سردبیر کمپین «صادق مروج کاشانی» است. یک جوان دهه شصتی که حالا سال‌ها است افتخار کفشداری بارگاه ملائک‌آستان علی‌بن‌موسی(ع) را دارا است. وی دانش‌آموخته حقوق از دانشگاه است. علاوه بر این‌ها یک ستاد مردمی برای تکریم و تعظیم خانواده معظم شهدا و ایثارگران در خراسان رضوی راه‌اندازی کرده است. وی درباره انگیزه‌های تأسیس این پویش می‌گوید هرچه داریم از رسول‌الله است؛ از دین گرفته تا دنیا. از زمین تا آسمان.

مروج در ادامه به‌خبرنگار ما می‌گوید: «اهانت‌های اخیر قلب دلدادگان حضرت را به‌درد آورد. پیشنهاد ما نام‌گذاری بزرگ‌ترین صحن‌وسرای بارگاه منور حضرت رضا(ع) به نام بامسمای رسول‌الله است. البته که شأن رسول مهربانی‌ها بسیار بیشتر از این حرف‌ها است. حالا وقت قیام و اتحاد است؛ به همه جوان‌ترها توصیه می‌کند با تحرکات مجازی، هشتگ‌های حمایتی از رسول‌الله را حسابی حمایت کنند.»

خاک‌پاشی جاهلان شمایل تماشایی آفتاب را تیره نخواهد کرد. البته که این رافع مسؤلیت‌های ما نیست. رسول‌الله خط قرمز همه ما است. پیگیری مطالبات شما در این‌باره ادامه خواهد داشت. امید که مقبول نگاه مهربان محمد(ص) افتد. اخبار تکمیلی را در فارس دنبال کنید.

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول