اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

سیاسی  /  مجلس

انتقاد کمیته حقوق بشر مجلس از همراهی پارلمان اروپا با تروریسم اقتصادی آمریکا

کمیته حقوق بشر مجلس با صدور بیانیه‌ای صدور قطعنامه ضدحقوق بشری علیه ایران را خلاف قوانین بین‌الملل دانست و از همراهی پارلمان اروپا با تروریسم اقتصادی آمریکا انتقاد کرد.

انتقاد کمیته حقوق بشر مجلس از همراهی پارلمان اروپا با تروریسم اقتصادی آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس، کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی به ریاست زهره الهیان در بیانیه‌ای خطاب به رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا، ضمن خلاف حقوق و قوانین بین الملل دانستن قطعنامه ضد حقوق بشری علیه ایران به ایراد نکاتی پیرامون این موضوع پرداخت که به شرح زیر است:

بسمه تعالی

سرکار خانم ماریا

رئیس محترم کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا

عالیجناب،

مایلم به اطلاع برسانم که صدور قطعنامه شماره P9_TA-PROV(2020)0376 مورخ ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ پارلمان اروپایی موجب تعجب و نارضایتی شدید اینجانب و همکارانم در کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی و سایر نمایندگان پارلمان گردید.

همانگونه که مطلعند تدوین و اجرای قوانین و مقررات جزایی و محاکمه مجرمین بر اساس قانون و اصول متعارف جزو حقوق مسلم کشورها و در حیطه صلاحیت ذاتی آنان است. بر این اساس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران با رعایت اصل قانونی بودن جرائم و مجازات‌ها و اصل برائت و طی فرآیندی منطبق بر اصول دادرسی منصفانه و رعایت حقوق متهمین، اقدام به محاکمه متهمین کرده است.

جای شگفتی است که پارلمان اروپا در اقدام خارج از عرف و چارچوب اصول متداول میان پارلمان‌ها مبنی بر حمایت از گفتگوی توام با احترام و مغایر با اصول و رویه‌های مرسوم حقوق بین الملل اقدام به تصویب قطعنامه ضد حقوق بشری و طرح ادعاهای اثبات شده به شهروندان ایرانی کرده است. بر این اساس مایلم از طرف مجلس شورای اسلامی نکات زیر را صراحتا به اطلاع برسانم.

1- رویکرد مبتکرانه و گزینشی پارلمان اروپا به مقوله حقوق بشر و افراد مجرم در جمهوری اسلامی ایران سوء استفاده از مفاهیم و ارزش‌های متعالی حقوق بشر به منظور پیشبرد اغراض کوته بینانه سیاسی است که از نگاه کشورهای مستقل و آزاد جهان، فاقد هر گونه وجاهت و اثر قانونی است.

2- ادعاهای اثبات نشده پارلمان اروپایی، ادامه و استمرار سیاست کهنه و منسوخ فرافکنی اروپا در حقوق بشر است و صرفا باعث بی‌اعتباری بیشتر ادعاهای حقوق بشرى اتحادیه نزد افکار عمومی ملت‌های مستقل و آزاد جهان می‌شود.

٣- تصویب قطعنامه از سوی پارلمان اروپا که از طریق همراهی با تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مبادرت به اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت بزرگ ایران کرده، امیری ناپسند و نکوهیده است. آشکار است اروپا، هم اکنون در حال نقض اساسی ترین حقوق بیش از هشتاد میلیون شهروند ایرانی بویژه زنان، کودکان، سالمندان و بیماران است.

۴- شایسته بود پارلمان اروپایی به جای آن که از طریق بررسی مقوله حقوق بشر در پی دخالت در امور داخلی کشورها باشد، ساز و کارهای متداول را به منظور مقابله با بی‌کیفری دولت‌های اروپایی اتخاذ کند تا بیش از این اروپا مأمن و پناهگاه تروریست ها و گروه های تروریستی مانند گروهک منافقین (MKO) قرار نگیرد که نه تنها دست شان به خون بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی و هزاران فرد عراقی در دوره رژیم دیکتاتوری صدام آلوده است، بلکه باعث بی ثباتی منطقه غرب آسیا نیز شده اند. این سئوال مطرح است که پارلمان اروپایی تاکنون چه اقدامات عملی برای شناسایی وپیگرد مجرمین و استرداد آنان به کشورشان انجام داده است؟

5- توصیه می کنم نمایندگان محترم پارلمان اروپا وضعیت نقض فاحش و سیستماتیک حقوق اقلیت مسلمانان و نقض های اساسی گروه‌های اقلیت در اروپا را مورد بررسی قرار دهند تا در پیشگاه عدالت و مردم جهان بیش از این شرمنده نباشند.

در پایان مایلم تاکید نمایم مجلس شورای اسلامی ایران ضمن حمایت مجدد و کامل از اقدامات قانونی قوه قضائیه در اجرای عدالت در جهت حمایت از منافع و مصالح ملت ایران اجازه تعدی به حقوق شهروندان ایرانی را نمی‌دهد و حق اقدامات متقابل را برای پیگیری موصوغ محفوظ می‌دارد. 

انتهای پیام/ 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول