پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۰

سیاست خارجی

فارس من| سفر گروسی مانع توقف اجرای پروتکل الحاقی نشود

کاربران فارس من با اشاره به سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و بیانیه مشترک صادره، تأکید کردند که سفر گروسی نباید مانع توقف اجرای پروتکل الحاقی شود.

فارس من| سفر گروسی مانع توقف اجرای پروتکل الحاقی نشود

به گزارش خبرگزاری فارس، کاربران فارس من در درخواستی با اشاره به سفر اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران تأکید کردند که «سفر گروسی نباید مانع توقف اجرای پروتکل‌ الحاقی شود.»

در این درخواست کاربران فارس من آمده است: «چرا باید سازمان انرژی اتمی بعد از تصویب قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران، آن را با یک توافق با مدیر سازمان انرژی اتمی دور زده و آن را به دوره سه ماهه تقلیل دهد و در ضمن اطلاعات این سه ماهه را هم بخواهد بعداً در اختیار آژانس قرار دهد. طبق قانون راهبردی، کسانی را که اثر اجرایی این قانون را تقلیل داده و با توافقی مخالف این قانون، اثرات مثبت آن را که تسریع کننده لغو تحریم‌ها است، از بین ببرد، باید مورد بازخواست قرار گیرند.»

گفتنی است، پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران تصمیم خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراپادمانی را در نامه‌ای به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رساند، «رافائل گروسی» مدیرکل این سازمان پیشنهاد داد که به تهران سفر کند که این درخواست مورد موافقت ایران قرار گرفت.

در نهایت او شنبه شب دوم اسفند ماه به تهران آمد و روز یکشنبه سوم اسفند ماه در سازمان انرژی اتمی با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن هم به دیدار «محمدجواد ظریف'>محمدجواد ظریف» رفت.

در پایان این سفر و بعد از بازگشت گروسی به وین، بیانیه‌ مشترکی از سوی سازمان انرژی اتمی و آژانس منتشر شد و در آن با اشاره به اعلام ایران مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توافقی موقت برای مدت سه ماه بین دو طرف حاصل شد. براساس این توافق، ایران به مدت ۳ ماه اطلاعات برخی فعالیت‌ها و تجهیزات نظارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‌ماند. چنانچه ظرف ۳ ماه تحریم‌ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد. (بیشتر بخوانید)

لازم به ذکر است از روز سه‌شنبه پنجم اسفند ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در ایران در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران متوقف شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز روز پنجم اسفند ماه در توئیتی در این خصوص نوشت: به الزام قانون، ما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کردیم. این اقدام کاملا در انطباق با بند ۳۶ برجام است، چرا که:

- رئیس‌ جمهور آمریکا هنوز نقض از سوی ایالات متحده را متوقف نکرده
- سه کشور اروپایی به عدم رعایت تعهداتشان ادامه می‌دهند

تفاهم با گروسی نشان‌دهنده حسن نیت ماست. تمام اقدامات جبرانی بازگشت‌پذیر هستند.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در گفت‌وگویی با برنامه بدون تعارف با اشاره به بیانیه مشترک اخیر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آژانس تا سه ماه حق دسترسی به سیستم‌های ضبط کننده اطلاعات و دوربین‌ها را ندارد و اگر تا سه ماه تحریم‌ها لغو نشد ما اطلاعات را از بین می‌بریم. (جزییات بیشتر)

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول