شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵

ویژه نامه ها  /  بازار

ما در این صفحه قصد داریم به کارآفرینان کمک کنیم

خوب ما تا جایی که در این نوشته امکان دارد شما را راهنمایی می کنیم. اگر در کسب و کارتان موفق شده اید حتما نام تجاری تان برای شما اهمیت زیادی دارد. پس باید برای ثبت آن اقدام کنید.

ما در این صفحه قصد داریم به کارآفرینان کمک کنیم

ما در این صفحه قصد داریم به کارآفرینان کمک کنیم. حال ممکن است برایتان سوال باشد که استعلام برند و جستجوی علامت تجاری به چه کارمان می آید؟ خوب ما تا جایی که در این نوشته امکان دارد شما را راهنمایی می کنیم. اگر در کسب و کارتان موفق شده اید حتما نام تجاری تان برای شما اهمیت زیادی دارد. پس باید برای ثبت آن اقدام کنید. اما اگر استعلام برند قبل از ثبت را انجام دهید کارتان در ادامه خیلی خیلی راحت تر می شود.

استعلام برند

وجود برند برای محصولات به این دلیل اهمیت دارد که موجب می وشد تا برند و نشان آن در اذهان عمومی ماندگار تر باشد و محصولات یک شرکت را از سایر شرکت های مشابه متمایز می کند. جان میلر برند را به عنوان نماد یک سازمان که اهداف آن را به عنوان ارزشی برای ذی نفعان تعریف می کند.

با توجه به مشکلات عدیده ای که بوجود می آید استعلام گرفتن برند، نام و علامت تجاری یکی از موارد بسیار ضروری در این امر است
برا شروع بایست از طریق سامانه مالکیت معنوی اقدام کنید:
1- از طریق استعلام برند می توان از نام هایی که در طبقه خاص و دلخواه ما به ثبت رسیده مطلع شویم و نام بهتر و مطلوب تری را به نسبت آن انتخاب کنیم.
2- صرفه جویی در زمان. زمانی که برندتان را استعلام می کنید از خطاها و مواردی که ممکن برای برند شما، مانند تکرار و تشابه از شما گرفته شود جلوگیری می کنید و زمان جدیدی را صرف انتخاب نام دوباره نمی کنید. زیرا از رد نامهای بی مورد با انجام استعلام علامت جلوگیری می شود.
3- برخی از برندها در چند طبقه کاری قرار می گیرند که شما با استعلام گرفتن از وجود در این طبقات کاری مطلع می شوید.

4- می توانید از جزئیاتی که برای یک برند به ثبت رسیده آگاه شوید.

5- از برند و علامت های ثبت شده مطلع می شوید.
6- با ۴۵ طبقه برند آشنا شده و نمونه برند های ثبت شده را مشاهده می کنید.
7- از تکراری بودن نام برند جلوگیری می کنید.
8- در زمان شما صرفه جویی می شود زیرا در صورت تکراری و تشابه داشتن با سایر برندهای موجود در آن طبقه، از آن قبل از شروع پروسه مطلع می شوید و نام خود را تغییر می دهید و سپس مراحل ثبت را انجام می ددهید تا زمان کمتری از شما گرفته شود.
9- در هزینه های شرکت صرفه جویی می شود زیرا در صورت ثبت بدون استعلام گرفتن ممکن است برند شما با برند دیگری تشابه خورده فعالیت های اقتصادی شما را با اختلال مواجه کند.
10 بعد از استعلام نام تجاری و آگاهی از برند ای موجود امکان انتخاب برندی هوشمندانه برای شما فراهم شده و دید شما را نسبت به برندهای موجود روشن تر می کند.

 

نحوه استعلام برند و جستجوی علامت تجاری

برند را می توان توسط مراجع و سازمان دولتی و خصوصی که در این زمینه فعالیت می کنند استعلام بگیرید که عبارتند از:
1- استعلام از طریق روزنامه رسمی و کثیرالانتشار : شما می توانید با مراجعه به سایت الکترونیکی روزنامه رسمی نام انتخابی خود را جستجو کنید پایگاه اطلاع رسانی روزنامه رسمی به نشانی http://rrk.ir می باشد. در شهرهای بزرگ و مراکز استان تمامی اقدامات ثبتی و دفتر خانه مانند ثبت سند، ثبت شرکت، ثبت اسناد و یا اقدامات متفاوت باید توسط روزنامه های رسمی اطلاع رسانی شده و به اطلاع عموم برسد تا از شکایت و صحت درخواست اطمینان حاصل شود. به عنوان مثال با درج ثبت آگهی در روزنامه رسمی اعلام می کنیم که شخص حقیقی و یا حقوقی با نام مشخصی اقدام کرده است و آن را به اطلاع تمام افراد می رسانند تا اگر شخصی ادعای مبنی بر آگهی درج شده دارد در زمان تعیین شده نسبت به آن اقدام کند. سامانه روزنامه رسمی از معتبرترین روش ها است که مورد استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی قرار می گیرد تا با مراجعه به سامانه و ورود به آن از انتخاب برند خود مطمئن شوند.
2- استعلام از طریق سامانه ثبت اسناد و علامت تجاری: با مراجعه به سایت الکترونیکی استعلام برند به نشانی ip.ssaa.ir/BSigns/search.aspx  می توانید از برند انتخابی خود استعلام بگیرید تا از انحصاری و قابل ثبت بودن آن اطمینان حاصل کنید.

3- استعلام از طریق سایت و شرکت های خصوصی که در زمینه خرید و فروش برند فعالیت می کنند.

استعلام قابلیت ثبت برند

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام ثبت یک برند باید به آن توجه داشته باشید، استعلام قابلیت ثبت برند است. در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که قبل از ثبت یک برند خود باید از تکراری نبودن نام انتخابی مطمئن شوید، اما این کار چگونه انجام می شود؟ با این کار می توان از این موضوع اطمینان حاصل کرد.

استعلام برند مرحله ای مهم و کاربری است که قبل از اقدام، باید به طور کامل به آن توجه داشته باشید. فرض کنید که شما بدون استعلام یک نام مشخص را برای برند خود انتخاب کرده اید، بعد از آن که مراحل ثبت خود را پشت سر گذاشتید و هزینه و زمان خاصی را صرف کردید، کارشناس ثبت به شما می گوید که نام انتخابی تکراری است!

در این حالت باز هم باید زمان و هزینه ای مشخص را پرداخت کنید تا مراحل ثبت را با نام جدید پیگیری کنید. این در حالی است که با یک استعلام برند قبل از ثبت، به راحتی می توانید از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید و البته به مقدار قابل توجهی هم در هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد.

در استعلام برند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به این موضوع توجه داشته باشید که در هنگام ثبت یک برند باید طبقه های برند خود را به طور دقیق و کامل مشخص کنید. هر طبقه نمایانگر فعالیتی خاص است. به عنوان مثال اگر شما قصد دارید که یک برند را در زمینه آرایشی و بهداشتی به ثبت برسانید، در طبقه مخصوص این موضوع برند شما به ثبت خواهد رسید.

به عنوان مثال تصور کنید که شما نام خاصی را برای برند آرایشی خود انتخاب کرده اید، در هنگام ثبت نام تجاری و استعلام نام برند، باید توجه داشته باشید که در طبقه خود، نامی تکراری را انتخاب نکنید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که خدماتتان را حتما به یک کارشناس خبره و کار بلد بسپارید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، هم آوایی نام ها است. اگر چه نام های تکراری در طبقه های مختلف برای شما مشکل ساز نخواهد بود، اما نام های مشابه و هم آوا در یک طبقه می تواند مشکلاتی جدی را برای شما به وجود آورد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که به این موضوع توجهی خاص داشته باشید.

نام مشابه و هم آوا یعنی نام هایی که شبیه به هم نوشته یا تلظ می شوند. در یک طبقه خاص مانند همان طبقه آرایشی و بهداشتی، نباید دو برند با نام های مشابه وجود داشته باشد.

 

هزینه استعلام برند

خوب در هر موضوعی هزینه ای که باید بپردازید، اهمیت بسیاری دارد و بسیاری از مخاطب های این مطلب به دنبال هزینه استعلام برند هستند. توجه داشته باشید که شما برای استعلام یک برند باید هزینه بسیار کمی را بپردازید، پس نگران هزینه های ای کار نباشید.

اما به این موضوع توجه کنید که پرداخت همین هزینه جزئی و کم باعث می شود که از پرداخت بسیاری از هزینه های اضافی خودداری کنید، یعنی به نوعی باید بگوییم که شما در ابتدا هزینه ای کم را می پردازید، اما این هزینه باعث می شود که شما با هزینه کمتری کارتان انجام شود و این موضوع اهمیت بسیاری دارد.

البته باید بگوییم که ما به دنبال این هستیم که خدمات با کیفیت را با هزینه های کم به مشتری ها ارائه دهیم. به همین دلیل هم هزینه کمی را در نظر گرفته ایم. برای اطلاع از این موضوع به سادگی می توانید با کارشناس های ما تماس بگیرید.

چرا باید برند داشته باشیم؟

خوب در ابتدا به این سوال مهم پاسخ می دهیم که اصولا داشتن برند چه لزومی دارد و چرا باید برند داشته باشیم. توجه کنید که یک برند به معنی نامی برای محصول یا خدمت شما است که با آن در بین مشتری های خود شناخته شوید. یعنی شما اگر بخواهید در بازار ماندگار شوید، به یک نام نیاز خواهید داشت.

تصور کنید که شما خدمتی خاص را در شرکت خود ارائه می دهید، مشتری های شما از این موضوع رضایت دارند و می خواهند شرکت شما را به دیگران هم معرفی کنند، با چه نامی باید شما را معرفی کنند؟ داشتن برند یا همان نام تجاری به شما کمک می کند که در بازار معروف شوید و این معروفیت شما در صورتی که خدمات و محصولاتی با کیفیت ارائه دهید، ماندگار هم خواهد بود.

ثبت برند به چه معنی است؟

برند یعنی نام تجاری که برای خود انتخاب کرده اید، به طور قانونی به ثبت برسد و شخص یا شرکت دیگری نتواند از آن استفاده کند. توجه داشته باشید که نام انتخابی شما ممکن است به هر دلیلی (سلیقه مشابه، یا حتی رقابت) مورد انتخاب شخص یا شرکت دیگری هم قرار بگیرید، در این حالت برای جلوگیری از بروز مشکل و انتخاب نام تکراری باید چه کاری انجام داد؟

بهترین کار ممکن این است که برند یا نام تجاری خود را به ثبت برسانید، در این حالت هم مطمئن خواهید شد که نامی انتخابی شما فقط برای شما استفاده شده است، هم از انتخاب این نام در آینده جلوگیری کرده اید و هر دوی این موارد در کسب و کار شما اهمیت بسیاری دارند و باید به آن توجهی ویژه داشته باشید.

توصیه ثبتینو در انتخاب نام برند

ثبت و استعلام برند ثبتینو دارای پروسه ای مشخص و برنامه ریزی شده است که باید توسط متخصص و افرادی که در این زمینه تجربه دارند صورت بگیرد.
قبل از ثبت باید نام مناسبی را برای فعالیت و خدمات خود انتخاب کنید این نام انتخابی باید دارای ویژگی های برند شدن را داشته باشد در ادامه ویژگی های نام برند را نام می بریم که عبارتند از:

نام انتخابی بهتر است در سه سیلاب طراحی شود.
نام انتخاب باید فعالیت و خدمات شرکت را به نحوی معرفی کند که بتواند پیام شرکت را به مشتری برساند.
نام برند دارای ریشه فارسی باشد و از کلمات بیگانه و انگلیسی در انتخاب برند و نام تجاری پرهیز کنید.
نامی که انتخاب می کنید طبق اصول جمهوری اسلامی ایران و موازین تعیین شده در چارچوب اسلام باشد و از استفاده کلمات مبتذل پرهیز کنید.
آوایی که در انتخاب نام استفاده می کنید باید هماهنگ بوده و ترکیبی گوش نواز ارائه کند.
نام باید تک آوایی باشد و تلفظ آن فقط به یک صورت امکان پذیر باشد و در هنگام خواندن مخاطب را دچار گمراهی نکند.
برند باید طوری انتخاب شود که شناسایی و تشخیص آن دشوار نباشد.
برند باید تصویری دلپذیر از خدمات و یا محصول در ذهن مخاطب ایجاد کند.
برند انتخاب شده باید ظرفیت پیشرفت اقتصادی داشته باشد تا بتوان آن را گسترش داد.
معنای نامی که انتخاب می کنید نباید توهین به اشخاص، اقوام و یا گروهی خاص باشد.
برند باید قابلیت حمایت قانونی و دولتی را داشته باشد.

چرا استعلام برند را به ثبتینو بسپارم؟

در صورتی که شما دانش و وقت کافی برای انجام امور مربوط به استعلام ثبت برند دارید، نیازی به ما ندارید. اما در صورتی که فکر می کنید تجربه ای در انجام این کار ندارید یا این که قبلا سختی های آن را چشیده اید، می توانید این کار را به خانواده بزرگ ما بسپارید. ما هر روزه ده ها پرونده مربوط به ثبت برند، ثبت شرکت و ... را به ثمر می رسانیم.

تجزیه و تحلیل و کار بر روی این پرونده ها، مسیر مشخصی از هر کار برایمان روشن ساخته که به سادگی و در اسرع وقت می توانیم پرونده ها را به نتیجه برسانیم. شما می توانید انجام کارتان را به ما بسپارید. حتی اگر به هر دلیلی دلتان می خواهد که خودتان کار را انجام دهید، می توانید از تجربه و تخصص کارشناسان ما استفاده کرده و مشاوره کاملا رایگان بگیرید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول