شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰

فرهنگ  /  قرآن و فعالیت های دینی

«علامه مصباح یزدی» از افشای چهره رژیم پهلوی تا کادر‌سازی برای نظام اسلامی

آیت الله علامه مصباح یزدی تمام عمر شریفش را برای هدایت جامعه قرار داد و با قلم و بیان خویش توانست افراد زیادی را تربیت کرده و با اسلام ناب آشنا کند.

«علامه مصباح یزدی» از افشای چهره رژیم پهلوی تا کادر‌سازی برای نظام اسلامی

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس عالمان ستارگان پرفروغی هستند که در ظلمت‌های جهل با نورافشانی خویش بشریت را به راه راست سوق می‌دهند و مسیر سعادت را برای طالبان آن آشکار می‌کنند و مکر و حیله شیاطین را باطل کرده و نقشه‌های شوم ایشان را می‌سوزانند. این افراد شجره طیبه‌ای هستند که ریشه‌هایشان در تمام طول تاریخ بشریت ریشه دوانده است و قامتشان استوار و میوه‌هایشان سیرآب کننده طالبان حقیقت است، این بزرگواران چشمه‌هاى گوارا و پرآب هستند که تشنگان وادى معرفت را سیراب و آنان را از هلاکت و ضلالت نجات می‌دهند و دلیل و راهنمائى هستند که گم شدگان بیابان حیرت را به منزل مقصود می‌رسانند از این‌روست که در آیات قرآن مجید و بیانات رسول خدا (ص) و ائمه اطهار (س) بارها به جایگاه علم و عالم اشاره شده است.

یک ساعت نزد علما نشستن در پیشگاه خداوند از هزار سال عبادت برتر است

جایگاه عالم را زمانی می‌توان به خوبی درک کرد که به این نکته دقت داشته باشیم که خلقت جهان هستی برای علم و آگاهی بشری آفریده شده است، «اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَمِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یَتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَیْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ وَأَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِکُلِّ شَیْءٍ عِلْمًا [طلاق/12] خداوند همان کسی است که هفت آسمان را آفرید، و از زمین نیز همانند آنها را، فرمان او در میان آنها پیوسته فرود می‌آید تا بدانید خداوند بر هر چیز تواناست و اینکه علم او به همه چیز احاطه دارد!» و این دانشمندان هستند که پرچمدار حرکت مردم به سوی هدف خلقت می‌باشند، از این‌ رو است که هم‌نشینی با عالم از فضیلت اعتکاف در خانه خدا برتر است آنچنان که امام علی (ع) در بیانات خویش به این موضوع اشاره کرده و می‌فرمایند: «یک ساعت نزد علما نشستن در پیشگاه خداوند از هزار سال عبادت برتر است. و دیدن عالم، نزد خدا محبوبتر است از یک سال به اعتکاف نشستن در مسجد الحرام. زیارت علما، دوست داشتنى‏‌تر است از هفتاد طواف گرد خانه کعبه و برتر است از هفتاد حج و عمره قبول شده، خداوند عالم را هفتاد درجه بالا مى‏‌برد و رحمت را بر او نازل مى‏‌کند و ملائکه شهادت مى‏‌دهند که بهشت بر او واجب شده است». [۱]

علما از منظر امام هادی (ع)

در واقع این عالم است که با علم خویش مردم جامعه را نجات می‌دهد، آنچنان که امام هادی (ع) می‌فرمایند: «اگر بعد از غیبت قائم ما نبود وجود علمایی که به سوی او (مردم را فرا) می‌خوانند و به وجود او رهنمون می‌شوند و با حجت‌های الهی از دین او دفاع می‌کنند و بندگان ناتوان خدا را از دام ابلیس و پیروان او می‌رهانند، بی گمان همه مردم از دین خدا بر می‌گشتند. ولى آنان‏ زمام دل‌هاى ناتوان شیعه را همچون سکّان کشتى به دست گرفته‏‌اند. اینان همان انسان‌هاى برتر نزد خداوندند».[۲]

شفاعت علما در قیامت و هنگام ورود به بهشت

از این‌روست که در قیامت زمانی که افراد مختلف به بهشت وارد می‌شوند این عالم است که بر در ورودی بهشت می‌ایستد و پیروان خویش را به سوی بهشت هدایت می‌کند، آنچنان که امام صادق (ع) در این زمینه می‌فرماید: «چون روز قیامت شود، خدای عزوجل عالم و عابد را برانگیزد. چون آن دو در پیشگاه خدای عزوجل بایستند، به عابد گفته شود: به بهشت برو و به عالم گفته شود: بایست و بسبب آن که مردم را نیکو تربیت کردی، شفاعتشان کن.»[۳]

آیت الله علامه مصباح یزدی عمر شریفش را برای هدایت جامعه صرف کرد

شاید بتوان ادعا کرد که یکی از علمای بزرگی که مصداق این روایات است، حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی می‌باشد، فردی که تمام عمر شریف خویش را برای هدایت جامعه قرار داد و با قلم و بیان خویش توانست افراد زیادی را تربیت کرده و با اسلام ناب آشنا کند.

علامه مصباح با روشنگری‌هایش در دهه ۴۰ حکومت پهلوی را زیر سؤال برد

آیت الله مصباح یزدی از آغاز نهضت امام خمینی (ره) با ایشان همراه بوده و با دیگر شاگردان امام امت برای برپایی حکومت اسلامی مبارزه ‌کردند، که نمونه‌ای از این مبارزات را می‌توان در نشریات انتقام و بعثت مشاهده کرد که در دهه ۴۰ دودمان حکومت پهلوی را به زیر سؤال می‌برد و سبب شد که ساواک دستور به تعقیب ایشان بدهد.

مناظره‌های به یادماندنی استاد با احسان تبری مارکسیسم و فرخی نگهدار فدایی خلق

یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی آیت الله مصباح یزدی را می‌توان در تلاش‌های ایشان برای تبیین اندیشه ناب اسلامی مشاهده کرد آنجا که در اوایل دهه شصت برای دفاع از مبانی انقلاب بر سر میز مناظره با احسان تبری مارکسیسم و فرخی نگهدار فدایی خلق می‌نشست و اندیشه‌های التقاطی را با بیانی شیوا مورد واکاوی قرار می‌داد و سره را از ناسره برای مخاطب خویش آشکار می‌کرد، اما این تلاش‌ها تنها محدود به اوایل انقلاب نمی‌شود بلکه سال‌ها بعد زمانی که در دهه هفتاد جریان خاص تلاش کرد اصول انقلاب را به انحراف کشیده و قشر تحصیل کرده جامعه را از انقلاب جدا کند، دوباره باز علامه مصباح یزدی بود که پای در میدان نهاد و چراغ هدایت را برای جوانان روشن نگه داشت تا مصداقی باشد از علمایی که زمام دل‌های شیعیان ناتوان را به دست گرفته و از غرق شدن ایشان در وادی شبهات جلوگیری می‌کند.

راه‌اندازی مؤسسه امام خمینی (ره) با هدف کادر‌سازی برای انقلاب

گوشه دیگر از خدمات این عالم بزرگوار را می‌توان در تألیفات و تربیت شاگردان متعدد و اندیشمند ایشان مشاهده کرد موضوعی که متأسفانه در دیگر شخصیت‌های علمی معاصر کمتر دیده می‌شود، به عبارتی دیگر علامه مصباح یزدی از آغاز حیات علمی خویش تلاش کرد با تأسیس مؤسسه در راه حق و بعدها موسسه امام خمینی (ره) برای اسلام و انقلاب کادر‌ سازی کند تا بعدها نیز جریان اسلامی انقلابی همچنان در جامعه حضور فعال داشته باشد.

فشار‌های دشمنان و جریانات انحرافی ذره‌ای علامه را از هدفش دور نکرد

این تلاش‌های صادقانه آیت الله مصباح یزدی سدی محکم در مقابل جریانات انحرافی جامعه بود از این‌رو دشمنان تلاش کردند هر گونه که می‌توانند این عالم بزرگوار را به انزوا بکشانند از این‌رو در روزنامه‌های زنجیره‌ای اهانت‌های متعددی به ایشان شد که شاید اوج آن را بتوان کاریکاتوری موهوم دانست که سبب اعتراض جامعه دینی شد. این دشمنی‌ها گرچه سال‌ها ادامه داشت ولی هیچ‌گاه سبب نشد که حضرت علامه از مواضع اسلام انقلابی خویش کوتاه بیاید، به همین خاطر شاید بتوان مظلومیت این عالم جلیل القدر را به مظلومیت شهید بهشتی تشبیه کرد که هیچ‌گاه در طول حیات خویش به دفاع از خود نپرداخت بلکه تمام تلاش‌ را برای دفاع از اسلام و انقلاب نهاد.

محمدعلی کمالی نسب

پی‌نوشت:
[۱]. ابن فهد حلى‏، عدة الداعی و نجاح الساعی، دار الکتب الإسلامی‏، ص: ۷۵.
[۲]. علامه مجلسی، بحار الأنوار، دار إحیاء التراث العربی‏، ج‏۲، ص: ۶.
[۳]. بحار الأنوار (ط - بیروت)، ج‏۲، ص: ۱۶.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول