اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

برگزاری چهلمین سالگرد شهدای دانشجو در سه شهر کشور/ جزئیات برگزاری مراسم در شهرهای مختلف

مراسم چهلمین سالروز شهادت دانشجوی شهید سیدمحمدحسین علم‌الهدی و یارانش در حماسه هویزه و «روز شهدای دانشجو» در مشهد مقدس، کرمان و هویزه برگزار می‌شود.

برگزاری چهلمین سالگرد شهدای دانشجو در سه شهر کشور/ جزئیات برگزاری مراسم در شهرهای مختلف

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری فارس، مراسم چهلمین سال شهادت دانشجوی شهید، سید محمد حسین علم الهدی و یارانش در حماسه هویزه و «روز شهدای دانشجو»، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون حضور خانواده شهدا و مردم در مشهد مقدس، کرمان و هویزه برگزار می‌شود. 

میلاد کریمی دبیر ستاد فرهنگی یادمان شهدای هویزه در گفت وگو با فارس با اعلام این خبر به سابقه برگزاری این مراسم در 4 دهه گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از شهادت حماسه آفرینان کربلای هویزه در 16 دی 1359، منطقه عملیاتی در تصرف دشمن باقی می ماند تا اردیبهشت 1361 که بعثی ها در جریان مرحله دوم عملیات الی بیت المقدس از هویزه فرار می کنند.

وی افزود: با آزادسازی منطقه و تصمیم خانواده شهدا مبنی بر خاکسپاری عزیزان شان در همان محل رزم و شهادت و احداث یادمان شهدای هویزه، حضور خانواده های شهدا از سراسر کشور برای سالگرد شهادت عزیزان شان در هویزه از همان اوایل دهه 60 آغاز می شود. لذا این مراسم در همه این سال ها و حتی در ایام دفاع مقدس که یادمان به خط مقدم نبرد،  نزدیک بود و خطر بمباران نیز وجود داشت،  برگزار شده است. 

کریمی ادامه داد: به همین دلیل نیز از سال قبل برنامه ریزی کرده بودیم تا برای اربعین حماسه این شهدای دور از وطن، سنگ تمام بگذاریم که متاسفانه وجود ویروس منحوس، سلب توفیق کرد و مجبور شدیم جهت رعایت دستورالعمل های بهداشتی از برگزاری مراسم مرسوم،  چشم پوشی کنیم و از خانواده های معظم شهدای هویزه که بسیاری شان فقط یک بار در سال فرصت تشرف و حضور در کنار شهیدان شان را دارند،  بخواهیم به هویزه تشریف نیاورند. 

کریمی با اشاره به دشواری های این تصمیم نیز گفت: با اینکه محدودیت های کرونا در اذهان عمومی جا افتاده است،  اعلام این خبر به خانواده های معظم شهدا که خارج از استان خوزستان سکونت داشتند واقعا دشوار بود تا جایی که مادر سالخورده یکی از شهدا گفتند: « سختی و ناراحتی شنیدن این خبر که امسال نمی توانم در کنار فرزندم حضور داشته باشم به اندازه لحظه ای است که خبر شهادتش را شنیدم!»

دبیر ستاد فرهنگی یادمان شهدای هویزه در ادامه به عزم جدی همه دست اندرکاران ستاد بزرگداشت چهلمین سال حماسه هویزه برای برگزاری هرچه بهتر این برنامه اشاره کرد و افزود: از ماه ها قبل جلسات فراوانی در مجموعه هیات امنا و دیگر دستگاه های اجرایی برگزار و از ظرفیت چند دانشگاه مهم کشور،  بهره فراوان برده شد. 

* برنامه های مجازی و تصویری سالگرد شهدای هویزه

وی ادامه داد: بار اصلی برنامه های امسال بر دوش رسانه های تصویری، مکتوب و مجازی است و هماهنگی های خوبی با مسوولان رسانه ملی، خبرگزاری ها و روزنامه ها داشته ایم که از جمله آن می توان به تولید برنامه تلویزیونی با حضور تعدادی از خانواده های شهدا و رزمندگان حماسه هویزه، حضور یادگاران شهدا و بازماندگان عملیات به عنوان مهمان در برنامه هایی نظیر صبح بخیر ایران،  سیمای خانواده،  فرمول یک، سلام صبح بخیر، طلوع و... شبکه های یک،  سه و چهار سیما و شبکه های رادیویی ایران و مقاومت اشاره کرد.

کریمی اضافه کرد: تولید گزارش خبری جهت پخش در خبر سراسری و استانی، تولید ویژه برنامه تلویزیونی با حضور شاعران عرب زبان در یادمان شهدای هویزه جهت پخش از بخش عربی صدا و سیمای مرکز خوزستان و شبکه تلویزیونی الاهواز، تولید نماهنگ بمناسبت چهلمین سال حماسه هویزه و اولین سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با نوای حاج صادق آهنگران توسط صدا و سیمای مرکز خوزستان،  تولید 17 پادکست صوتی و ویژولایزر و مجموعه 17 قسمتی انیمیشن کوتاه با عنوان «نخبگان حماسه ساز» که برگرفته از روایت های ناب زندگی شهدای دانشجوی حماسه هویزه است و با همکاری مشترک ستاد فرهنگی شهدای هویزه و کانون میثاق با افلاکیان دانشگاه فردوسی مشهد جهت پخش از تلویزیون و فضای مجازی هم بخش دیگری از اقدامات است.

وی تصریح کرد: پیگیری رسانه ای و راه اندازی پویش برگرداندن روز حماسه هویزه و شهدای دانشجو به تقویم که متاسفانه چند سالی است بی سر و صدا حذف شده است! و آماده سازی مستند «هویزه، کربلایی دیگر» به کارگردانی مهدی محمدخانی و تهیه کنندگی محسن دریالعل جهت پخش از سیما هم از برنامه های دیگر است.

کریمی درباره مستند «هویزه، کربلایی دیگر» افزود: «هویزه، کربلایی دیگر» روایتی است از حضور خانواده های شهدای هویزه که برای برگزاری مراسم سالگرد این شهدا به خوزستان می آیند. این مستند که در سنوات قبل با گریزی تاریخی به سابقه این گردهمایی دیرین تصویربرداری شده است، برای نخستین بار نمایشگر تصاویری از  تفحص شهدای هویزه در سال 61 به عنوان یکی از نخستین تفحص های دفاع مقدس نیز است.

* بهار در یادمان شهدای هویزه 

دبیرستاد فرهنگی شهدای هویزه با اشاره به اقدامات مربوط به آماده سازی یادمان در این ایام نیز گفت: برنامه بهار در یادمان شهدای هویزه از دی ماه آغاز می شود، در این برنامه همه ساله مادران شهدا با سبزه سفره عید و گل و گلاب بر مزار فرزندان شان حاضر می شدند و هوا را پر از بهار و بهشت می کردند. در واقع 16 دی، نقطه عطف تغییرات در فضاسازی های یادمان شهدای هویزه است. لذا برای این برنامه امسال نیز همچون سنوات قبل اقدامات مربوط به طراحی و تعویض تصاویر و پرچم های روی قبور شهدا، گل آرایی، رنگ آمیزی و خطاطی و نصب بنرهای جدید انجام شده و طبق مصوبات استانداری خوزستان، فضاسازی شهرهای اهواز و هویزه نیز در دستور کار بوده است.

کریمی با اشاره به حضور تعدادی از خادمان بسیجی در یادمان، گفت: خادمان بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) تهران که نزدیک دو دهه است، خادمی ایام راهیان نور یادمان را بر عهده دارند و سال قبل به دلیل شیوع کرونا از راهیان نور، جا مانده اند، امور اجرایی و پشتیبانی مراسم در یادمان را به عهده دارند و مثل همیشه یاور پرسنل و دست اندرکاران یادمان هستند.

* برگزاری مراسم سالگرد شهدای هویزه در سه شهر کشور

عضو ستاد برگزاری چهلمین سال حماسه هویزه در تشریح مراسم بزرگداشت این شهدای عالی مقام در 3 شهر ایران نیز گفت: مراسم سالگرد شهدای هویزه هر سال در نزدیک ترین جمعه به 16 دی برگزار می شد تا خانواده ها و دوستداران شهدا از سراسر کشور به راحتی به خوزستان سفر کنند، اما امسال مراسم در همان روز سه شنبه 16 دی برگزار می شود که اولین برنامه با عنوان«هم دانشگاهی» به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و روز شهدای دانشجو توسط وزارت علوم و به میزبانی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به صورت نیمه مجازی برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: این مراسم ساعت 13 روز 16 دی آغاز و رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های کشور و وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری نیز از دیگر سخنرانان حضوری و مجازی آن خواهند بود. ارتباط تصویری با کشور عراق و... از دیگر بخش های این برنامه است و دانشجویان سراسر کشور می توانند از طریق درگاه های مجازی دانشگاه ها در آن حضور داشته باشند.

کریمی با بیان اینکه سال گذشته نیز مراسم سالگرد شهدای هویزه با اولین ساعات شهادت  حاج قاسم مقارن شد و اولین بزرگداشت و مراسم ملی را شهدای هویزه برای سردار دلها برگزار کردند، افزود: مبارزه با استکبار و امپریالیسم، وجه مشترک زندگی و شهادت حاج قاسم و شهدای دانشجوی هویزه است. ضمن اینکه شهید سلیمانی فارغ التحصیل دانشگاه شهید باهنر کرمان و مدرس دانشگاه آزاد این شهر نیز بودند، بنابراین طبیعی است که در روز شهدای دانشجو این وجه از زندگی ایشان نیز بزرگ داشته شود.

دبیر ستاد فرهنگی شهدای هویزه ادامه داد: دومین برنامه به همت هیأت میثاق با شهدای دانشگاه امام صادق(ع) در جوار قبور مطهر شهدای هویزه برگزار و در قالب یک برنامه تلویزیونی در ساعت 18 به طور مستقیم از شبکه های 3  و قرآن سیما پخش خواهد شد. حجت الاسلام سرلک، سخنران و احمد بابایی شاعر این برنامه هستند.

* رونمایی از نقاشی دیجیتال شهید علم الهدی

وی تاکید کرد: همچنین از نقاشی دیجیتال شهید علم الهدی که توسط دانیال فرخ طراحی شده است  رونمایی خواهد شد.

* برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هویزه در حرم مطهر رضوی

کریمی از برگزاری مراسم دیگری در مشهد مقدس خبر داد و اظهار داشت: شهید علم الهدی و تعدادی از شهدای شاخص هویزه از دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بوده اند و تعدادی از رزمندگان بسیجی و جهادگر مشهد و سبزوار در کنار نیروهایی از لشکر 77 پیاده خراسان در حماسه هویزه و عملیات نصر، نقش بسزایی داشته اند.

وی افزود: به همین منظور امسال با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و آستان قدس رضوی مراسم بزرگداشت این شهدا با حضور خانواده ها و بازماندگان خراسانی شهدای هویزه در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر امام رضا(ع) با سخنرانی حضرت آیت الله مروی(تولیت معظم آستان) بعد از نماز مغرب و عشای روز 16 دی برگزار خواهد شد.

وی گفت: مداحی، قرائت دعای توسل بیاد شهدای هویزه و تجلیل از خانواده شهدا از دیگر بخش های این برنامه معنوی است که روی آنتن شبکه های استانی تلویزیون خواهد رفت. همچنین برنامه ای نیز در رواق دارالمرحمه حرم مطهر با حضور حجت الاسلام علم الهدی(برادر شهید علم الهدی) و برخی بازماندگان حماسه هویزه توسط بخش رسانه ای حرم مطهر اجرا و از تلویزیون صحن ها پخش خواهد شد.

* قرائت دعای ندبه و گلباران قبور شهدای هویزه

سخنگوی ستاد برگزاری چهلمین سال حماسه هویزه با اشاره به برگزاری دعای ندبه صبح جمعه 19 دی نیز گفت: این مراسم با همکاری هیأت رزمندگان اسلام و هیأت امنای یادمان از جوار شهدای هویزه و بدون حضور جمعیت  با سخنرانی حجت الاسلام حاجتی (امام جمعه موقت اهواز) و نوای گرم حاج رضا نبوی به طور زنده از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

کریمی خاطرنشان کرد: گلباران قبور مطهر شهدای هویزه در شب و روز 16 دی، تولید تیزر تلویزیونی و پوستر، کاشت 300 اصله نهال در محوطه پیرامونی یادمان شهدا، توزیع 1600 بسته معیشتی و کمک مؤمنانه میان نیازمندان منطقه به یاد 16 دی توسط هیأت امنای یادمان و بنیاد کرامت و افتتاحیه طرح جهادی و توسعه روستایی در منطقه هویزه توسط دانشگاه امام صادق(ع) از دیگر اقدامات بزرگداشت چهلمین سال حماسه هویزه است.

وی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه شهدای مظلوم هویزه در نبردی نابرابر با قطره قطره خون پاکشان دانشگاهی بنیان نهادند که امثال حاج قاسم سلیمانی و شهید فخری زاده استاد تمام ایثار و ایستادگی اش هستند، تصریح کرد: هر چه برای این شهدای مظلوم که رهبر عزیز انقلاب از برجسته ترین های سراسر دوران جنگ، معرفی شان می کنند، انجام دهیم کم است.

وی اظهار داشت: حماسه هویزه به عنوان الگوی مقاومت های مردمی و مبدأ حرکت های مبارزاتی دانشجویان در 8 سال دفاع مقدس، از مهمترین رویدادهای سال اول جنگ است که در 16 دی 1359 به وقوع پیوست و راهگشای دیگر حماسه های دفاع مقدس شد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول