شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۴

دفاتر منطقه ای  /  آسیای مرکزی و روسیه

آمادگی کابینه قزاقستان برای استعفا

انتخابات پارلمانی قزاقستان به پایان رسید و دولت این کشور برای استعفا آماده می‌شود.

آمادگی کابینه قزاقستان برای استعفا

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، با تکمیل روند انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی در قزاقستان کابینه دولت این کشور نیز برای استعفا آماده می‌شود.

انتخابات مجلس سفلی و شوراهای مجلس قزاقستان روز 10 ژانویه برگزار شد و بنابر گزارش نهایی کمیسیون مرکزی انتخابات 3 حزب سیاسی، حزب حاکم «نور آتن»، «آقژال» و «حزب خلق قزاقستان» راه یافتند.

گفتنی است که «عسکر مامین» نخست وزیر فعلی قزاقستان از 126 نامزد حزب نور آتن در انتخابات پارلمانی این کشور خبر داده است.

مطابق با قانون اساسی این کشور، کابینه دولت در برابر مجلس جدید استعفا می‌کند. استعفای اختیارات کابینه دولت به معنی پایان اختیارات تمام اعضا آن است. تا مشخص شدن دولت جدید نخست وزیر و همچنین اعضا کابینه فعلی به وظایف خود ادامه خواهند داد.

«قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان روز 10 ژانویه در گفت و گو با رسانه‌ها گفت: طبق قوانین کشور، دولت باید استعفا کند. من بعد از پایان انتخابات برای مشاوره با روسای فراکسیون‌ها، در مورد نامزدهای نخست وزیر و اعضا دولت به پارلمان می‌روم.

ساختار و ترکیب دولت جدید توسط نخست وزیر قزاقستان به رئیس جمهور ارائه می‌شود.

بعد از مشاوره با پارلمان نخست وزیر نامزدهای جدید وزرا را (به استثنای وزرای امور خارجه، دفاع و کشور) را پیشنهاد می‌کند.

نخست وزیر کنونی قزاقستان در ماه فوریه سال 2019 میلادی بعد از استعفای کابینه دولت «باختینژان ساگینتایف» نخست وزیر وقت این کشور به این سمت رسید.

ساگینتایف کابینه وزرا را بعد از انتقاد «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور وقت این کشور ترک کرد.

تقریبا بعد از شکل گیری کابینه جدید دولت نظربایف از سمت خود استعفا کرد.

تاکایف که بعد از استعفای نظربایف به قدرت رسید کابینه دولت را حفظ کرد و گفت که تغییر ریاست جمهوری به معنای تغییر دولت نیست.

ترکیب دولت فعلی قزاقستان شامل 18 وزیر است که دو وزیر زن، «آئیدابالایوا» وزیر اطلاعات و توسعه عمومی و «آکتاتی رایمقول اوا» وزیر فرهنگ و ورزش نیز در کابینه دولت حضور دارند.

جوانترین وزیر قزاقستان «بغداد موسین» (37 ساله)، وزیر توسعه دیجیتال و مسن ترین وزیر «ایرلان ترغومبایف» وزیر کشور (58 ساله) به شمار می‌روند. سن متوسط وزرای قزاقستان 49.7 سال است.

خود «عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان در  پاییز سال گذشته به سن 55 سالگی رسید.

انتهای پیام/ح

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول