پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴

اقتصادی  /  بورس

۰

کاهش 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس تهران/ اعتراض سهامداران به افت قیمت پالایشی یکم

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گرچه با کاهش 13 هزار و 857 واحد روبرو شد، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس بیش از 27 هزار میلیارد تومان شد.

کاهش 13 هزار و 857 واحدی شاخص بورس تهران/ اعتراض سهامداران به افت قیمت پالایشی یکم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از روزی که کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد داده شد، به شدت کاهش یافت. امروز هم وضعیت شاخص کل بورس کاهشی بود، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افت 13 هزار و 857 واحد به رقم یک میلیون و 398 هزار و یک واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز با کاهش 1719 واحد به رقم 463 هزار و 715 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 544 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران بیش از 9.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 2.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 968 میلیارد تومان داد و ستد کردند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

ارزش معاملات فرابورس هم امروز به بیش از 14 هزار و 896 میلیارد تومان رسید، یعنی معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 27 هزار و 828 میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، که حکایت از کاهش این شاخص‌ها دارد.

به گونه‌ای که شاخص کل با معیار وزنی ـ ارزشی و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام با 98 صدم درصد با کاهش روبرو شدند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هموزن 37 صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 89 صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس 99 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 97 صدم درصد کاهش یافت.


نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز نماد گل گهر بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشته و در سوی دیگر نمادهای شستا، ملی مس، هلدینگ تاپیکو، پالایش نفت اصفهان، پالایشگاه تهران و پالایشگاه بندرعباس بیشتری اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

در این زمینه برخی از سهامداران مرتب در تماس با خبرگزاری فارس از افت قیمت واحدهای سرمایه‌گذاری پالایشی‌ها گلایه دارند و می‌گویند قرار بود دولت این واحدها را با 30 درصد تخفیف ارائه کند و اکنون بعد از 3 ماه سرمایه‌گذاری در واحدهای پالایشی یکم نه تنها سود نکرده‌ایم، بلکه 19 درصد زیان هم دیده‌ایم.


وضعیت امروز پالایش یکم

صندوق پالایش یکم که مرکب از باقیمانده سهام دولت در 4 پالایشگاه تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز بود در مرداد ماه به مردم ارائه شد و قرار بود تا یک ماه بعد از پذیره‌نویسی یعنی اول مهرماه باز شود، اما این صندوق با ریزش بازار بورس باز نشد و پول‌های مردم بلوکه ماند و بعد از حدود 1.5 ماه باز شد که فقط در روز اول به اندازه ناچیز سود نصیب دارندگان آن کرد و بعد از آن مرتب سهام پالایش یکم ریزش داشت، به گونه‌ای که امروز هر واحد 10 هزار تومانی پالایش یکم به 8108 تومان رسیده که حکایت از کاهش 19 درصدی ارزش این سهام نسبت به روز ارائه در بورس دارد.

در حالی که دولت قول داده بود با تخفیف 30 درصدی و با در نظر گرفتن بازار گردان از این سهام حمایت می‌کند. همچنین سهامداران گلایه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند،‌ مسؤولان بورس مرتب می‌گویند برای سرمایه گذاری در بورس استراتژی بلندمدت داشته باشید، در حالی که برخی از این شهروندان از اردیبهشت‌ماه سهام ارزنده‌ای مانند دارویی‌ها و صنایع غذایی و حتی پالایشی خریده‌اند، اما با وجود افزایش سرمایه شرکتها، اصل سرمایه آنها نیز کاهش یافته و سودی نبرده‌اند.

آنها می‌گویند، دولت باید از سرمایه مردم در بورس حمایت کند و این استقبال بی نظیر مردم از سرمایه گذاری در بورس را قدر بداند، زیر با پول مردم بسیاری از کارخانه‌ها و شرکت‌های بورسی رونق گرفته‌اند و در نتیجه باید سود قابل توجهی هم به مردم برسد.

به هر حال با نگاهی به بازار امروز درمی‌یابیم نمادهای پرتراکنش شامل لیزینگ پارسیان، شستا، صنعتی باما، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، سرمایه گذاری سیمان تأمین و توسعه و عمران امید بوده‌اند.

همچنین در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 243 واحد به رقم 19 هزار و 733 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 346 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 3.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 14 هزار و 896 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز در فرابورس نمادهایی که قبلا شاخص‌ساز بودند در کاهش شاخص مؤثر بودند به گونه‌ای که نمادهای گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، آریاساسول، صبا تأمین، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، ذوب‌آهن و مؤسسه اعتباری ملل به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل پتروشیمی ارومیه، صنایع چوب خزر کاسپین، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و بیمه کوثر بوده‌اند.

به گزارش فارس، تعداد 30 هزار و 549 نفر از مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «زیان خریداران صندوق پالایش یکم جبران شود» و تعداد 3307 نفر با موضوع «درخواست رسیدگی به شرایط صندوق پالایش یکم در بورس» و نیز 698 نفر با موضوع «کام سهامداران پالایش یکم تلخ شد» خواستار پیگیری و پاسخ مسئولان مربوط شدند. 

انتهای پیام/ب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول