اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

شکر همچنان مشمول قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار/قیمت شکر فله ای 50 تومان کاهش یافت

معاون دفتر برنامه‌ریزی،‌ تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت با بیان اینکه شکر همچنان مشمول قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار است، گفت: قیمت گذاری شکر به عنوان یک کالای اساسی تغییری نکرده و همچنان توسط ستاد تنظیم بازار انجام می شود.

شکر همچنان مشمول قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار/قیمت شکر فله ای 50 تومان کاهش یافت

سعید صارمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد نحوه قیمت‌گذاری شکر، گفت: شکر به عنوان یک کالای اساسی هنوز مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار است و نحوه قیمت‌گذاری آن به شیوه سابق انجام می‌شود و تغییری نکرده است.

معاون دفتر برنامه‌ریزی،‌ تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در پاسخ به این سؤال که اگر قیمت‌گذاری شکر همچنان توسط ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود، به چه دلیل انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر طی نامه‌ای اعلام کرده که قیت‌گذاری شکر از این پس توسط انجمن انجام می‌شود و به عبارتی آزادسازی قیمت شکر را اعلام کرده است، گفت: اشکالاتی تایپی در آن نامه وجود داشت که در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار به آن اشکالات اشاره شد و حل شد.

* شیوه قیمت گذاری شکر تغییر نکرده است

صارمی بیان داشت:  البته  پیرو نامه انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر، کارگروه تنظیم بازار تشکیل جلسه داد و بر اساس تصمیمات اتخاذ شد در آن جلسه مصوب شد که شکر همچنان مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار باشد.

* ارز ترجیحی شکر سال گذشته حذف شد

وی با اشاره به حذف ارز ترجیحی واردات شکر بر اساس مصوبه آبان ماه  سال گذشته هیأت وزیران اظهار داشت: کالایی که از شمول دریافت ارز ترجیحی خارج شود، دیگر مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار نخواهد بود و لذا قیمت‌گذاری آن کالا به انجمن مربوطه واگذار می‌شود.

صارمی با تأکید بر این که انجمن نیز باید ضوابط قیمت‌گذاری سازمان  حمایت را رعایت کند بیان داشت: لذا شکر نیز از این قاعده قیمت‌گذاری مستثنی نیست اما از آنجا که فعلا شکر از نیشکر و چغندر تولید داخل، تولید می‌شود و این دو محصول کشاورزی نیز مشمول خرید تضمینی و قیمت‌گذاری است؛ لذا شکر نیز همچنان مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار خواهد بود.

معاون دفتر برنامه‌ریزی،‌ تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت بیان داشت: لذا قیمت شکر همچنان بر اساس قیمت پیشنهاد‌ی انجمن، محاسبات سازمان حمایت و تأیید ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود.

* قیمت شکر برای مصرف کننده 8700 تومان مصوب شد

وی افزود: در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار قیمت مصوب شکر برای مصرف‌کننده در بسته‌بندی یک کیلوگرمی 8 هزار و 700 تومان تعیین شد.

صارمی گفت: بر اساس مصوبه خرداد ماه ستاد تنظیم بازار قیمت شکر مصرف کننده 8 هزار و 700 تومان تعیین شده بود که در جلسه اخیر هفته جاری ستاد تنظیم بازار نیز قیمت پیشین تغییر نکرد و مجدد قیمت این کالا برای مصرف کننده در بسته‌بندی یک کیلوگرمی 8 هزار و 700 تومان تعیین شد.

* قیمت عرضه شکر فله ای درب کارخانه 6650 تومان  مصوب شد

معاون دفتر برنامه‌ریزی،‌ تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت تصریح کرد: اما قیمت  عرضه شکر فله‌ای درب کارخانه برای انواع مصارف از جمله صنف و صنعت و خانوار با 50 تومان کاهش، 6 هزار و 650 تومان مصوب شد.

وی اظهار داشت: بر اساس محاسبات انجام شده در جلسه خرداد ماه 99 ستاد تنظیم بازار قیمت عرضه هر کیلوگرم شکر فله‌ای درب کارخانه برای انواع مصارف 6 هزار و 700 تومان تعیین شده بود که با توجه به محاسبات جدید و کاهش برخی هزینه‌ها قیمت عرضه این کالا درب کارخانه به صورت فله‌ای برای مصارف مختلف 6 هزار و 650 تومان تعیین شد.

صارمی در پاسخ به این سوال که چرا برخی کارخانه‌های تولید قند و شکر در یکی دو هفته اخیر در توزیع این کالا به بازار تأخیر داشته‌اند، گفت: کارخانجات در انتظار اعلام قیمت جدید بودند و لذا با اعلام قیمت‌ها توزیع به مانند قبل و بدون وقفه به بازار ادامه خواهد داشت.

معاون دفتر برنامه‌ریزی،‌ تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت بیان داشت: هیچ مشکلی در تأمین شکر کشور وجود ندارد و بخش قابل توجهی از شکر مصرفی از مواد اولیه تولید داخل تأمین می‌شود.

به گزارش فارس، در هفته جاری دبیر و عضو هیأت مدیره انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران طی نامه‌ای به مدیریت کارخانه‌های قند کشور اعلام کرد که بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی تحت شماره 60.192519 مورخ 99.08.10 مسؤولیت قیمت‌گذاری شکر تولید داخل با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به انجمن واگذار شده است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول