پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۳

فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

۹ اسفند‌، روز «بیماری‌های نادر» نام‌گذاری شد

در جلسه ۷۵۱ شورای فرهنگ عمومی کشور موضوع نامگذاری روز «بیماری‌های نادر» در تقویم کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت با اکثریت آراء ۹ اسفندماه در تقویم کشور به این بیماران اختصاص پیدا کرد.

۹ اسفند‌، روز «بیماری‌های نادر» نام‌گذاری شد

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه ۷۵۱ شورای فرهنگ عمومی کشور با دو دستور جلسه شامل بررسی گزارش عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان و نام برخی روزها در تقویم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور اول جلسه با بیان اینکه رصد فرهنگی اجتماعی اصفهان باید مدنظر قرار گیرد، اظهار کرد: استان‌ها نیاز به رصد و برش استانی دارند، در سند آمایش کشور در همه استان‌ها، تعداد زیادی کتاب در مورد هر استان وجود دارد اما در همین سندهایی که به دولت ارائه شد، بخش فرهنگی اجتماعی ضعیف بود.

وی ادامه داد: یک ابتکار در اصفهان همین رصد فرهنگی در ذیل شورای فرهنگ عمومی است، این رصد به دلیل حضور دستگاه‌ها در شورا خیلی راحت‌تر خواهد بود، این تجربه خوب قابل تعمیم به سراسر کشور است و باید در شورای فرهنگ عمومی استان‌ها مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه تعمیم این امر به سایر شوراها مصوب شود این تجربه موفق را به سایر استان‌ها هم ابلاغ کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: استفاده از سند راهبردی مساجد نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است، همچنین تجربه‌های میدانی نیز گاهی بسیار تاثیرگذار است، برای نمونه وقتی شخصی همچون استاندار اصفهان از مدیران خود می‌خواهد تا عملکردشان نسبت به مصوبات شورای فرهنگ عمومی را اعلام کنند یک اقدام مثبت و در عین حال قابل تعمیم است.

در ادامه این جلسه آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به اهمیت مساجد در فرهنگ عمومی جامعه گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد ابتدا در تهران فعال بود، اما خوشبختانه امروز در کل کشور این مرکز فعال است، به نظر بنده اهمیت مسجد از نماز جمعه خیلی بیشتر است، زیرا در نماز جمعه شما با یک تعداد مخاطب آن هم به صورت هفتگی در ارتباط هستید در حالی که در مسجد روزانه در سه نوبت با مخاطبین مختلف می‌توانید ارتباط برقرار کنید.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مساجد و احیای کارکرد آنها را تحت پوشش خود قرار دهد، متاسفانه برخی فرهنگ‌های غلط وجود دارد که باید در جامعه ساماندهی شود، از این رو از طریق مساجد و همچنین شورای فرهنگ عمومی می‌توان در جهت اصلاح این فرهنگ‌های غلط برآمد، همچنین فرهنگ‌های درستی هم ممکن است وجود داشته باشد که می‌توان به آنها هم بیشتر پرداخت.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد بیان کرد: مصوبات شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور باید تبادل شود تا دیگر شوراها نیز از تجربیات هم استفاده کنند.

عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه باید با روش‌های نوین باورها و فرهنگ‌های عمومی و اصیل را در بین خانوادهای ایرانی نهادینه کنیم، خاطرنشان کرد: برای نمونه در استان اصفهان ما با راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار تلاش کردیم تا فرهنگ‌ کتابخوانی را در بین مردم جا بیندازیم.

وی افزود: امروز یکی از مسائل مهم حاشیه‌نشینی است که نباید از آن غافل شد و نیازمند آسیب‌شناسی در این امر هم هستیم.

رضایی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف شورای فرهنگ عمومی این است که دستگاه‌های متولی فرهنگ را به دور هم جمع کند تا دستگاه‌ها در کنار هم ضمن پرهیز از موازی‌کاری به سمت تفکیک وظایف بروند، نباید فراموش کنیم که جامعه امروز بیش از گذشته به امید و نشاط نیاز دارد و این دو نیز در کارکرد جامعه بسیار موثر است.

حجت الاسلام معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اقدامات این اداره کل در بخش‌های زیرساختی و نرم‌افزاری فرهنگ گفت: در مدت زمان کوتاه مدیریت این اداره‌کل سعی کردیم سایر دستگاه‌ها را در استان موظف کنیم در اقدامات مختلف خود پیوست فرهنگی داشته باشند، از این رو مصوبات شورای فرهنگ عمومی در استان اصفهان اجرایی می‌شود.

وی در مورد کارکرد مساجد در استان اصفهان نیز یادآور شد: در حال حاضر از ظرفیت ۳۰ درصد مساجد استفاده می‌کنیم اما به دنبال بهره بیشتر از این ظرفیت هستیم.

در ادامه دستور دوم جلسه با موضوع نام‌گذاری روز «بیماری‌های نادر» در تقویم کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دستور جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از آنجا که در تقویم جهانی علاوه بر روز بیماری‌های خاص به بیماری‌های نادر نیز اشاره شده است ما نیز باید به این موضوع توجه داشته باشیم. زیرا یک درصد از مردم کشور ما  به بیماری‌های نادر مبتلا هستند و اگر ما در تقویم به این موضوع نپردازیم و تنها روز بیماری‌های خاص را کافی بدانیم ممکن است مراتب ناراحتی و بی‌توجهی را در این بیماران عزیز به وجود بیاورد.

پس از بحث و بررسی اعضای شورا در نهایت روز ۹ اسفندماه با اکثریت آراء حاضرین به عنوان روز «بیماری‌های نادر» به تصویب رسید.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول