دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰

فارس من

مرور گزارش‌های مردم درباره بنگاه‌های شرط‌بندی؛ فارس من پیگیر ماجرا است

مطالبه مردم برخورد با بنگاه‌های شرط‌بندی است. از شما خواستیم اگر مواردی سراغ دارید، برای پیگیری قضائی به فارس من معرفی کنید. این گزارش مرور گزارشات شما است.

مرور گزارش‌های مردم درباره بنگاه‌های شرط‌بندی؛ فارس من پیگیر ماجرا است

به گزارش خبرگزاری فارس؛ کار و کاسبی بنگاه‌های شرط‌بندی این‌روزها حسابی سکه است؛ مشکلات عدیده اقتصادی، گرفتاری‌های ناشی از کرونا و تبلیغات اغواکننده فضای مجازی حالا خیلی‌‌ها را گرفتار کرده است. البته که مردم نگرانند؛ نگران جوان‌ترها؛ نکند رؤیای «یهویی پول درآوردن» آن‌هم بدون کمترین زحمت پای آنها را هم به منجلاب قمار باز کند. مرور مطالبات شما در «فارس من» نمودار روشنی از همین نگرانی‌ها است.

 

کمپین مردم برای برخورد با بنگاه‌های شرط‌بندی؛ فارس من چه کرد؟

مردم نگرانند؛ حق دارند. گسترش قارچ‌گونه شبکه‌های مختلف فارسی‌زبان بِت حتماً تصادفی نیست. مافیای شرط‌بندی برنامه‌های شومی برای جوان‌ترهای ایرانی دارد. استفاده از شبکه‌های اجتماعی، بهره‌گیری از چهره‌های دست‌چندم هنری و شاخ‌های اینستاگرامی همه و همه بخش‌هایی از یک نقشه از پیش طراحی‌شده است. فقط کافی است به گردش مالی گسترده‌ای که بنگاه‌های شرط‌بندی با اغفال مخاطبان‌شان فراهم کرده‌اند، فکر کنید. مطلب روشن است!

 

 

بعلاوه برخی از همین درگاه‌های شرط‌بندی در تبانی با هکرها مشغول کلاه‌برداری یا «فیشینگ» هم هستند. کافی است وارد یکی از همین سایت‌ها شده و اطلاعات حسابتان را برای پرداخت وارد کنید. هکرها در کسری از ثانیه همه موجودی بانکی‌تان را جارو می‌کنند! اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره فعالیت قماربازان در فضای مجازی و شیوه‌های کلاه‌برداری آن‌ها بدست آورید، این گزارش را بخوانید.

 

بدتر از همه فعالیت نسبتاً بی‌دردسر و تراکنش‌های بانکی بدون نظارت آن‌ها است. موضوعی که سبب شده روزانه افراد بیشتری در دام این فعالیت‌های کلاه‌بردارانه گرفتار شوند. نگرانی‌های مردم بی‌حساب نیست؛ اینکه می‌ترسند بچه‌هایشان توسط یکی از همین شاخ‌های مجازی فریفته شود؛ این‌که نکند جوان رعنای آنها درگیر اعتیاد به قمار شود. این‌که خدای‌ناکرده همه دار و ندارشان توسط همین بنگاه‌های شرط‌بندی دود هوا شود.

مطالبات شما در فارس من حول و حوش همین ماجرا است؛ در پیگیری چنین موضوعاتی تعلل جایز نیست. همکاران من درباره این موضوع با مسؤلان ذی‌مدخل در دستگاه قضا گفتگو کردند. عزم دوستان ظاهراً برای برخورد با این تبه‌کاران جدی است. برای همین فارس من فراخوان داد. هفته گذشته از شما خواستیم اگر تجربیات مشابهی دارد، یا بنگاه غیرقانونی شرط‌بندی می‌شناسید، برای ما ارسال کنید. مشروح این گزارش این‌جا است.

 

 

مرور پیام‌های مردمی درباره فعالیت‌های بنگاه‌های قمار

بعد از انتشار این گزارش، پیام‌های متعددی به دست ما رسید. پیام‌هایی که اغلب درباره پشت‌پرده‌های فعالیت مافیای شرط‌بندی بود. مثلاً یکی از مخاطبان با اشاره به استقرار اغلب سرشبکه‌های قمار در یکی از کشورهای همسایه، نوشت: «من باور نمی‌کنم سرشبکه‌های قمار در ایران مستقر باشند. این اوباش چه فکر می‌کنند؟ شرط‌بندی حرام است. هرچه می‌کشیم از کشور ترکیه است که مأمن و مأوای مافیای این زمینه شده است.»

 

یکی دیگر از مخاطبان نوشت: «اگر می‌خواهید با مافیای قمار درگیر شوید؛ باید پنجه در پنجه‌ی کانال‌های تلگرامی بزرگی بیاندازید که اغلب درآمدشان از تبلیغ این سایت‌ها است و قطعا در مقابل شما خواهند ایستاد. امیدوارم موفق باشید و بتوانید کمک کنید تا این سرطان درمان شود. چقدر پول‌های مردم را خوردند و بردند. چقدر خانواده از هم پاشید و چقدر روح و روان خلق‌الله را داغان کردند.»

علیرضا مرادی اما درباره ریشه‌های گسترش قمار در جامعه ایرانی معتقد است: «بدون اصلاح ریشه‌ای و اجرای کامل بانکداری اسلامی امکان حل این معضل وجود ندارد. متاسفانه پدیده شوم "قمار" مولود رویه‌ها و جهت‌گیری‌های کلان بانکی است. بدیهی است که نمی‌توان انتظار داشت خروجی یک سیستم ربوی‌محور چیزی جز پدیده شوم قمار باشد. البته ورود دستگاه قضا بسیار مایه خشنودی و امیدواری هست.»

 

کاربر دیگری اما مشکلات اقتصادی را اصلی‌ترین دلیل ترویج فعالیت‌هایی از این دست می‌داند: «وقتی توزیع عادلانه ثروت در کشور اتفاق نمی‌افتد یک سری لنگ هستند؛ ولی بعضی‌ها درآمدهای میلیاردی روزانه دارند. رویای یک‌شبه پول‌دار شدن به‌وجود می‌آید. چطور می شود بخاطر تحریم امکان انتقال ارز وجود ندارد، ولی سایت‌های شرط‌بندی که مقر آنها در خارج کشور است می‌توانند پول را از کشور خارج کنند؟!»

مخاطب دیگری با تأکید بر رشد قارچ‌گونه شرط‌بندی در فضای مجازی فارسی‌زبان، نوشت: «اینکه جلوی درگاه بانکی این سایت‌ها را مسدود نمی‌کنند، کاملاً مشکوک است. آن هم وقتی برای راه‌اندازی یک وبسایت قانونی و اخذ درگاه بانکی، باید کلی مدارک جور کرد. وقتی این لمپن‌ها اینجوری پول درمی‌آورند، باقی جوان‌ها هم الگو می‌گیرند، عازم ترکیه شده و با بدن‌نمایی و غیره مشغول این تجارت کثیف می‌شوند.»

 

کاربر دیگری اما میانه چندانی با «تخته کردن» بنگاه‌های شرط‌بندی ندارد: «ملت باید عاقل باشند. وقتی بعضی طرفدار این‌جور گندکاری‌ها هستند و سودای یک‌شبه پولدار شدن دارند، سر و کله چنین انگل‌هایی برای خالی کردن کیسه پیدا می‌شود. اتفاقا باید اجازه داد اینها باشند و فعالیت کنند. وظیفه شما توجیه درست ملت هست. در هر چیزی را که تخته کنید ملت بیشتر پیله خواهند کرد! الان که تو اروپا و آمریکا فعالیت قمار آزاد هست آیا کسی سراغ این بازی‌ها می‌رود؟»

و مخاطب دیگری در پاسخ به وی با اشاره به اعتیادآور بودن قمار نوشت: «اتفاقاً افزایش قمار به خصوص در بازی‌های موبایلی یا بازی‌هایی نظیر lootbox مثل fortnite در اروپا و آمریکا تبدیل به یک معضل بزرگ شده است. قمار مثل مواد مخدر اعتیادآور است و آزادی آن از کنترل خارجش می‌کند.»

 

گزارش فساد؛ کدام شبکه‌های شرط‌بندی از جانب مردم معرفی شد؟

برخی مخاطبان اما ترجیح دادند از امکان «گزارش فساد» فارس من استفاده کنند. امکانی که به کاربر اجازه می‌دهد موارد و مستندات مربوطه را با شرط حفظ و پنهان ماندن هویت برای خبرگزاری ارسال کند. البته که ارسال به مراجع ذی‌صلاح و پیگیری از آنها وظیفه همکاران من در تحریریه فارس است. در همین موضوع معرفی بنگاه‌های شرط‌بندی گزارش‌های متعددی از این دست به دست ما رسید. بعضی از آن‌ها را با حفظ شرایط در ادامه می‌خوانیم:

 

گزارش اول| فساد بسیار گسترده‌ای در حوزه شرط‌بندی توسط تیمی که سرتیم آن فردی است به نام مونتیگو؛ از دیگر اعضای این تیم می‌توان به تتلو، پویان‌مختاری، ساشا سبحانی و دیگر شاخ‌های اینستاگرامی اشاره کرد. این تیم با ایجاد سایت‌های شرط‌بندی مخاطبان زیادی در بین جوانان ایرانی پیدا کرده که در یک لحظه زندگی خود را شرط می‌بندند. هر چه مبلغ بالاتر می‌رود احتمال باخت بیشتر شده و ثروت کلانی از کشور خارج می‌شود.

این وظیفه من جوان ۱۸ ساله بود که این خبر را به شما اطلاع دهم. وظیفه شما پیگیری آن است. این امر بسیار مهمی است و در نسل آینده نقش بسیاری ایفا می‌کند. شاید که یک تیم تروریستی مانند داعش نباشد ولی به مراتب بدتر از آن است. اگر داعش از خارج و به طور غیرمستقیم در حال فعالیت باشد، این تیم در داخل کشور به صورت خیلی گسترده رخنه کرده است.

 

گزارش دوم| سایت‌های بسیاری ارائه‌دهنده قمار و شرط‌بندی هستند که طبق قانون حرام و جرم است. عمده تبلیغ‌کننده آنها، اکثراً هنرپیشه، خواننده، فوتبالیست و غیره هستند که سهم اعظمی از خالی کردن جیب جوانان و نوجوانان دارند تعداد افراد معروف داخل کشور که مبادرت به این کار دارند، زیاد است. مثلاً «س.م.ک» خواننده رپ و ساکن ایران یا «ش. ر» بازیکن سابق پرسپولیس.

 

گزارش سوم| نظر به فعالیت گسترده آقای «س.م.ک» که بدلیل دارا بودن دامنه تاثیر و نفوذ امروز به مشارکت و معاونت در ترویج قمار مشغول است؛ مستدعی است اقدامات لازم را جهت بررسی و پیگیری قضایی ایشان در مراجع عالی قضایی ذیصلاح مبذول فرمایید. نامبرده در انجام فعالیت‌ها در تعامل مستقیم با چهره‌های قمارپیشه مثل «م.ح» می‌باشد. وی ساکن تهران بوده و بارها تبلیغات قمار از صفحه اینستاگرام خود با بالای ۱ میلیون فالوور اشتراک گذاری نموده است.

 

البته که گزارش‌های فساد شما درباره بنگاه‌های شرط‌بندی فعال در ایران زیاد است؛ تک‌تک آنها را برای بررسی و پیگیری‌های بیشتر به مراجع ذی‌صلاح ارجاع خواهیم داد. فارس من تا انتهای کار پیگیری مطالبات به‌جای شما برای برخورد با انگل‌های قمارپیشه فضای مجازی است. اخبار تکمیلی را در فارس دنبال کنید.

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول