اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

حجم تجارت 7 ماهه ایران و سوریه به 83 میلیون دلار رسید

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: در 7 ماهه ابتدای امسال ارزش کالاهای صادراتی به سوریه حدود 73 میلیون دلار و ارزش کالاهای وارداتی سوریه به ایران حدود 10 میلیون دلار بوده است.

حجم تجارت  7 ماهه  ایران و سوریه  به 83 میلیون دلار رسید

فرزاد پیلتن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت تجارت ایران و سوریه  با اشاره به ناآرامی  های سیاسی در سوریه حجم تجارت ایران و سوریه کاهش یافت، گفت: اگرچه در سال 1389 حجم تجارت دو کشور 550 میلیون دلار بود اما در سال 1397 حجم تجارت ایران و سوریه به 105 میلیون دلار رسید. 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: از550 میلیون دلار تجارت دو کشور در سال 1389،  520 میلیون دلار ارزش صادرات ایران به سوریه و 30 میلیون دلار نیز ارزش واردات کالا از سوریه به ایران بوده است. 

وی درباره حجم تجارت ایران و سوریه در سال جاری بیان داشت، افزود: در هفت ماهه ابتدای امسال حجم تجارت دو کشور 83 میلیون دلار بوده که از این رقم 73 میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود 10 میلیون دلار از سوریه واردات داشته ایم. 

پیلتن  گفت: عمده ترین محصولات صادراتی به سوریه  شیرخشک،  قطعات خودرو، لوله و پروفیل، انواع میله های آهنی و فولادی و ...  است. 

وی با اشاره به اینکه از سال 1387 تا 1397 صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه حدود 2.2 میلیارد دلار بود، بیان داشت: احداث کارخانه آرد، کارخانه تصفیه روغن های معدنی، راه اندازی خطوط تولید خودرو و ایجاد پست های برق از جمله مهمترین زمینه هیا صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به سوریه بوده است. 

وی با اشاره به واردات 4.3 میلیارد دلاری کشور سوریه در سال 2019 بیان داشت: این در حالی است که این کشور در سال مذکور فقط 309 میلیون دلار صادرات داشته است، لذا این حجم از واردات فرصت های خوب صادراتی برای ما خواهد داشت. 

پیلتن  با اشاره به خسارت وارده به زیرساخت های سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور بیان داشت: علیرغم تاسف برای این موضوع، اما علاوه بر فرصت های سابق تجاری، این شرایط زمینه های جدیدی را برای فعالیت شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی و همچنین صادرات محصولات ایرانی به این کشور بوجود آورده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: وجود برخی موانع غیر تعرفه ای مانند وضع ممنوعیت های وارداتی اضطراری توسط دولت سوریه، عدم وجود روابط بین بانکی مناسب و سختی مبادله پول توسط بازرگانان، کاهش درآمدهای دولت سوریه، عدم وجود خطوط حمل و نقل مستقیم زمینی و دریایی میان دو کشور، عدم حضور مستقیم شرکت های ایرانی در بازار سوریه، نگرانی ناشی از عدم برقراری کامل امنیت در سوریه و شیوع ویروس کرونا را از مهمترین چالش های فرا روی صادرات ایران به سوریه عنوان کرد. 

انتهای پیام/ 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول