اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اجتماعی  /  سلامت

بودجه های تحقیقاتی ما بسیار کم است/ عملکرد خوب ایران در حوزه تولید واکسن کرونا

سرپرست جدید معاونت پژوهش، تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ایران یکی از کشورهایی بوده که در تحقیقات حوزه کووید-19 و مخصوصا در حوزه واکسن به اعتقاد بنده بسیار خوب عمل کرده است.

بودجه های تحقیقاتی ما بسیار کم است/ عملکرد خوب ایران در حوزه تولید واکسن کرونا

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، فرید نجفی سرپرست جدید معاونت پژوهش، تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی امروز در گفت وگو با برنامه «به زندگی سلام کن» رادیو سلامت در خصوص برنامه های پیش روی معاونت پژوهش، تحقیقات و فناوری گفت: من در 10 سال اخیر از نزدیک در جریان برنامه های حوزه معاونت تحقیقات و پژوهش بوده و هستم. محور این برنامه ها در 8 بندی است که وزیر محترم در ابلاغ بنده هم به آن اشاره کرده اند.

وی ادامه داد: به هرحال اطلاع دارید که کووید -19 از حالت یک بیماری در کشور خارج شده و به شکل یک پاندمی درآمده است و تمام کشورهای دنیا اولویت خود را روی این موضوع تجمیع کرده اند. اما این به آن معنا نیست که ما حوزه های دیگر را فراموش کنیم. به هرحال در کشور ما هنوز هم بیماریهای غیرواگیر جز دسته بیماریهایی هستند که بار و هزینه بسیار زیادی را به نظام بهداشتی کشور وارد می کنند.اما در زمینه کووید -19 واقعیت این است که یک اورژانس و یک الزام است و به تنهایی بار بزرگی را به کشور تحمیل کرده است.

نجفی تاکید کرد: برنامه بنده این است که در این زمینه با همکاری معاونین دیگر وزارتخانه، معاونت محترم درمان، معاونت محترم بهداشتی در وهله اول به عنوان نظام تحقیقات در نظام سلامت به عنوان HSA از توانمندی ها و از داده هایی که در این نظام تولید شده، تحقیقات بسیار کاربردی را راه اندازی کنیم. خوشبختانه شبکه های تحقیقاتی بسیار خوبی در کشور طی سالیان گذشته راه اندازی شده که محققین جوان و محققین با تجربه بسیار خوبی در این شبکه های تحقیقاتی مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: این شبکه سازی تحقیقات که حالا به نوعی در ابلاغ جناب آقای نمکی، وزیر بهداشت برای بنده هم قید شده، یکی از برنامه های بسیار خوبی بوده که از قبل اتفاق افتاده و من باید خیلی تلاش کنم که این شبکه سازی تحقیقات را در کشور تسریع ببخشم اما واقعیت این است که تحقیقات در کشور دیگر بدون شبکه سازی امکان ندارد، زمان آن که یک نفر در یک گوشه بنشیند و بخواهد یک کار تحقیقاتی بزرگ انجام دهد گذشته است و هیچ جای دنیا دیگر این کار را نمی کنند.

سرپرست جدید معاونت پژوهش، تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ما به امکانات و بودجه های تحقیقاتی نیاز داریم که متاسفانه بسیار کم است و من همیشه یکی از افرادی بودم که وقتی در دانشگاه یا در جلسات وزارتخانه شرکت میکردم همیشه از بودجه گله مند بودم که چرا پژوهش سهم ناچیزی در بودجه دارد و در کشور ما خیلی وقت ها با نگاه تشریفاتی به بحث پژوهش و فناوری پرداخته می شود.این بودجه کم را بایستی بسیار خوب و عادلانه در کشور توزیع کنیم.

نجفی در خصوص سهم ایران در تولید علم جهانی در حوزه کووید -19 نیز توضیح داد: ببینید ایران یکی از کشورهایی بوده که در تحقیقات حوزه کووید-19 و مخصوصا در حوزه واکسن به اعتقاد بنده بسیار خوب عمل کرده است. شما به سهمی که به پژوهش از بودجه کشور اختصاص داده شده توجه کنید و به مشارکتی که کشور ما در تحقیقات کووید داشته توجه کنید. در بحث کارآزمایی های بالینی که سازمان جهانی بهداشت انجام داده، مشارکت ایران یکی از افتخارات ماست،گاهی می بینم بعضی از دوستان انتقاد می کنند از اینکه چرا ایران اینقدر با مشارکت بالا در این تحقیقات شرکت کرده. برعکس باید این را حتما اشاره کنم که وقتی کشور در یک کار آزمایی بالینی که سازمان جهانی بهداشت متولی آن هست شرکت کند، این یک افتخار است.

وی افزود: یادمان نرود که کشور ما در اوج تحریم ها بود و بسیاری از این داروهایی که در کار آزمایی های بالینی تاثیرگذار بودند یا نبودند که البته ما آن زمان اطلاع نداشتیم و البته این ماهیت کار آزمایی بالینی و ماهیت هر پژوهشی است، ولی در آن زمان خیلی از بیماران از آن داروها استفاده کردند و الان هم به همین شکل است. من فکر میکنم که کشور ما در بحث تحقیقات کووید-19 و مشارکت در کار آزمایی هایی که در سطح دنیا اتفاق افتاده، بسیار خوب و موفق عمل کرده است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول