اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

اجتماعی  /  شهری

زلزله تهران فیلم سینمایی می شود

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از ساخت فیلم سینمایی با موضوع زلزله تهران خبر داد.

زلزله تهران فیلم سینمایی می شود

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، حیدر کلهری، معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره ساخت فیلم سینمایی درباره زلزله تهران اظهارداشت: این فیلم بر اساس داستان های آینده نگرانه درباره زلزله احتمالی تهران ساخته می شود و روایت آن به سه بخش پیش از وقوع، حین وقوع و پس از وقوع زلزله می پردازد.

کلهری همچنین در خصوص ضرورت پرداختن به زلزله ی تهران گفت: زلزله تهران بزرگ ترین حادثه طبیعی شهر تهران شناخته شده است این حادثه احتمالی دارای ابعاد مختلف اجتماعی ، اقتصادی و امنیتی است که متاسفانه به دلیل پیچیدگی های موضوع مدیریت بحران هیچ تصور روشنی از ابعاد و تبعات این حادثه در دست نیست. بر همین اساس تولید فیلم سیتمایی می تواند زمینه عمیق شدن در موضوع و پرداختن به بخشی از ابعاد و تبعات وقوع و چگونگی مدیریت این حادثه را فراهم کند. 

وی افزود: ساخت فیلم زلزله ی تهران موجب می شود موضوع مدیریت بحران در اولویت برنامه های کلان کشور قرار گیرد که متاسفانه با وجود حادثه خیزی کشور و خسارت های سنگین ناشی از حوادث طبیعی در برنامه ریزی های کلان مدیریت بحران صرفا به بحث مقابله در زمان بحران محدود می شود و سایر فازهای مدیریت بحران از جمله پیشگیری و آمادگی مورد توجه قرار نمی گیرد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص ضرورت و چرایی ساخت فیلم درباره زلزله تهران گفت: به علت پیچیدگی های موضوع مدیریت بحران شناختی درستی از این موضوع در بین مردم و مسوولان وجود ندارد و این امر موجب شده که انتظارات روز افزون و غیرقابل انجامی از سیستم مدیریت بحران در اذهان عمومی شکل بگیرد که ضرورت دارد این امر در فرهنگ عمومی کشور به شکل مناسبی اصلاح شود.

کلهری تصریح کرد: بالابردن حساسیت و اصلاح باور جامعه نسبت به ضرورت اقدامات پیشگیرانه وآمادگی مواجهه با بحران منجر به کاهش چشمگیر خسارت های ناشی از حوادث خواهد شد.

وی با بیان اینکه بر اساس مستندات علمی، هر واحد هزینه در زمان قبل از بحران یعنی فاز پیشگیری برابر با 10 واحد هزینه در زمان بحران یعنی فاز مقابله است، گفت: این امر نشان می دهد چنانچه بتوانیم جامعه را نسبت به این موضوع حساس کنیم از اتلاف ده ها برابری هزینه ها در زمان بحران ها جلوگیری کرده ایم.

کلهری در مورد چرایی ساخت این فیلم توسط سازمان مدیریت بحران تهران گفت: از جمله رسالت های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ارتقای سطح آگاهی عمومی شهروندان از طریق توسعه آموزش های همگانی مدیریت بحران است که بکارگیری روش الگوهای سنتی آموزشی زمان بسیار زیادی شاید بیش از 10 سال لازم است تا این آموزش ها درصد قابل توجهی از شهروندان را پوشش دهد درصورتی که با بهره مندی از سایر الگوها نظیر ساخت فیلم این زمان کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول