اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

سیاسی  /  مجلس

انتشار گزارش تفصیلی تفریغ بودجه 97 از سوی دیوان محاسبات کشور

گزارش تفصیلی تفریغ بودجه سال 1397 از سوی دیوان محاسبات کشور منتشر شد.

انتشار گزارش تفصیلی تفریغ بودجه 97 از سوی دیوان محاسبات کشور

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، دیوان محاسبات کشور گزارش تفصیلی تفریغ بودجه سال 1397 را منتشر کرد.

در ماده واحده این گزارش آمده است، بودجه سال 97 کل کشور از حیث منابع بالغ بر 12 میلیون و 225 هزار و 523 میلیارد و 740 میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر 12 میلیون و 225 هزار و 523 میلیارد و 740 میلیون ریال است.

بر اساس نتایج حاصل از تفریغ بودجه، منابع وصول شده بودجه سال 1397 کل کشور بالغ بر 17 میلیون و 401 هزار و 159 میلیارد و 490 میلیون ریال (حدود 133 درصد) پیش بینی منابع بودجه کل کشور پس از اعمال تغییرات و مبالغ پرداختی بابت مصارف بالغ بر 17 میلیون و 270 هزار و 508 میلیارد و 577 میلیون ریال (حدود 128 درصد) برآورد مصارف بودجه کل کشور پس از تغییرات است.

بررسی بند (د) تبصره 6 گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور بیانگر آن است شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع نیروی برق استان‌ها بر اساس ابلاغیه مورخ 6/3/1397 شرکت توانیر در محاسبه عوارض برق به میزان 8 درصد برق مصرفی، «آبونمان» را هم لحاظ نموده‌اند که این امر موجب شده مبلغ 252 میلیارد و 375 میلیون و 420 هزار و 224 ریال غیر قانونی از مشترکین وصول شود که مبین عدم رعایت مفاد حکم بند د تبصره 6 بودجه است.

* توانیر عوارض غیرقانونی از مردم گرفت

پس از بررسی موضوع توسط دیوان محاسبات کشور، شرکت توانیر طی ابلاغیه مورخ 23/11/1397 عنوان شرکت‌های یادشده دستور حذف بهای آبونمان در محاسبه عوارض برق قبوض سال 1397 مشترکین را ابلاغ نمود لیکن در زمان باقی مانده تا پایان سال 1397، اصلاحات لازم در قبوض برق مشترکین اعمال نگردیده است.

وجوه حاصل از عوارض برق به همراه سایر اقلام مندرج در قبوض برق صادره به نام هر مشترک به صورت متمرکز دریافت و به حساب متمرکز خزانه نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز و بر اساس جدول ذیل بند (الف) تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 1397 کل کشور، دریافتی حاصل از فروش داخلی و صادراتی برق و سایر دریافتی‌ها به عنوان دریافتی‌های (منابع) سازمان هدفمندسای یارانه‌ها محسوب و توسط خزانه‌داری کل کشور به حساب سازمان یاد شده منتقل و پس از تخصیص از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، توسط شرکت توانیر درخواست وجه می‌گردد.

*120 میلیارد از دریافتی عوارض برق به خزانه واریز نشد

بر این اساس و منطبق با گزارش‌های دریافتی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت توانیر از مجموع عوارض برق وصولی مبلغ 10 هزار و 800 میلیارد ریال به حساب ردیف درآمدی 160175 واریز نموده است.

عدم واریز مبلغ 1 هزار و 228 میلیارد و 796 میلیون و 420 هزار ریال عوارض برق وصولی به حساب ردیف درآمدی، مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند است.

لازم به ذکر است، بر اساس این بند، عوارض ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 به میزان 8 درصد مبلغ برق مصرفی در سفق 12 هزار و 800 میلیارد ریال تعیین می‌گردد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور و تخصیص آن توسط این سازمان برای موارد مطروحه در قانون با الویت روستاها و مناطق دامداری و عشایری و خرید تضمینی برق حاصل از تبدیل پسماندهای عادی به انرژی صرف گردد. لازم به تاکید است، مشترکین روستایی و چاه‌های کشاورزی از شمول حکم این بند معاف می‌باشند.

بررسی بند (ب) تبصره 6 گزارش تفریغ بودجه دیوان محاسبات کشور بیانگر آن است که شرکت آب و فاضلاب استان سمنان مبلغ 2 میلیارد و 390 میلیون و 148 هزار ریال از عوارض وصولی را به حساب خزانه‌داری کل کشور (موضوع این بند) واریز ننموده است.

همپنین، شرکت آب و فاضلاب استان مازندران مبلغ 20 میلیارد و 41 میلیون و 948 هزار ریال از عوارض وصول شده در آبان و آذرماه سال 1397 را به حساب دیگری مربوط به شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نزد خزانه واریز نموده که علی رغم مکاتبات انجام دشده با شرکت اخیرالذکر، وجه مذکور به حساب شرکت آب و فاضلاب استان مازندران عودت داده نشده است.

علاوه بر موارد ذکر شده، در استان اردبیل معافیت اعمال شده بابت فروش آب به شرکت آب و فاضلاب روستایی به مبلغ 245 میلیون و 824 هزار و 350 ریال مغایر مفاد بند ب تبصره 6 بودجه است.

به استناد گزارش تفریغ بودجه سال 1397 دیوان محاسبات کشور، مجموع موارد مذکور مبین عدم رعایت مفاد حکم بند ب تبصره 6 بودجه تشخیص داده شده است.

*بند ب تبصره 6 بودجه سال 97 چه می‌گوید؟

لازم به ذکر است، بر اساس این بند، وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است، علاوه بر دریافت نرخ‌ آب‌بهای شهری، به ازای هر متر مکعب فروش آب شرب، مبلغ 150 ریال از مشترکان دریافت و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند، 100 درصد وجوه دریافتی تا سقف 750 میلیارد ریال از محل حساب مذکور در ردیف معین در بودجه شرکت مزبور صرفا جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری اختصاص می‌یابد.

20 درصد اعتبار مذکور برای آبرسانی شرب عشایری و 80 درصد برای آبرسانی شرب روستایی بر اساس شاخص کمبود آب شرب سالم بین استان‌های کشور در مقاطع 3 ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع می‌شود تا پس از موافقتنامه بین سازمان برنامه بودجه استان‌ها و شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی استان‌ها یا سازمان امور عشایر ایران هزینه شود.

برای رؤیت جزئیات گزارش تفریغ بودجه سال 97 اینجا را (+) کلیک کنید.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول