اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاست خارجی

تأکید غریب آبادی بر تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی هسته‌ای از سوی آژانس

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی مرتبط هسته‌ای از سوی این سازمان تأکید کرد.

تأکید غریب آبادی بر تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی هسته‌ای از سوی آژانس

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در نشست کمیته همکاری و کمک فنی آژانس که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.  

سفیر و نماینده ایران در ابتدا با اشاره به اینکه چالش‌ها و دشواری‌های برآمده از شیوع کرونا نبایستی دست کم گرفته شود، تلاش‌های دبیرخانه آژانس برای تضمین اجرای موثر برنامه‌های همکاری فنی را بسیار حائز اهمیت خواند و تحقق آنها را مستلزم همبستگی بالا و همکاری در تمامی سطوح جهانی برشمرد.

وی افزود: باید تضمین شود که وضعیت چالش برانگیز امروز، اثر مخربی بر اجرای برنامه‌های همکاری فنی آژانس نداشته باشد و از همه مهمتر این که این پروژه‌ها از منابع پیش بینی شده، تضمینی و کافی برخوردار باشد. 

غریب آبادی با اشاره به برنامه پیشنهادی همکاری فنی آژانس برای سال ۲۰۲۱، تاکید کرد: دبیرخانه، مسئولیت تضمین استفاده از منابع مالی کمک شده به برنامه همکاری فنی را برای دستیابی به اهداف برنامه به طور موثر و بهینه و مطابق با نیازها و اولویت‌های کشور عضو، بر عهده دارد.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس همچنین در مورد پروژه اقدام یکپارچه بیماری‌ها با منشاء حیوانی که پروژه‌ای مهم و جهانی در مبارزه با بیماری‌های مشترک حیوان و انسان است، ضمن اشاره به برنامه آژانس در واکنش به موقع به بیمارهای واگیردار و کمک به کشورها در این خصوص و همچنین پیامدهای منفی گسترده و طولانی بیماری کرونا، بر نقش حیاتی تکنیک‌های هسته‌ای در رصد، تشخیص و کنترل چنین بیماری‌هایی تاکید کرد و افزود: معتقدیم که این پروژه به عنوان یک پروژه همکاری فنی بین منطقه‌ای، می‌تواند زمینه خوبی را برای رهبری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایجاد کند و هم افزایی را بین تمام تلاش‌ها در سطوح کشوری و منطقه‌ای، به صورت فراگیر و به عنوان یک رویکرد کلی برای بیماری‌های مشترک انسان و دام، ایجاد کند. 

به گزارش فارس، غریب آبادی همچنین ضمن اعلام حمایت کامل ایران از این پروژه و ابتکار که سبب ارتقای ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی می‌شود، گفت: ما همچنین از این واقعیت پشتیبانی می‌کنیم که این پروژه به روی همه کشورهای عضو آژانس باز است و خروجی‌های مورد انتظار آن، از جمله ایجاد یا تقویت ظرفیت فنی، انسانی و نهادی در موسسات و آزمایشگاه‌های مربوطه در کشورهای عضو برای نظارت؛ تشخیص و هشدار سریع در مورد شیوع مجدد بیماری‌های مشترک انسان و دام؛ ایجاد مراکز همکاری برای مناطق مختلف و همچنین اجرای سیستم‌های نظارت، ردیابی و رصد بیماری که امکان هشدار سریع را فراهم می‌کند، می‌تواند به برنامه‌های ملی کشورها در مبارزه با چنین بیماری‌هایی کمک کند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول