اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

علم و پیشرفت  /  علم و فن آوری ایران

انتشار 10 در صد از استانداردهای بین المللی نانو فناوری به همت دانشمندان و فناوران ایرانی

مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو گفت: دستیابی کشور به جایگاه چهارم در تولید علم نانوفناوری در جهان، تولید بیش از 720 محصول و صادرات آن به بیش از 45 کشور به پشتوانه فعالیت‌ها و تلاش‌های بیش از ۳۰۰۰۰ محقق، دانشمند و فناور در چارچوب یک برنامه جامع و هوشمندانه بوده است.

انتشار 10 در صد از استانداردهای بین المللی نانو فناوری به همت دانشمندان و فناوران ایرانی

علی بیت اللهی، مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو در حوزه استاندارد سازی نانو فناوری، در گفتگویی با خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، اظهار داشت: فناوری نانو یکی از فناوری‌های راهبردی و استراتژیک کشور است و در این ارتباط ستاد ویزه توسعه فناوری نانو با بیاده سازی موفق دو برنامه جامع ملی توانسته جایگاه ویژه‌ای را در بین کشورهای مطرح جهان در حوزه‌های مختلف کسب نماید و امروز جهان جایگاه و توانمندی‌های کشور ما را به عنوان یک کشور پیشتاز در این عرصه به رسمیت می‌شناسد و از مشارکت و همکاری‌های ایران در تصمیم سازی‌ها و برنامه ریزی‌های مرتبط استقبال می‌نماید.

بنا به اظهارات بیت‌اللهی، این موقعیت ناشی از دستیابی کشور به جایگاه چهارم در تولید علم نانوفناوری در جهان، تولید بیش از ۷۲۰ محصول و صادرات  آن به بیش از ۴۵ کشور به پشتوانه فعالیت‌ها و تلاش‌های بیش از ۳۰۰۰۰ محقق، دانشمند و فناور در چارچوب یک برنامه جامع و هوشمندانه بوده است. بعلاوه کسب این دستاوردها علیرغم شرایط دشوار تحریمی زمینه ساز توجه ویژه بسیاری از کشورهای در حال توسعه به راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی کشور ما بعنوان یک الگوی موفق شده است.

مشاور ارشد ستاد توسعه فناوری نانو بعنوان یکی از اقدامات زیر ساختی و دور اندیشانه این ستاد به موضوع بسیار مهم استاندارسازی و تدوین استاندارد اشاره نمود. وی افزود در این ارتباط این ستاد بعنوان نماینده سازمان ملی استاندارد برنامه ریزی‌ها و اقدامات گسترده‌ای را از سال ۱۳۸۵ با تشکیل کار گروه استاندارد و ایمنی در حوزه‌هایی نظیر تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، اندازه شناسی نانو، ایمنی نانو و گواهی دهی محصولات (تحت عنوان نانو مقیاس) را آغاز نمود و اخیرا نیز در یک گام تکمیلی برنامه گسترده‌ای را برای صدور مجوز استفاده از نشان نانو به محصولات فناوری نانو با همکاری سازمان ملی استاندارد آغاز نموده است که در جهان با توجه به رویکردهای آن و در این سطح سابقه قبلی ندارد و حاکی از بیشتازی کشور ما در این حوزه در بین بازیگران مطرح جهانی است.

 بیت‌اللهی ضمن تاکید بر اهمیت استانداردسازی محصولات فناوری نانو ادامه داد: استاندارد سازی یکی از زیرساخت‌های پنهان اما بسیار موثر و راهبردی برای توسعه فناوری‌های نوین از قبیل فناوری نانو است و سیاست‌ها و اقدامات ستاد توسعه فناوری نانو موجب شده است ایران به عنوان یک کشور پیشرو در زمینه استانداردسازی فناوری نانو شناخته شود.

وی افزود: بدون شک تدوین استانداردهای ملی و بین‌المللی بشتیبان توسعه بازار و تجارت در کنار اعتماد مشتری است و با توجه به صادرات محصولات نانو فناوری کشور ما به بازار های جهانی تدوین انها توسط دانشمندان و فناوران کشور تسهیل کننده حضور محصولات تولیدی بر مبنای معیار ها و شاخص‌های تبیین شده در این اسناد خواهد بود.

طبق اظهارات وی، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با ۱۱۲ استاندارد ملی منتشر شده، پس از چین و انگلستان رتبه سوم جهان را از نظر تعداد استاندارد ملی فناوری نانو دارد . همچنین با انتشار ۸ امین استاندارد بین المللی در ماه گذشته، ایران پس از کشورهای آمریکا، کره جنوبی، ژاپن و انگلستان، صاحب رتبه پنجم جهان به لحاظ تعداد استانداردهای بین المللی فناوری نانو است.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون مجموعا ۸۳ استاندارد بین المللی در کمیته فنی ایزو در زمینه فناوری نانو منتشر شده و از این تعداد، کشور ما تدوین ۸ استاندارد بین المللی را برعهده داشته است که در حدود ده درصد آنها را تشکیل می‌دهد. همچنین ایران سرپرستی تدوین ۲ استاندارد بین المللی جدید را در این کمیته برعهده دارد. ایشان اذعان نمود، کسب این جایگاه ناشی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های ستاد نانو ازتشکیل شبکه‌ای از دانشمندان، اساتید و فناوران کشور و همراهی های سازمان ملی استاندارد بوده است.

 بیت اللهی با اشاره به فرایند چالشی و زمان بر تدوین استانداردهای بین المللی، اظهار کرد تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، مبتنی بر اجماع جهانی کشورهای عضو است که معمولا ۳ تا ۴ سال زمان می‌برند و در این مدت کشورهای عضو کمیته فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۷ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به‌عنوان عضو ناظر وجود دارد.

انتهای پیام/ 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول