اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

فرهنگ  /  مسجد و هیئت

محمدمهدی ابوالحسنی، چهره مکتبی و جهادی سال شد

مراسم اختتامیه نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی برگزار شد و طی آن محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس به عنوان چهره مکتبی و جهادی سال انتخاب شد.

محمدمهدی ابوالحسنی، چهره مکتبی و جهادی سال شد

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی عصر امروز پنجشنبه ۲ بهمن‌ماه با حضور جمعی از فعالان حوزه جهاد و شهادت از جمله حسین یکتا رئیس جمعیت امام رضایی‌ها، احمد عبودتیان مسئول بنیاد فرهنگی خاتم‌الاوصیا، فرزندان شهیدان باهنر، صیادشیرازی، نواب صفوی و همسر شهید ضابط در سالن همایش‌های مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) به همت شبکه فعالان جهاد و شهادت (وارثون) برگزار شد.

 

حرکت جهادی باشد حتما مکتبی است

حجت‌الاسلام مهدی طائب رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار در این مراسم اظهار کرد: امکان دارد حرکتی مکتبی باشد اما جهادی نباشد اما نداریم حرکتی که جهادی باشد اما مکتبی نباشد، و در حقیقت حرکت جهادی ناشی از مکتب و دارای صفات جهادی است.

وی تصریح کرد: از روزی که حق و باطل به وجود آمده هرگز حق و امام حق به اندازه امروز قدرت نداشته است اما همچنان برخی از موضع قدرت پای میز مذاکره حضور نمی‌یابند. در اسلام دو نوع مذاکره وجود دارد که یکی از آن‌ها حرام و دیگری واجب است، مذاکره واجب این است که با کفار صحبت کنیم و به آن‌ها بگوییم که راهشان اشتباه است اما اینکه به دشمن التماس کنیم که کوتاه بیاید، مذاکره حرام است.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار ادامه داد: ما در مذاکره ما با آمریکا به آن‌ها گفتیم که مقداری از حقوق خود کوتاه می‌آییم و شما باقیمانده حق ما را بدهید و اسم این مذاکره را برد برد گذاشتیم؛ درحالی‌که ما بارها ابر قدرتی خود را به اثبات رساندیم و باید از موضع قدرت با آن‌ها گفت‌وگو می‌کردیم. یکی از نمونه‌های خودنمایی قدرت ما، انتقال سوخت به ونزوئلا است چراکه در جریان انتقال بنزین به این کشور، با تهدید آمریکا روبرو بودیم اما باز دشمن هیچ‌کاری نتوانست بکند و نفتکش‌های ما به ونزوئلا رفتند. هدایت این کشتی‌ها را هم ناخداهای شرکت نفت داوطلبانه پذیرفتند.

وی با بیان اینکه دشمن بیرونی و نفاق داخلی مردم را با چالش روبرو کرده‌اند، تصریح کرد: برخی موضوع حمله نظامی به ایران را مطرح می‌کنند که این موضوع بسیار نادرست است چراکه تا زمانی که آمادگی موجود را داریم، محال است آمریکا به ما حمله نظامی داشته باشد. آمریکایی‌ها حتی اگر ۵ درصد احتمال موفقیت در جنگ نظامی برابر ایران را می‌دادند حمله نظامی را لحظه‌ای به تأخیر نمی‌انداختند.

طائب با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها اکنون به جای حمله نظامی، فشار اقتصادی و روانی را دنبال می‌کنند، مطرح کرد: بورس برای این بود مردم سرمایه خود را افزایش دهند اما اکنون دولت دست خود را در جیب ملت کرده است.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار با تاکید بر اینکه فعالان حوزه جهاد و شهادت باید به دنبال افزایش امید در میان مردم باشند، اظهار کرد: ما باید به مردم آگاهی دهیم که تا شکست آمریکا راهی باقی نمانده است و حرکت در این مسیر در حقیقت زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان(عج) است.

طائب خاطرنشان کرد: برخی فکر می‌کنند که امام زمان(عج) از همان ابتدا با شمشیر وارد میدان می‌شود درحالی‌که امامی که خود شمشیر به دست شود یعنی نیرویی ندارد، امام حسین(ع) هم روز آخر که بدون یار ماند دست به شمشیر شد. هدف دشمن هم امام است نه مردم به همین علت امام نباید بجنگد. پیامبر اسلام(ص) نیز در جنگ‌ها دست به شمشیر نمی‌زد، بقیه‌الله اعظم(عج) هم برای امامت و رهبری خواهند آمد و زمانی که ایشان ظهور می‌کنند باید یارانی باشند که برای ایشان بجنگند.

وی افزود: شاخی که امروز مقابل امام زمان(عج) ایستاده آمریکاست که اعتماد عربستان، کویت و امارات را به خود جلب کرده و اگر این شاخ شکسته شود در حقیقت شاخ ظلم و استکبار شکسته می‌شود.

رئیس شورای قرارگاه راهبردی عمار خاطرنشان کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی فاصله‌‌ها بسیار کوتاه است اما ما باید به مردم امید دهیم که درحال رسیدن به مراحل پایانی هستیم.

 

زنده نگه‌داشتن یاد شهدا بر عهده آحاد ملت است

حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری رئیس هیأت داوران نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی نیز در این مراسم اظهارکرد: درست است که نظام باید از جایگاه شهدا دفاع کند و یاد شهدا را زنده نگه دارد اما همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها تاکید داشته‌اند، آحاد ملت نیز باید یاد شهدا را زنده نگه دارند و در این زمینه مساجد، صدا و سیما، هیأت‌ها و گروه‌های مختلف نقش مهمی برعهده دارند.

وی اضافه کرد: همه فکر می‌کنند که برگزاری جشن‌های پیروزی انقلاب مأموریت دولت است درحالی‌که امثال این برنامه‌ها باید توسط همه مردم دنبال شود.

رئیس هیأت مؤسس شبکه ملی وارثون با بیان اینکه این شبکه بیش از ۱۰ سال است که شکل گرفته و تاکنون دستاوردهای مختلفی نیز داشته است، تصریح کرد: فعالان مردمی جهاد و شهادت جمعی از طلاب و فضای حوزه علمیه قم هستند که به عنوان یک تکلیف دینی برای حمایت و ساماندهی فعالان جهاد و شهادت کشور تلاش می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما شهدا را به عنوان یکی از شاخص‌های مکتب تبلیغ و معرفی می‌کنیم و این افراد فدای مکتب شدند تا مکتب باقی و زنده بماند. این افراد بخشی از باورها و ارزش‌ها این مکتب را شکل می‌دهد و ما باید باورها و بایدها را در قالب مکتب به مردم ارائه دهیم که اگر این باورها توسط مردم پذیرفته شود باید‌ها نیز در کشور رقم زده می‌شود.

ماندگاری با اشاره به اینکه زنده نگه داشتن یاد شهدا نباید به صرف یک نام بردن از آن‌ها ختم نشود، گفت: همه ما باید بدانیم هر آنچه داریم را مدیون جهاد و شهادت هستیم و باید از این بزرگواران در مقاطع مختلف زندگی بهره‌مند شویم.

رئیس هیأت داوران نخستین دوره جایزه مردمی عقیق سلیمانی ضمن تقدیر از مشارکت مجموعه‌های مختلف فرهنگی در راستای برگزاری این جایزه مردمی عنوان کرد: امیدواریم در دوره‌های آینده بتوانیم به ارتقای این جایزه در حوزه‌های مختلف بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه جایزه عقیق سلیمانی یک حرکت جدید و تازه است، مطرح کرد: در این حرکت به دنبال تقدیر از فعالیت‌های جهادی و مکتبی هستیم و امیدواریم با ارزیابی‌های انجام شده و تقدیرهای مورد نظر بتوانیم گسترش این فعالیت‌ها را رقم بزنیم.

 

بررسی ۱۱۳ فعالیت جهادی و مکتبی توسط دبیرخانه

حجت‌الاسلام جواد شفیعیان دبیر جایزه مردمی عقیق سلیمانی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه دبیرخانه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به مناسبت چهلمین سالگرد بزرگداشت دفاع مقدس و اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی آغاز به کار کرد، اظهارداشت: هدف جایزه مردمی عقیق سلیمانی تجلیل از فعالیت‌های برتر مکتبی و جهادی است. مکتبی بودن بعد اندیشه‌ای و فکری یک فعالیت را مورد توجه قرار می‌دهد و جهادی بودن نیز بعد اجرایی و عملیاتی یک فعالیت را مورد نظر قرار می‌دهد. در این جایزه جدا از اینکه موضوع فعالیت چه چیزی باشد به صورت مشخص ابعاد اندیشه‌ای، فکری و عملیاتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از فعالیت‌هایی که منطبق با ویژگی‌های مکتبی و جهادی باشند به عنوان برگزیده تقدیر به عمل می‌آید.

وی اضافه کرد: آیین‌نامه و همچنین شاخص‌های ارزیابی مکتبی بودن یک فعالیت بر مبنای تعریفی که از شهید مطهری در اختیار است، تدوین شده است.

دبیر جایزه مردمی عقیق سلیمانی با بیان اینکه فعالیت‌ها منحصر به عرصه جهاد و شهادت نیست، عنوان کرد: دبیرخانه در حوزه فعالان مردمی جهاد و شهادت شکل گرفته اما دامنه فعالیت‌های این جایزه، تمامی اقداماتی که به عنوان فعالیت انقلابی و مکتبی شناخته می‌شود را دربرمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های آینده از تمامی مجموعه‌های مرتبط با فعالیت‌های انقلابی در این جایزه نماینده خواهیم داشت تا بتوانیم تمامی مجموعه‌های کشور را مورد توجه قرار دهیم.

شفیعیان اضافه کرد: امسال بالغ بر ۱۱۳ فعالیت به دبیرخانه معرفی شد و این فعالیت‌ها مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت که در نهایت ۱۰ فعالیت دارای شرایط نامزدی انتخاب و با انجام نظرسنجی‌ها با حضور ۳۰ صاحب نظر حوزوی و دانشگاهی پنج فعالیت شاخص برگزیده شد.

وی ادامه داد: فعالیتی که در نظرسنجی بالاترین امتیاز را کسب کرده به عنوان چهره سال مکتبی و جهادی معرفی می‌شود و تدابیری نیز اندیشیده شده که این فعالیت‌های برتر به عنوان الگو با استفاده از بستر رسانه معرفی شوند.

شفیعیان گفت: یکی از چالش‌هایی که با آن روبرو شدیم این بود که برای ارزیابی یک فعالیت با شاخص‌های مورد نظر نیازمند یک سری اطلاعات جامع از آن فعالیت بودیم اما درصد قابل توجهی از فعالیت‌های مهم از اطلاعات لازم برخودار نبودند و دبیرخانه به دنبال این است که بتواند اطلاعات جامع از این فعالیت‌ها جمع‌آوری کند تا بتواند به مرحله الگوسازی برسد.

وی با بیان اینکه حجم امیدوارکننده فعالیت‌های خوب و اثرگذار قابل اشاره است، مطرح کرد: این جایزه در حقیقت مردمی است و ما از مساعدت‌های مردمی برای جایزه عقیق سلیمانی بهره‌مند شدیم.

دبیر شبکه ملی وارثون ادامه داد: به سختی و دشواری برگزیدگان خود را به این جلسه دعوت کردیم چراکه افراد دارای ویژگی‌های مکتبی از دیده شدن و جایزه گرفتن پرهیز می‌کند اما ما با تاکید بر اهداف و اسرار این موضوع را به آن‌ها تحمیل کردیم.

وی ضمن تقدیر از حضور خانواده‌های شهدا در این مراسم گفت: در بخش ویژه نخستین دوره جایزه عقیق سلیمانی علاوه بر پنج برگزیده که فعالیت شاخص مکتبی و جهادی دارند از دو خانواده شهید مکتبی و جهادی نیز تقدیر خواهیم کرد.

تاکید دختر حاج قاسم بر لزوم تقویت فرهنگ جهاد و شهادت

نرگس سلیمانی فرزند ارشد شهید سپهبد قاسم سلیمانی نیز با ارسال پیامی به جشنواره مردمی عقیق سلیمانی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان، بر لزوم تقویت فرهنگ جهاد و شهادت با مشارکت آحاد ملت تاکید کرد.

 

در این مراسم حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر مجموعه فرهنگی و قرآنی بیت‌الاحزان، محمد حاجی رحیمی مسئول کمیته خادمین شهدای راهیان نور، خسرو اسدپور مسئول یادواره شهدای روستای کیاسر از توابع شهرستان بهشهر استان مازندران، حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی‌فرد امام جمعه اهواز به‌عنوان نامزدهای جایزه عقیق سلیمانی مورد تقدیر قرار گرفتند و تندیس این جشنواره را کسب کردند.

همچنین خانواده‌های شهید عبدالله ضابط و شهید سید مجتبی نواب صفوی در بخش ویژه جایزه مردمی عقیق سلیمانی به‌عنوان خانواده‌های شهدای مکتبی و جهادی مورد تقدیر قرار گرفتند.

در نهایت محمدمهدی ابوالحسنی مسئول ستاد ثبت اسناد معنوی دفاع مقدس با دریافت جایزه عقیق سلیمانی به عنوان چهره مکتبی و جهادی سال معرفی شد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول