اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  مجلس

نمایندگان آذری‌زبان: مقابل اظهارات اردوغان سکوت نکرده‌ایم/ توضیحات قاضی‌زاده بابت اشتباه یک نماینده

نمایندگان آذری‌زبان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند که مقابل اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه سکوت نکرده‌اند.

نمایندگان آذری‌زبان: مقابل اظهارات اردوغان سکوت نکرده‌ایم/ توضیحات قاضی‌زاده بابت اشتباه یک نماینده

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان در حین بیان نطق میان‌دستور خود، در میان اظهاراتش عنوان کرد که نمایندگان آذری زبان چرا سکوت کردند و مقابل رئیس جمهور ترکیه موضع نمی‌گیرند.

در همین حال جمعی از نمایندگان مجلس از جمله نمایندگان آذری زبان با تجمع مقابل هیأت رئیسه نسبت به این اظهارات اعتراض کرده و عنوان کردند که ما از همان ابتدا نسبت به اظهارات اخیر اردوغان واکنش نشان دادیم.

در ادامه نیز سیدامیرحسین قاضی زاده‌هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که بخشی از ریاست جلسه علنی امروز خانه ملت را بر عهده داشت، عنوان کرد:‌ زمانی که می خواهیم از منافع ملی دفاع کنیم، نباید باعث اختلاف افکنی داخلی شویم.

وی افزود: انصافا برادران و خواهرانمان از خطه غیور آذربایجان اولین گروهی بودند که در برابر این اقدام موضع گرفتند و رسانه ای شد.

قاضی زاده در ادامه با بیان اینکه نمایندگان آذربایجانی در تذکرات خود به این اقدام انتقاد کرده و بیانیه امروز مجلس نیز را آنها تنظیم کردند که به امضای سایر نمایندگان رسید، گفت: باید در اظهار نظرها جانب انصاف را رعایت کرد و درباره اینکه هیأت رئیسه در این زمینه اقدامی کرده یا خیر نیز باید گفت ما به این انتقادات عادت کرده و از حق خود عبور کرده ایم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: خدمت ملت بزرگ ایران عرض می کنم نطق هایی که در مجلس ایراد می شود نظر شخصی نمایندگان بوده و موضع مجلس و نظام نیست؛ خواهش می کنم نمایندگان برای صف بندی و دفاع از حقی، حقوق دیگر و شرع را زیر پا نگذاشته و امیدواریم شاهد تکرار چنین اظهارنظرهایی نباشیم.

در ادامه احمد دنیا مالی نماینده بندرانزلی در مجلس ابتدای نطق میان‌دستور خود گفت: «حرف آقای اردوغان حرف همه ما آذری زبان‌های ایران است» که این اظهارات باعث اعتراض برخی نمایندگان شد.

پس از اظهارات وی، قاضی زاده با ارائه توضیحاتی تاکید کرد: آقای دنیا مالی در ابتدای نطقشان جمله‌ای بکار بردند (که اشتباه در انتخاب کلمات بوده است)؛ حرفشان این بود که این حرف‌ها یعنی اینکه تکه‌ای از جان ما کنده شده حرف همه ما آذری زبان‌های ایران است.

به گزارش فارس، محمود احمدی بیغش نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در نطق میان‌دستور خود اظهار داشته بود: آقای اردوغان! ناشی‌گری‌های پی‌درپی شما در چند سال اخیر باعث شده تا بخشی از قلمرو ذاتی سرزمین ایران به نام قفقاز جنوبی جولانگاه رئیس پلید اسرائیل شود تا با استفاده از فضای جغرافیایی این منطقه علیه امنیت ملی ما اقدام کند به همین دلیل ما نقش شما در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به ویژه شهید فخری‌زاده کمتر از نقش نتانیاهو نمی‌دانیم.

وی در این نطق افزود: البته این مسئله هشدار جدی به مسئولین کشور ما مخصوصا در حوزه فناوری،‌ارتباطات و اطلاعات است که متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل سهل‌انگاری‌های وزیر جوان به بدترین شرایط ممکن رسیده است و ایشان نیز مانند برخی از دوستان مجلسی ما به جای تمرکز بر وظیفه اصلی خود سودای پاستورنشینی در سر دارد. 

احمدی بیغش خاطرنشان کرد: جنگهای الکترونیکی و نقطه‌های پنهان امنیتی بزرگترین خطر کوتاه‌مدت برای ایران است. خطرات متعددی بیخ گوش کشورمان وجود دارد که با همنوایی و هم آغوشی عده‌ای بزدل داخلی درصددند ایران را از یک بازیگر مؤثر در نظام منطقه‌ای و جهانی به بازیچه‌ای بی‌خاصیت همچون برخی کشورهای منطقه دربیاورند.

نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین سناریوی خطرناک بالکانیزه و عراقیزه شدن همچنان منطقه از جمله تمامیت ارضی ایران را تهدید می‌کند. لذا مجموعه حوادث و تحولات اخیر نشان می‌دهد که مجلس مدعی انقلابی باید بیش از هر زمانی دیگر از مباحث روزمره و بی‌خاصیت سیاسی و غیرسیاسی خارج شود و موضع‌‌گیری‌های غیرتمندانه‌ای از خود نشان دهد.

وی افزود: واکنش وزارت امور خارجه نسبت به هتاکی اردوغان خوب بود اما به هیچ وجه  کافی و بازدارنده نیست. ملت عزیز ایران، آذری زبان‌های غیور،‌ بنده در تاریخ‌های 25 و 28 آبان سال جاری طی دو اخطار رفتار غیرمتعارف رئیس‌جمهور ترکیه را گوشزد کردم و نسبت به آن هشدار دادم و شما ملت فهیم ایران را شاهد گرفتم. 

نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ در هفته گذشته همه چیز روشن شد. در غفلت مرگبار ما و سکوت آزاردهنده نمایندگان آذری‌زبان مجلس و بی‌تدبیری محض هیأت رئیسه، رئیس جمهور بیمار ترکیه به دنبال رفتار تجزیه‌طلبانه ایران افتاده است. 

وی افزود: ‌اردوغان که یک تنه عامل اجرای سیاست‌های کثیف غرب در منطقه است و دستش به خون هزاران نفر از مردم عراق، سوریه، کردها، ارامنه آغشته شده همانند اجدادش که دستشان به خون میلیون‌ها آشوری، یونانی و ارمنی آغشته بود و نسل کشی آنان در تاریخ روشن است،‌در هفته گذشته نقش بعدی امپراطوری عثمانی را به صورت رسمی اعلام کرد. 

احمدی بیغش خاطرنشان کرد: اردوغان اخیراً در جشن پیروزی جنگ آذربایجان شعری در رابطه با رود ارس خواند و در آن شعر خطاب به مردم آذربایجان ایران اعلام کرد ما از شما جدا نمی‌شدیم ما را به زور از شما جدا کردند و گفت ارس به زودی قدرت می‌گیرد.

نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نمایندگان محترم، آذری‌های ایران در مجلس! کجاست غیرت شهید شیخ محمد خیابانی، شهامت شهیدان، ستارخان و باقرخان و باکری‌ها؟

وی افزود: آقای رئیس‌ مجلس! و بعضی نمایندگانی که صرفا در حال حاضر شب و روز با یک گروهان جمعیت ذوق زده به فکر انتخابات سال 1400 و پاستورنشینی هستید! می‌دانید که اردوغان در هفته گذشته در رژه نظامی باکو شعری از آهنگ «آراز» را خواند که برای عده‌ای فرصت طلب سمبل جدایی دو سوی ارس و رمز تجزیه ایران است؟! 

وی افزود: عالیجنابانی که بابت کودتای 2016 علیه رجال بی‌ادب گستاخ شب را نخوابیدید! آیا کسی وجود ندارد که به اندازه یک آخ، جواب این گستاخ و زبان‌درازی‌های وی به ارس سبلان و تبریز قهرمان را بدهد؟ ناسلامتی شما نمایندگان مردم ایران در برابر حراست از کیان سرزمین و مرزها مسئولید. رگ غیرت این همه نماینده مدعی آذری کجاست؟ 

احمدی بیغش خاطرنشان کرد: مدعیان پرمدعای لیست انقلابی تهران که بر مشروعیت بخشی طالبان کافر و بی دین سینه چاک می‌کنند و نمک به زخم زجردیده افغانستان می‌پاشند آیا مرده‌اند که جواب این گستاخ عثمانی را نمی‌دهند؟ 

نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اردوغان! بدان ایران، وجبی از  خاکش را به هیاهوی احمقانه تو نمی‌بخشد و بدانید این سیاستهای کذایی شما فروپاشی ترکیه را غدغن خواهد کرد. از روشنفکران، نخبگان و مردم شریف ترکیه می‌خواهم در برابر سیاست‌های کثیف اردوغان بایستند و اجازه ندهند با اقدامات خطرناک او، ترکیه را به هم سرنوشت سوریه مبتلا کند.

وی افزود: تاوان سهل‌انگاری‌های ما رجزخوانی اردوغان علیه سرزمین ایران بود. وقت آن رسیده که قطار از ریل خارج شده سیاست خارجی را به ریل خود برگردانیم. 

احمدی بیغش خاطرنشان کرد: ما در جنگ قره‌باغ باید تعارف را کنار می‌گذاشتیم و ضمن عمل به سخن پیامبرگونه رهبر انقلاب مبنی بر احترام به آزادی مناطق اشغالی در حمایت از توازن قدرت، ارمنستان را حمایت می‌کردیم.

نماینده شازند اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ به گواه تاریخ و اسناد معتبر جمهوری فعلی آذربایجان و منطقه قفقاز جنوبی بخشی از سرزمین ذاتی ایران است. اگر قرار است در آینده اتفاقی بیفتد این مناطق به سرزمین مادری خود بازگردند. 

وی گفت: ایران قطعا از تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ترکیه استقبال می‌کند. 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول