اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  کشاورزی و امور دام

پروانه چرای عشایر و دامداران غیرفعال باطل می‌شود

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: برای سامان‌دهی مراتع کشور قرار شد با دستور وزیر جهاد کشاورزی پروانه چرای دامداران و عشایر غیرفعال باطل و دراختیار واجدان شرایط قرار گیرد.

پروانه چرای عشایر و دامداران غیرفعال باطل می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز شاهپور علایی مقدم در نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که نتیجه تشکیل کارگروه‌ تعیین تکلیف اختلافات عشایر و دامداران سایر استان‌ها در خصوص مراتع دماوند به کجا رسید گفت: یکماه پیش جلسه‌ای با وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد و قرار شد با محوریت سازمان جنگلها و نمایندگان عشایر موضوع پیگیری شود و اگر چنانچه هر نهاد و مؤسسه و یا دامداری دام نداشته باشد مراتع از آنها گرفته شده و پروانه چرای دامداران و عشایر غیرفعال باطل ‌شود.

به گزارش فارس، از سال گذشته دامداران منطقه سمنان گلایه دارند زمانی که دام آنها برای چرا به منطقه دماوند گسیل می‌شود با اعتراض مردم و نهادهای نظامی که مراتع دراختیار آنها است مواجه می‌شوند و برای تعلیف دامهای خود با مشکلات زیادی مواجه هستند حال آنکه بسیاری از کسانی که پروانه چرا در استان دماوند دارند اصلا دامداری نمی‌کنند.

خبرگزاری فارس این موضوع را بارها پیگیری کرد وکارگروهی تشکیل شد و قرار است مراتع فقط برای دامدار واقعی باشد. 

رئیس سازمان امور عشایر کشور اضافه کرد: 43 هزار هکتار مرغوبترین مراتع در اطراف قله دماوند وجود دارد. حنکی هوا در وسط تابستان و ارقام مناسب گیاهی که در این منطقه روئیده باعث می‌شود تا امکان تعلیف دام وجود داشته باشد. دامها از سالیان دور به این منطقه می‌آیند و چرای دام را انجام می‌دهند. محل بحث این بود که عشایر می‌گفتند این مراتع باید به دامداران و عشایر داده شود.

وی گفت: وظیفه سازمان جنگلها است که ممیزی را در این مناطق انجام دهد و همه ساله این کار را اجرا می‌کند و البته برخی مناطق دراختیار ارگانها است و اجازه ورود دام به آنجا داده نمی‌شود.

وی افزود: مثلا بانک ملت در سالهای گذشته بخشی از این مراتع را به عنوان مطالبات خود برداشته است و دراختیار آنها است و در برخی جاها هم ارگانهای نظامی این مراتع تملک کرده‌اند. 

*یک گام دیگر تا خودکفایی گوشت/تولید عشایر 100 هزار تن افزایش یافت

رئیس سازمان امور عشایر ایران در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که سازمان بسیج عشایر معتقد است ظرفیت خودکفایی در گوشت قرمز بین جامعه عشایری وجود دارد آیا جنابعالی هم چنین دیدگاهی دارید؟ گفت: تولید گوشت قرمز در جامعه عشایری طی سالهای گذشته به 200 هزار تن رسیده  و امکان افزایش تا 100 هزار تن دیگر هم وجود دارد. 

وی افزود: این افزایش تولید از طریق دوقلوزایی با روش اصلاح تغذیه بدون فشار آوردن بر منابع صورت گرفته است. 

علایی مقدم گفت: تولیدات گوشت قرمز از 163 هزار تن به 200 هزار تن رسیده و در ادامه تلاش می‌کنیم با افزایش بهره‌وری 100 هزار تن دیگر نیز به تولیدات گوشت قرمز بخش عشایر کشور اضافه کنیم. 

وی در پاسخ به اینکه اصلاحات تغذیه‌ای که در این بخش انجام دادید چه بوده است؟ گفت: مثلا ضریب تبدیل از 12 به 7 کیلوگرم کاهش دادیم یعنی اکنون دام با مصرف 7 کیلوگرم کنستانتره یک کیلوگرم گوشت تولید می کند. از سوی دیگر از جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی هم استفاده می‌کنیم.

به گزارش فارس، کشور سالانه 850 هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کند و 150 هزار تن واردات دارد در صورتی که تولید گوشت قرمز 100 هزار تن دیگر افزایش یابد در حقیقت کشور به خودکفایی گوشت بسیار نزدیک خواهد شد. 

*طرح بهداشت دام عشایر در کشور اجرا می‌شود

علایی مقدم با اشاره به تفاهم‌نامه با سازمان دامپزشکی کشور گفت: کارگروه فنی تشکیل شده که با تربیت 23 هزار بهداشتیار و آموزش دیده ترویج بهداشت دام توسط آنها در بین جامعه عشایر اجرا می‌شود. 

وی ابراز امیدواری کرد که نقش این بهداشتیاران در کاهش بیماری و تلفات بسیار زیاد خواهد بود. 

*اختصاص 2500 میلیارد تومان به خودکفایی در گوشت قرمز

رئیس سازمان امور عشایر ایران به برخی اقدامات و طرح‌ها که در دهه فجر معرفی می‌شود اشاره کرد و گفت: 288 پروژه آبرسانی با 135 میلیارد تومان در ایام دهه فجر در کشور به بهره‌برداری می‌رسد. 

وی افزود: اعتبارات تأمین آب سالم و پایدار با اذن رهبری و با تصویب مجلس در سال 98 به میزان 254 میلیارد تومان و در سال 99 به میزان 135 میلیارد تومان اختصاص یافت که شاخص برخورداری از آب سالم در جامعه عشایر از 43 به 63 درصد رسید. 

وی گفت: براساس برنامه ششم توسعه سالانه 5 درصد شاخص برخورداری جامعه عشایر باید افزایش یابد.

وی افزود: در دهه فجر 13 هزار و 500 پنل خورشیدی هم با اعتبار 13 میلیارد و 500 میلیون تومان با همکاری وزارت نیرو در بین جامعه عشایر توزیع می‌شود.

به گفته علایی مقدم برای ارتقای شاخص بهداشت 400 خانه بهداشت در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین یک و نیم میلیون نفر از روستائیان عشایر از بیمه رایگان برخوردار خواهند شد که سهم جامعه عشایر 100 هزار نفر است. 

وی با بیان اینکه 2500 میلیارد تومان به خودکفایی گوشت قرمز اختصاص یافته است، گفت: تولید سالانه گوشت به 200 هزار تن افزایش یافته است و ظرفیت افزایش 100 هزار تن دیگر هم وجود دارد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول