پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶

سیاسی  /  سایر حوزه ها

۰

سردار سلیمانی فراموش‌شدنی نیست

نگاهی به وضعیت و موقعیت نیروهای آمریکایی در منطقه به‌ویژه در دو کشور سوریه و عراق گویای این حقیقت است که بعد از شهادت حاج قاسم؛ موقعیت شان رو به تضعیف نهاده است.

سردار سلیمانی فراموش‌شدنی نیست

خبرگزاری فارس؛ یادداشت میهمان ـ امیر محمود گودرزی: از شهادت سرافرازانه سردار حاج قاسم سلیمانی قریب به یک سال می گذرد اما انگار حضور و وجود سردار مقاومت در صحنه های مقاومت جنگ حق علیه باطل حس و لمس می شود. 

راستی دلیل این معما در چیست؟ ترامپ جنایتکار که تصور این موضوع را داشت که ایران بی سلیمانی ضعیف منطقه خواهد بود و دیگر توان مانور سیاسی در عراق، سوریه و لبنان و یمن نخواهد داشت؛ اما روند تحولات در منطقه نشان داد که ایران قوی تر و سازمان یافته تر از هر زمان دیگری در منطقه در حال ایفای نقشی فعال و ثبات ساز است. آمریکا و رژیم صهیونیستی از این موضوع غفلت داشت که سردار سلیمانی یک مکتب و گفتمان است. این گفتمان فراتر از شخص و انسان هاست.

گفتمان مقاومت و مقابله با ترور و تکفیریسم برخواسته از اندیشه های ناب انقلاب اسلامی است که البته این اندیشه ها طی سالها حضور سردار مقاومت در جبهه های نبرد حق علیه باطل به درجه شکوفایی و بالندگی نهایی رسید.

«دیوید پترائوس» فرمانده پیشین سنتکام درباره مواجهه با قاسم سلیمانی می‌گوید: «ما قاسم سلیمانی را یک انسان بسیار توانمند، کاریزماتیک، ماهر، از نظر حرفه‌ای شایسته و ... [از دیدگاه آمریکایی] اهریمنی شرور دیدیم.» (بی بی سی) رسانه‌های غربی القاب مختلفی به شهید سلیمانی دادند؛ «فرمانده‌ی در سایه»، «قدرتمندترین عامل بازطراحی خاورمیانه‌ی جدید»، «کابوس اسرائیل»، «مغز متفکر نظامی ایران»، «دشمن شایسته»، «فرمانده‌ای قابل احترام»، «مردی که همه جا هست»، «دشمنی تحسین برانگیز» و «شوالیه‌ی سفید»، «رهبر مطمئن  و باثبات» ، «یک استراتژیست محاسبه‌گر» و «عمل‌گرایی زیرک» بخشی از عنوان‌هایی است که رسانه‌ها و شخصیت‌های نظامی و سیاسی غربی پیش از ترور ایشان به شهید سلیمانی داده‌اند.

موفقیت‌های زیاد او در عرصه‌های نبرد ـ و قرار گرفتن او در وضعیت به اصطلاح ژنرال پیروز - باعث شد شهید سلیمانی از «فرمانده‌ی در سایه» به شخصیتی همچون ستاره‌ی یک برنامه‌ی زنده و پربیننده‌ی تلوزیونی تغییر وضعیت بدهد (بی بی سی) تا نام او نیز در در میدان‌های رزم رعشه بر تن دشمنان بیاندازد. 

اینجاست که نام سردار دل‌ها فراموش نمی شود و مکتب و راهش ادامه دارد. این راه و مکتب ابدی است تا ظهور منجی بشریت و تا زمانی که زورگویان دست از سیاست های تجاوزگرایانه و خصمانه شان برندارند؛ مقاومت ادامه دارد و سلیمانی ها پرورش می یابند.

نگاهی به وضعیت و موقعیت نیروهای آمریکایی در منطقه به خصوص در دو کشور سوریه و عراق گویای این حقیقت است که بعد از شهادت حاج قاسم؛ موقعیت شان رو به تضعیف نهاده است. استارت تضعیف و افول نهایی آمریکا در منطقه با شهادت سردار دل ها آغاز شد. اقدام پارلمان عراق در رای به  اخراج ۵ هزار نیروی نظامی آمریکا در نوع خود بی سابقه بود.

آمریکایی ها که بعد از حضوری یک و نیم دهه ای در عراق دنبال تداوم قدرت و نفوذ شان بودند و سناریوی حذف حضور ایران را در عراق را در سر می پروراندند؛ به یکباره متوجه خصم و نفرت عراقی ها از خودشان شدند. این اقدام به لحاظ پرستیژی و وجهه ای ضربه بزرگی به آمریکا بود. 

از سوی دیگر امروز دولت در عراق دنبال دوستی و تداوم اتحاد استراتژیک با ایران است. این موضوع دقیقا خلاف خواسته و انتظار دولت آمریکاست. ترامپ با اتخاذ راهبرد  فشار حداکثری رویکرد ایزوله سازی ایران را در منطقه خاورمیانه دنبال می کند و خواستار قطع همکاری همه جانبه تمام کشورهای منطقه با ایران است. اما دولت عراق با آگاهی از ظرفیت ایران و توان صلح آفرینی اش در منطقه هرگز در دام سیاست های تفرقه افکنانه ترامپ نیفتاد. 

مردم و دولت عراق از نزدیک تهدید قریب الوقوع داعش را دیدند و رشادت ها و دلاوری های سردار سلیمانی در مبارزه با تهدید تکفیریسم و کمک به بازیابی دولت عراق در ثبات و دفاع از تمامیت ارضی شان موضوعی فراموش شدنی نیست. حضور سردار قاآنی جانشین به حق و شایسته سردار سلیمانی در عراق و رایزنی ها و مذاکراتش با دولتمردان عالیرتبه عراقی گویای همین امر است که دولت عراق متوجه نقش ثبات بخش ایران در عراق و توان راهبردی اش در مبارزه با تهدید تکفیریسم و صهیونیسم است.

لازم به ذکر است که در محافل علمی و تحقیقاتی آمریکا در زمان قدرت گیری داعش، روی این محور بحث می شد که تهدید داعش سالها بر سر منطقه خاورمیانه سنگینی خواهد کرد و دولت عراق با این تهدید برای مدت طولانی مواجه خواهد شد و ارمغان نیل تا فرات در خیال خام بپروارنند. سردار سلیمانی با ایمان قوی الهی و ولایت پذیری و قدرت سازماندهی و لجستیکی بی نظیری که درون اش داشت؛ طومار داعش را در بازه زمانی کوتاه تر از منطقه برچید و اینجاست که امروز نام این سردار پرافتخار اسلام در زبان و بیان همه ملت ها و شخصیت های آزادی‌خواه ساری و جاری است و نظاره گر این هستیم که از کشورهای مختلف اسلامی نظیر عراق، پاکستان، افغانستان، لبنان و سایر کشورهای منطقه در تدارک برگزاری سالگرد برای این نام ماندگار در تاریخ اسلام هستند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول