شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰

فارس من

مطالبه مردم در «فارس‌من» برای اخراج بازرسان آژانس؛ مجلس: الغای پروتکل‌الحاقی روی میز است

مطالبه مردم در فارس من علاوه بر انتقام سخت، بستن راه درز اطلاعات محرمانه هسته‌ای از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. این گزارش مرور پیگیری مطالبه آنهاست.

مطالبه مردم در «فارس‌من» برای اخراج بازرسان آژانس؛ مجلس: الغای پروتکل‌الحاقی روی میز است

به گزارش خبرگزاری فارس؛ ترور فخری‌زاده ناجوانمردانه بود؛ قلب همه را جریحه‌دار کرد. حالا مطالبه انتقام جدی است. غرور از دست‌رفته را باید احیا کرد. نه فقط یک پاسخ سخت؛ انتظار مردم کاهش سواری دادن‌های برجامی به طرف‌های غربی است. معاهده‌ای که عملاً همه برگ‌های برنده را از ایران گرفت و تأسیسات هسته‌ای را به جولان‌گاه جواسیس بدل کرد. مرور کمپین‌های ثبت‌شده همین چند روز در «فارس من» نمودار روشن ماجرا است.

 

بازرس یا جاسوس؛ مردم خواستار توقف کدام بخش برجامند؟

برجام دو پایه مهم داشت؛ اول تعطیلی یا توقف بخش مهمی از فعالیت‌های هسته‌ای. دوم اجرای سخت‌گیرانه‌ترین رژیم بازرسی‌ها علیه ایران. در مقابل اما اطراف غربی ماجرا متعهد شده بودند بخش مهمی از تحریم‌های مالی و اقتصادی را متوقف کنند. البته که نشد؛ نه تحریمی متوقف شد نه انتفاع مادی خاصی برای ما به‌همراه داشت. خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک قضیه را پیچیده‌تر هم کرد. همان مختصر گشایش ایجادشده هم به محاق رفت.

اقدام متقابل روحانی کاهش تعهدات یک‌سال پس از خروج آمریکا از توافق‌نامه آن‌هم تنها در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای بود. رژیم بازرسی‌های گسترده آژانس اما هم‌چنان باقی ماند. رژیمی که آمانو مدیرکل سابق معتقد بود قوی‌ترین رژیم راستی‌آزمایی در دنیا است. گروسی مدیرکل جدید آژانس هم همین چند وقت پیش اعلام کرد در سال گذشته تنها بیش از ۴۰۰ بازرسی از ایران انجام شده است؛ یعنی روزی چند بار!

 

افکار عمومی اما از همان ابتدا احساس مناسبی درباره بازرسی‌های فراپادمانی آژانس نداشت. حرف‌وحدیث‌ها از درز اطلاعات محرمانه تأسیسات هسته‌ای و افشای نام دانشمندان سرشناس کشور در این زمینه بی‌اثر نبود. سلطانیه نماینده سابق ایران در آژانس در این‌باره می‌گفت: «نام دانشمندان هسته‌ای ایران که در بازرسی‌ها با آژانس همکاری دارند، توسط آژانس علنی شده و در لیست قطعنامه‌های غیرقانونی اتحادیه اروپا و شورای امنیت قرار گرفته است.»

همان لیستی که بعدها سرلوحه جوخه‌های ترور رژیم کودک‌کش صهیون قرار گرفت. سلطانیه در این‌باره می‌گوید: «تحریم دانشمندان هسته‌ای ایران ثابت شد توسط آمریکا و اسرائیل سازماندهی می‌شوند. اسامی‌ای که در گزارش‌های آژانس نام برده شده هدف ترور گروه‌های ترور این دو کشور و سازمان‌های جاسوسی قرار می‌گیرند.»

 

محسن فخری‌زاده دیگر در میان ما نیست؛ دانشمند برجسته و سرشناسی که از سرآمدان صنعت هسته‌ای در کشور بود. حجت‌الاسلام نبویان نماینده مردم تهران درباره این‌که چه کسی اطلاعات این شهید را در اختیار تروریست‌ها قرار داده، می‌گوید: «اطلاعات شهید به دست آژانس داده شد. آژانس این اطلاعات را در اختیار تروریست‌ها قرار داد. آژانس به اطلاعات مختلف دسترسی داشت. ایران چندین بار اعتراض کرد که چرا اسرار محرمانه ما در رسانه ها پخش می‌شود!»

حالا ما مانده‌ایم و کوهستان‌های اندوه؛ گذشته از انتقام، مهم‌ترین مطالبه مردم این‌روزها بستن مسیرهای درز اطلاعات محرمانه صنعتی کشور است. اطلاعاتی که سربند دسترسی‌های عجیب‌وغریبی که برجام ارائه کرد، لو رفته است. مرور مطالبات ثبت‌شده در فارس من بعد از این فاجعه به‌خوبی نمایش‌گر خواست و اراده افکار عمومی است.

 

مطالبه جدی مردم در فارس من؛ بازرسی‌های هسته‌ای فراپادمان محدود شود

احساسات ملی جریحه‌دار شده است؛ این‌که در روز روشن بیخ گوش پایتخت دانشمند برجسته مملکت را آن‌طور وحشیانه ترور کنند، موضوع کوچکی نیست. انتقام حق آن‌ها است. البته که شهید عزیز را بر نمی‌گرداند؛ اما موجبات تشفی خاطر که هست. از همان نخستین ساعت‌های انتشار خبر سیل مطالبات مردم برای انتقام سخت در فارس من آغاز شد. مثلاً این پویش که خیلی زود توانست ده‌ها هزار امضا جمع‌آوری کند.

مطالبه اما منحصر به این نماند؛ مرور کمپین‌های متواتر در فارس من نشان می‌دهد افکار عمومی خواستار بسته شدن راه‌های درز اطلاعات محرمانه کشور است. خاصه از طریق آژانس؛ بویژه بوسیله تعهدات فراپادمانی برجام. مثلاً این کمپین کاهش سطح دسترسی‌های بازرسان آژانس را پاسخی درخور به بی‌عملی و گستاخی اطراف غربی دانسته و آن‌را اقدامی مثبت برای حفظ موازنه ارزیابی می‌کند.

 

مخاطب دیگری همین موضوع را از نمایندگان مجلس مطالبه می‌کند: «از نمایندگان مجلس می‌خواهم طرحی را آماده کنند که تا تعیین تکلیف شهادت شهید فخری‌زاده، هرگونه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعطیل شود. باید مشخص شود چرا اجازه داده شده که آژانس با دانشمندان ما مصاحبه داشته باشد و چرا اطلاعات را در اختیار دیگر کشورها مانند آمریکا و رژیم صهیونیسیتی قرار داده است.»

کمپین بعدی با هشتگ «جاسوس‌های آژانس را اخراج کنید» ثبت شده است: «با توجه به اینکه بازرسان آژانس نقش مهمی در فاش کردن اطلاعات دانشمندان ما داشتند مهمترین اقدام اخراج این افراد کوتاه کردن دست آنها است. اما چرا ‎قطع بازرسی‌ها و ‎اخراج جاسوس‌های آژانس از پاسخهای دیگر مهمتر است؟ چون تنها ابزار واقعی فشار بر غرب و تنها بندی است که به‌واسطه‌اش آنها مطمئن از خارج نشدن ایران از چهارچوب مورد خواست غرب هستند.»

 

کمپینی هم با هدف ممنوع کردن انجام هرگونه مذاکره با اطراف غربی در فارس من ثبت شده است؛ در این پویش آمده است: «با توجه به ترور ناجوانمردانه پدر علم هسته‌ای، دانشمند فرهیخته، دکتر محسن فخری‌زاده، درخواست خون‌خواهی و عدم هرگونه مذاکره اعم از برجام و غیربرجام را با این گرگ‌صفتان درنده داریم. لذا پرداختن به هرگونه مذاکره قطعا و حتما نادیده گرفتن خون شهدای والامقام این مرز و بوم، خصوصا دکتر فخری‌زاده خواهد بود.»

مطالبات مردم تک‌تک این امضاها البته که روی چشمان ماست. نظر به اهمیت ماجرا اما موضوع را به‌سرعت از اهالی بهارستان پیگیری کردیم.

 

لبیک بهارستان به مطالبه مردم؛ تحدید دسترسی‌های آژانس روی میز است

مطالبه مردم برای تحدید دسترسی‌های فراپادمانی آژانس مورد اقبال نمایندگان آنها در بهارستان قرار گرفت. همین موضوع در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی بررسی شد. حجت‌الاسلام سلیمی عضو هیأت‌رئیسه در این باره به خبرنگار ما گفت: «مجلس به روند بازرسی‌های آژانس خوشبین نیست و به بازرسان این سازمان مشکوک است. چرا که منشأ بسیاری از اتفاقات تلخ و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان را همین رژیم بازرسی‌های آژانس می‌داند.»

وی اظهار داشت: «بر همین اساس تصمیم گرفته شد طرحی تهیه و به تصویب برسد که طبق آن اجرای پروتکل الحاقی در مورد بازرسی‌های آژانس از تأسیسات هسته‌ای لغو شود. پاس گل‌هایی که ما در بحث بازرسی‌ها به آژانس می‌دهیم هیچ نتیجه مثبتی نداشته و تنها ثمرش ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان بوده است. اجرای پروتکل الحاقی از ابتدا هم داوطلبانه بوده که براساس این طرح باید لغو شود.»

 

هم‌چنین در ادامه نشست مجلس علنی شد. در این نشست دو فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم» با بیش از ۲۳۰ رأی موافق تصویب شد. ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی درباره جزئیات این طرح به خبرنگار ما می‌گوید: «سهم ایران در برجام قفل شده. ما به سهم و حق خود نرسیدیم؛ طرف‌های ما به وظایفشان عمل نکردند. اتحادیه اروپا حاضر نشد هزینه بپردازد؛ طبق عرف و قوانین تکلیف جمهوری اسلامی هم باید از مسیری که رفته است بازگردد».

وی هم‌چنین اضافه کرد: «این طرح با هماهنگی همه نهادها و قوا تهیه شده است. تفاوت این طرح با دیگر طرح‌ها آن است که یک مسیری برای تعطیل کردن تعهداتی که تاکنون اجرایی کرده‌ایم پیش بینی شده است و در پایان هم ماده ۹ هم برای آن جرم انگاری شده است.»

 

شب گذشته هم کلیات طرح در کمیسیون امنیت ملی به‌تصویب رسید. عمویی سخنگوی این کمیسیون در این‌باره به خبرنگار فارس گفت: «در این جلسه که برخی دستگاه‌های مربوطه حضور داشتند، نظرات نمایندگان موافق و مخالف طرح مذکور به  استماع اعضای کمیسیون رسید. اصلاحات انجام شد، برای این طرح رأی‌گیری شده و نهایتا ۹ ماده آن به تصویب رسید.» متن کامل این طرح را اینجا بخوانید.

مطالبات مردم ادامه دارد؛ انتظار به‌جای آنها علاوه بر انتقام سخت، بستن راه نفوذ و انتشار اطلاعات محرمانه صنعتی کشورمان است. فارس من هم‌چنان پیگیر ماجرا است.

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام/ ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول