اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۳.۵ برابر شد

سقف درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 1400 معادل 199 هزار و 272 میلیارد تومان تعیین شده که 3.5 برابر رقم مصوب در قانون بودجه امسال است. هم‌چنین میزان وابستگی مستقیم بودجه به نفت حداقل 23.7 درصد است؛ در حالی که این شاخص در قانون بودجه امسال حدود 10 درصد بود.

درآمدهای نفتی در لایحه بودجه ۳.۵ برابر شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دولت در لایحه بودجه سال 1400 میزان درآمدهای نفتی در سال آینده را حدود 200 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد.

براساس جزء 1 بند «ب» تبصره 1 لایحه بودجه 1400، سقف درآمدهای نفتی یعنی منابع حاصل از ارزش صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و منابع مربوط به سه درصد این درآمدها در این لایحه معادل 199 هزار و 272 میلیارد تومان تعیین شده و در ردیف‌های جداگانه در جدول شماره (5) این قانون آمده است.

به گزارش فارس، سقف درآمدهای نفتی در قانون بودجه امسال، حدود 57 هزار میلیارد تومان بوده است. در نتیجه، درآمدهای نفتی در لایحه بودجه 1400 نسبت به قانون بودجه امسال، حدود 250 درصد افزایش یافته یعنی 3.5 برابر شده است.

با توجه به اینکه رقم منابع عمومی در لایحه بودجه سال آتی، حدود 841 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است، وابستگی مستقیم بودجه به نفت حداقل 23.7 درصد است و این در حالی است که شاخص مذکور در قانون بودجه امسال، حدود 10 درصد بود.

 در ادامه بند «ب» تبصره 1 لایحه بودجه سال آینده آمده است:

2 -به دولت اجازه داده می شود تا نسبت به پیش‌ فروش نفت (ریالی- ارزی) با اولویت پیش‌فروش داخلی و یا انتشار اوراق مالی اسلامی اقدام و منابع حاصل را به ردیف شماره 310112 جدول شماره (5) واریز کند. سهم شرکت ملی نفت ایران مطابق این قانون از محل پیش ‌فروش نفت به حساب آن شرکت واریز می گردد. در صورت عدم تحقق منابع جزء (1) به همان میزان به سقف این جزء اضافه می‌شود.

3- در صورت افزایش عواید حاصل از جزء (1) این بند نسبت به ردیف‌های مصوب فوق الذکر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است منابع حاصله را به ردیف 210112 جدول شماره (5) این قانون واریز نماید. دولت موظف است منابع حاصله را در سقف اعتبارات بودجه عمومی صرف افزایش تخصیص برای تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای این قانون به ویژه طرح‌های حمل و نقل عمومی، تولیدی، دولت الکترونیک، آموزش، سلامت، محیط زیست و تحقیقات با اولویت حوزه دانش بنیان نماید. آیین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارتخانه‌های نفت و امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران میرسد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول