اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

پیشنهاد مطالعه در هفته کتاب| «بی‌کتابی» رمانی در ژانر تاریخی+فیلم

«بی کتابی» رمانی است که اولین بار در نمایشگاه کتاب پاریس عرضه شد. این اثر در ژانر رمان‌های تاریخی طبقه‌بندی می‌شود و به موضوع «کتاب» می‌پردازد. از این رو خواندنش همزمان با هفته کتاب پیشنهاد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه در هفته کتاب| «بی‌کتابی» رمانی در ژانر تاریخی+فیلم

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در این روزها که به واسطه شیوع ویروس کرونا، بیشتر به خانه ماندن تاکید می‌شود، پیشنهاد یک مطالعه کتاب می‌تواند جذاب باشد.

«بی‌کتابی» رمانی است که اولین بار در نمایشگاه کتاب پاریس عرضه شد. این اثر در ژانر رمان‌های تاریخی طبقه‌بندی می‌شود و به موضوع «کتاب» می‌پردازد. از این رو خواندنش همزمان با هفته کتاب پیشنهاد می‌شود.

به گفته نویسنده این رمان، «بی‌کتابی» نگاهی به یک واقعه تاریخی دارد و رمان سعی کرده ارزش‌گذاری به کتاب توسط ایرانیان را زیر ذره‌بین قرار دهد. اینکه چقدر در طول تاریخ ما ایرانیان کتاب را مورد توجه قرار داده‌ایم.

ماجرای این رمان ریشه در تاریخ دارد. شرفی خبوشان توضیح داده است: مظفرالدین شاه کتابداری به نام لسان‌الدوله را به ریاست کتابخانه منصوب می‌کند. هر نسخه‌ و اوراقی از نسخ معروف در موزه‌های جهان است مربوط به این دوره است که این فرد از کتابخانه‌ها خارج کرده است. در این دوره ۵ هزار جلد از نسخ نفیس کتابخانه گلستان به سرقت می‌رود. این موارد با به توپ بسته شدن مجلس تنیده شده، شخصیت اصلی دلال کتاب است که در این اثر به کتابسازی، کتابداری و صحافی و برخی هنرهای مرتبط با کتاب می‌پردازد و مخاطب را از زوایای دیگر از تاریخ کتاب پردازی مطلع می‌کند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «نکند ملک قرطاس از همان زمان که عفریت دمبل گرفته، مقراض به جان کتاب زد و نسخه‌ها و نگاره‌های بدیع را به دامن اجنبی‌انداخت و کتاب‌ها را در حوض نابود کرد، نفرینش را به سرمان انداخته؟

الان به سر من، قبل‌تر به سر آن زکیه و آدمم و بلکه به سر همه مردم طهران، بلکه ایران خراب شده. این به توپ بستن مجلس و خفه کردن و شکم پاره کردن‌ها مگر تقاص نیست؟ تقاص این بی‌حرمتی به کاغذ؟

همه ما لایق نفرین قرطاسیم، همه ما بد کردیم به کاغذ؛ از آن مظفرالدین میرزای بی‌شعور بی‌درک خفیف‌العقول مریض که نمی‌دانست کتاب چیست و پسر کله پر گوشتش بگیر تا بیا برس به کتابدارباشی دزد و رئیس مجلس و نماینده دزد و عتیقه فروش دزد و عمله دزد و کنیز دزد و نوکر دزد و حتی من دزد!

این تقاص تک تک ماست. قرطاس آمد و نفریشن را از دهان توپ، به صورت ما تف کرد. با خودم گفتم: «بکش میرزا یعقوب! تقاص تو تازه شروع شده.»

رمان «بی‌کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان در ۲۶۰ صفحه از سوی انتشارات شهرستان ادب روانه بازار کتاب شده است.

در ادامه کلیپی درباره این کتاب ببینید:

 

 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول