اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاست خارجی

صالحی: بزودی غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز خواهیم کرد/ شهید سلیمانی دوراندیش بود

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به نامه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت به زودی غنی‌سازی 20 درصد در فردو آغاز خواهد شد و افزود: دست‌مان روی ماشه است و فرمانده باید دستور دهد شلیک کنیم.

صالحی: بزودی غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز خواهیم کرد/ شهید سلیمانی دوراندیش بود

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمعه شب با حضور در برنامه «قرار قاسم» در شبکه ۵ سیما، به تشریح مجاهدت‌ها و ایثارگری‌های شهید سپهبد قاسم سلیمانی پرداخت و گفت که غنی سازی ۲۰ درصد به زودی آغاز خواهد شد.

*انشاءالله به زودی ۲۰ درصد را آغاز خواهیم کرد/ رئیس جمهور باید دستور را بدهد

صالحی در این گفت‌وگو درباره آغاز غنی سازی ۲۰ درصد و آمادگی سازمان انرژی اتمی در این خصوص گفت: نامه‌ای به نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی در وین داده‌ایم که تسلیم این نهاد شود که این نامه روز پنجشنبه ۱۱ دی ماه به آژانس داده شد که ما به اعتبار مصوبه مجلس می‌خواهیم غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کنیم، چون باید به آژانس اعلام کنیم، بازرسان این نهاد بیایند برخی چیزهایی که پلمب شده را فک پلمب کنند.

وی توضیح داد: کپسول‌های گاز اورانیوم را باید عوض کنیم. الان کپسول گاز اورانیوم طبیعی وصل است و غنی سازی چهار درصد انجام می‌دهیم. حالا باید چهار درصد را وصل کنیم تا ۲۰ درصد را تولید کنیم. این باید تحت نظارت آژانس باشد. اعلام کردیم که در آینده نزدیک می‌‌خواهیم این کار را انجام دهیم و شما هم اقدامات لازم را انجام دهید.

*باید مصوبه مجلس را اجرا کنیم

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما باید مصوبه مجلس را اجرا کنیم و مصوبه مجلس و قانون است، آیین‌نامه‌ای را نیز دولت در این ارتباط درباره چگونگی اجرای آن را نوشته است. انشاءالله به زودی ۲۰ درصد را آغاز خواهیم کرد. رئیس جمهور باید دستور را بدهد. البته رئیس جمهور دستور اولیه را دادند که ما نامه را دادیم و به آژانس اعلام کرده‌ایم. ما مثل سربازی هستیم که دستمان روی ماشه است و فرمانده باید دستور دهد شلیک کنیم. این آمادگی را داریم و انشاءالله در اسرع وقت تولید می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی برای آغاز غنی سازی ۲۰ درصد در فردو گفت که این کار خیلی سریع انجام خواهد شد.

به گزارش فارس، خبرنگار روزنامه وال‌استریت ژورنال دیروز خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام اطلاع داد که ایران در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۱۳۹۹) نامه‌ای ارسال کرده و در آن از قصد خود برای تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد در فردو را در راستای طرح مجلس ایران اعلام کرده است.

خبرنگار وال‌استریت ژورنال ادامه داد که ایران اعلام نکرده که چه زمانی غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز خواهد کرد و همچنین در این نامه اعلام شده که ایران تا ۲۰ درصد غنی سازی خواهد کرد و معلوم نیست که این بدان معناست که آیا غنی سازی اورانیوم را به ۲۰ درصد یا کمتر از آن می‌رساند.

گفتنی است، مجلس شورای اسلامی در چارچوب گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای و نامه رئیس جمهور ایران به کشورهای اروپایی، در پاسخ به روند اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب نهایی رساند. براساس ماده ۱ مصوب این طرح در راستای تامین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته‌ای ، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، جهت مسائل صلح آمیز نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

*شهید سلیمانی شخصی دوراندیش بود

به گزارش فارس، صالحی همچنین در این برنامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره فرماندهان شهید مقاومت سردار سلیمانی و المهندس و همراهان شهیدشان اظهار داشت: دو انسان بزرگ و شخصیت برجسته را از دست دادیم. این شهدای عزیز اسوه‌هایی هستند که باید به خوبی به ملت و نسل‌های آینده معرفی شوند، تا نسل‌ها بتوانند راه خودشان را پیدا کنند.
وی با بیان اینکه خبر شهادت سردار شوک بزرگی بود، عنوان کرد: نمی‌خواهم اسطوره سازی کنم، بلکه می‌خواهم اسوه و الگوسازی کنیم. اسطوره با خیالات انسان در تماس است، ولی اسوه با واقعیات و صفات واقعی انسان در تماس است و راحت‌تر می‌تواند آن را الگو قرار دهد و به دیگران می‌گوید می‌توانید آن راه را دنبال کنید. شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس جهاد اکبر کردند. اول خودسازی کرده و به خودباوری رسیدند و در بستر دین و ایمان حرکت کردند و بعد جهاد فی سبیل الله کرده و آثار ماندگاری از خود به جای گذاشتند.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه آیا فکر می‌کردید آمریکایی‌ها دست به چنین اقدام تروریستی بزنند؟ اظهار داشت: وقتی به عنوان وزیر خارجه منصوب شدم یکی دو هفته بعد اتفاقاتی در غرب آسیا و خاورمیانه و شمال آفریقا رخ داد از تونس شروع شد و به لیبی و بحرین و ... کشیده شد که همان بیداری اسلامی بود. این شرایط ایجاب می‌کرد هفته‌ای چند بار جلسات مشترک داشته باشیم یا در وزارت خارجه یا دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی یا در شورای عالی امنیت ملی و یا در محضر رهبر معظم انقلاب.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی دوراندیش بود، خاطرنشان کرد: وقتی این اتفاقات رخ داد شهید سلیمانی زود حدس زد که این اتفاقات به چه سمت و سویی خواهد رفت به خصوص مسئله سوریه. قبل از سوریه بحث مصر بود که خیلی در مصر ورود پیدا کرد همچنین در لیبی و تونس و مصر. چهار پنج بار در زمان آقای مرسی به مصر رفتم. انقلاب در مصر آشفته بود و رهبر نداشتند و نمی‌دانستند دنبال چه کسی بروند.  شهید سلیمانی خیلی سعی کرد این فراق مصر را بعد از انقلاب پر کند.

صالحی گفت: شهید سلیمانی به من می‌گفتند ارتباطات بین سوریه و مصر را دوباره برقرار کنید. با صحبتی که با گروه چهارگانه در آن زمان کردیم موفق شدیم رابطه ارتباطاتی را بین این دو کشور برقرار کنیم. شهید سلیمانی این جاها کمک می‌کرد. 

*اگر کمک ایران نبود قطعا سوریه در شرایط سخت و دشواری قرار می‌گرفت

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اگر سوریه می‌ریخت، مقاومت یک رکن اساسی خود را از دست می‌داد. لذا با دعوت سوریه از سردار سلیمانی و جمهوری اسلامی، ایشان ورود کرد. سوریه همچنان پایدار بود. علیرغم اینکه در سوریه بر خلاف دیگر کشورها، جنگ جهانی علیه سوریه بود. شهید سلیمانی در مقابل این هجمه جهانی به کمک سوریه رفت. بعد از ۹ سال به یُمن دوراندیشی و همت والای شهید سلیمانی، سوریه پابرجا مانده است. ملت سوریه تلاش و مقاومت کرد، رهبر سوریه، بشار اسد هم رهبری مقاوم و معتقد بود، اما اگر کمک جمهوری اسلامی نبود، قطعا سوریه در شرایط سخت و دشواری قرار می‌گرفت.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با پیش قراولی شهید سلیمانی و دوستان مقاومت، داعش را از ریشه کند.
رئیس سازمان انرژی اتمی درباره نگاه دیگران به سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: حتی در داخل هم بعضی‌ها در ارتباط با سوریه مردد بودند که ممکن است موفق نشویم. البته شرایط هم نگران کننده بود. ولی شهید سلیمانی با اطمینان خاطر به کار و حقانیت آن کار ایمان و به نصرت الهی کاملا اطمینان داشت. شهید سلیمانی قبل از اینکه جهاد در میدان داشته باشد، جهاد اکبر را با نفس خود کرده بود.

وی با بیان اینکه افق هنوز روشن نبود، اظهار داشت: اما افق برای شهید سلیمانی روشن بود. جلساتی که خدمت مقام معظم رهبری داشتیم پشتوانه رهبری خیلی مهم بود و حتی زمان‌هایی که شرایط مناسب نبود ایشان می‌گفتند با اتکال به خدا شما پیروز میدان هستید. اینها قدرت و اعتماد به نفس می‌داد. الان بعد از ۹ سال از قضیه سوریه، شهید سلیمانی و حقانیت ایشان جا افتاد و فهمیدند ایشان فرمانده‌ای است که بر اساس عقلانیت و ایمان فرماندهی می‌کند. هم تدبیر را به خرج می‌دهد و هم ایمان راسخ دارد و در بستر دین حرکت می‌کند. الان جایگاه شهید سلیمانی در اذهان عمومی بسیار متفاوت از آن چیزی است که اوایل بود.

صالحی با ذکر این نکته که شهید سلیمانی در مصر ورود نداشت، اظهار داشت: ما در مصر کار فرهنگی داشتیم. کار شهید سلیمانی دو بخش نظامی و فرهنگی داشت. لازم بود مردم و افکار عمومی کشورهایی که بیداری اسلامی در آنها اتفاق افتاده بود، از انقلاب اسلامی برداشت صحیحی داشته باشند که اینها نیاز به روشنگری و ارتباط با نخبگان دارد. لذا در این کشورها روشنگری می‌شد و با نخبگان آنها تماس برقرار می‌کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به توصیه شهید سلیمانی به صدا و سیمای مصر رفتیم. سوال کردند چرا شما ایرانی‌ها می‌خواهید مصری‌ها را شیعه کنید. من به مجری گفتم اولا یک تعریف مشترکی از شیعه و سنی داشته باشیم بعد به پاسخ سؤال شما ورود پیدا کنیم. من با استفاده از بیانات حضرت آقا گفتم اگر سنی معنایش تبعیت از سنت حضرت رسول اکرم (ص) است، ما ایرانی‌ها قبل از اینکه شیعه باشیم، همه سنی هستیم و تابع سنت حضرت رسول هستیم و اگر شیعه حب اهل بیت باشد، شما مصری‌ها قبل از اینکه سنی باشید، همه شیعه هستید. پس نه نیاز است شما ما را سنی کنید و نه ما شما را شیعه کنیم. شهید سلیمانی وقتی می‌گفت با نخبگان آنها تماس بگیرید اینها را می‌دید و ایشان می‌خواست این آگاهی را به مردم مصر بدهد که تعریف انقلاب اسلامی چیست. 

صالحی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی آنجایی که باید مقاوم باشد محکم می‌ایستاد آنجایی که تشخیص می‌داد باید انعطاف نشان دهد، انعطاف نشان می‌داد. ایشان تدبیر داشت.

وی همچنین گفت: وقتی در وزارت خارجه مشغول بودم به سردار سلیمانی توصیه می‌کردیم سفر نروید. ولی مجبور بودند سفر بروند. این نگرانی همواره بود. شهید سلیمانی به حضرت علی بن ابیطالب (ع) تأسی کرد و عطوفت، رافت و رحمت بیکران داشت. به همین سیاق آغوش شهید سلیمانی محل عطوفت برای فرزندان یتیم و شهدا بود. از طرفی هم دست و بازوانش مثل حضرت علی بن ابیطالب دستان و بازوانی قوی بود و در مقابل دشمن بدون ترس و لرز می‌ایستاد و پاسخ لازم را می‌داد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول