يکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸

دفاتر منطقه ای  /  آسیای مرکزی و روسیه

ریز و درشت بودجه سالانه تاجیکستان در 10 سال اخیر

طی 10 سال اخیر حدود 40 درصد بودجه سالانه تاجیکستان به حوزه‌های اجتماعی، آموزش، بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی مربوط بوده است.

ریز و درشت بودجه سالانه تاجیکستان در 10 سال اخیر

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، وزارت دارایی تاجیکستان سالانه هنگام بررسی و تصویب بودجه دولت از سوی مجلس نمایندگان به جهت گیری اجتماعی سند اصلی مالی این کشور اشاره می‌کند.

پایگاه اطلاعاتی و تحلیلی «خبر آسیا»، محاسبه کرده است که کدام بخش و حوزه‌ها از سال 2010 تا 2020 بیشترین بودجه را دریافت کرده‌اند.

به طور متوسط طی این دوره حدود 40 درصد بودجه به حوزه‌های اجتماعی، آموزش، بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی مربوط بوده است. سپس سوخت و انرژی بیشترین دریافت بودجه را داشته است که از سال 2010 تا 2020 میلادی 20 درصد بودجه برای آن هزینه شده است.

به طور کلی بودجه تاجیکستان طی سال‌های 2010-2020 برای مواردی مانند بخش اجتماعی (39 درصد)، سوخت و انرژی (20 درصد)، بخش مدیریت دولتی (7 درصد)، حمل و نقل و ارتباطات (6 درصد)، بخش‌های مخفی (8 درصد)، سایر بخش‌ها (20 درصد) در نظر گرفته شده است. 

هزینه‌های بخش اجتماعی بودجه دولتی تقریبا شروع از سال 2010 میلادی تاکنون تغییر نکرده‌اند.

             نسبت هزینه بخش اجتماعی بودجه تاجیکستان در کل هزینه های بودجه این کشور 

در بین بخش‌های اجتماعی 16.9 درصد از سرمایه گذاری به بخش آموزش و 15.5 درصد بخش بیمه و حفاظت اجتماعی مربوط است.

7.2 درصد از هزینه‌های بودجه بخش اجتماعی با بخش بهداشت مرتبط است.

اولویت دیگر دولت تاجیکستان بخش سوخت و انرژی است که به طور متوسط یک پنجم بودجه کشور را دریافت می‌کند.

اولویت این بخش و بودجه نسبتا بسیار آن به سبب اجرای پروژه ساخت نیروگاه برق آبی راغون است. در دو سال اخیر برای تکمیل این نیروگاه 2.1 میلیارد سامان (184.36 میلیون دلار) تخصیص شده است. علی رغم این که انسیتوهای مالی بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، به دولت تاجیکستان توصیه کرده بودند که از تخصیص بودجه هنگفت برای این پروژه خودداری کند، چرا که بر بخش‌های اجتماعی تاثیر منفی می‌گذارد.

هزینه‌های بودجه برای تکمیل این نیروگاه پس از انتخاب شرکت ایتالیایی Salini Impregilo S.p.A در سال 2016 به عنوان پیمان کار اصلی به شدت افزایش یافت اما بعد از راه اندازی دو توربین این نیروگاه هزینه‌ها به تدریج کاهش یافت.

                   هزینه های بودجه دولت تاجیکستان برای مجتمع سوخت و انرژی

                                                      (بر اساس میلیون دلار آمریکا)

شایان ذکر است، داده‌های 9 ماه اول سال 2020، با تبدیل سامانی به دلار و با در نظر گرفتن میانگین نرخ رسمی ارزش بانک ملی تاجیکستان در سال مذکور انجام شده است.

هزینه بخش‌های مخفی شده بودجه، برای نظم و دفاع، به طور متوسط 8 درصد برآورد شده است.

بخش‌های دیگر اقتصاد و سایر هزینه‌ها 20 درصد از کل هزینه‌های بودجه را تشکیل می‌دهند.

این وجوه به منظور پرداخت بدهی‌های خارجی و داخلی، تامین مالی صندوق‌ها و همچنین بخش‌هایی که تحت پوشش سایر موارد هزینه هستند، پیش بینی شده است.

هزینه‌های مربوط به دولت و مدیریت حدود 7 درصد از کل هزینه‌های بودجه را تشکیل می‌دهند. برای بخش حمل و نقل و ارتباطات 6 درصد، بخش هزینه‌های بودجه پیش بینی شده است.

             هزینه بودجه دولتی تاجیکستان در بخش های دیگر بر اساس سال ها

                                    (نسبت هزینه ها به کل هزینه های دولت جمهوری تاجیکستان )

انتهای پیام/ح

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول