پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۰

فارس من

فارس‌من | گفت‌وگو با کسبه‌ی آبیک؛ اعتراض به عوارضی که غیر منطقی افزایش یافت

کسبه‌ی شهر آبیک با ثبت یک کمپینی در فارس‌من نسبت به افزایش غیر منطقی عوارض کسب و پیشه اعتراض داشتند. در گفتگویی با آنها به بررسی مشکلاتشان پرداختیم.

فارس‌من |  گفت‌وگو با کسبه‌ی آبیک؛  اعتراض به عوارضی که غیر منطقی افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس؛ کرونا وقتی آمد،به جز جان و سلامت مردم، مال و کار آن‌ها را هم نشانه گرفت. از همان اسفند ۹۸ خیلی از مغازه‌ها تعطیل، و کسب کارها در آستانه‌ی عید بی‌رونق شد. سایه‌ی منحوس کرونا بر سر معیشت بازاریان هنوز هم بعد از گذشت یک‌سال باقی مانده‌است. در این شرایط سخت افزایش ناگهانی و ده برابری عوارض پسماند صنوف در شهر آبیک باعث شده صدای اعتراض بازاریان که خیلی از آن‌ها مستاجرند و شرایط سختی را دارند تجربه‌ می‌کنند در آید.

شهرداری اما برای این افزایش قیمت استدلال خود را دارد. مسئولین شهری معتقدند، عوارض در سالیان گذشته پایین بوده و تنها منبع درآمدی شهرداری دریافت همین مبالغ است. کسبه‌ی آبیک برای پیگیری این مسئله کمپینی در فارس‌من با عنوان، «اعتراض کسبه آبیک به مصوبه افزایش عوارض پسماند شهرداری» ثبت کرده‌اند. ما نیز به سراغ کسبه رفته و در مصاحبه‌ای سخنانشان را شنیدیم متن زیر حاصل این گفت‌وگوست:

 

نخست | عملکرد نامناسب مدیران شهری در آبیک
اعتراض ما به افزایش غیر معمول، و ۱۰ برابری عوارض کسب و پیشه و پسماند شهرداری آبیک در سال ۹۹ است. این انفاق فقط در آبیک رخ داده  و شهرهای دیگر نهایتاً ۲۵ درصد افزایش عوارض داشته‌اند. افزایش عوارض از نظر ما در امتداد عملکرد نامناسب مدیران شهری است، عملکردی که باعث شده در این سه سال ۵ شهردار در آبیک تغییر کرده و چند میلیارد بدهی روی دست شهر بماند.


دوم | مصوبات شهرداری باید شفاف باشد
عوارض کسب و کار شهرما از تهران خیلی بالاتر است، در حالی که کسب‌وکار در تهران بسیار پر رونق‌تر از آبیک است. ما بارها درخواست کرده از مسئولین شهری تا نحوه تعیین این میزان عوارض را توضیح دهند.با تصویب این مصوبه در مرداد امسال فرآیند پیگیری و نامه نگاری با مسئولین مختلف را آغاز کردیم و در این مدت فقط وعده شنیدیم. در این رابطه دادخواستی نیز تنظیم کرده و برای رئیس شورای شهر و شهردار ارسال نمودیم سایت شهرداری ها مانند تهران تمامی مصوبات و نرخ نامه‌ها را بارگذاری می‌کنند. مصوبات شهرداری‌ها طبق قانون جزو مصوبات عمومی است و باید مردم رویت کنند آن را.
 
 

سوم |فرماندار آبیک: نرخ عوارض به هیچ وجه قابل تغییر نیست!
بنابر کدام قانون و آیین‌نامه افزایش ۱۰ برابری عوارض صورت گرفته است؟ به همین دلیل می‌گوییم در این افزایش تخلف انجام شده‌است. از ما پول می‌گیرند اما نمی‌گویند بر اساس کدام مصوبه باید این هزینه را پرداخت کنیم. بعد از ۵ ماه معطلی فرماندار در مصاحبه‌ای  با یکی از رسانه‌های محلی از افزایش ده برابری عوارض اعلام حمایت کرده و عملاً تکلیف پرونده را مشخص نمود. آقای احمدپور در این مصاحبه به صراحت بیان‌داشت: «این رقم به هیچ وجه قابل تغییر نیست و هرگز اجازه نمی‌دهم حق شهرداری تضییع شود.»

همچنین در بخش دیگری از مصاحبه ایشان می‌گویند، این عوارض تنها برای هزینه‌ی پسماند پرداخت نمی‌شود بلکه موارد دیگری چون تامین امنیت و پاسداری از مغازه‌های اصناف را نیز شامل می‌شود.که خود این استدلال نیز نادرست است، زیرا ما عوارض کسب و پیشه را جداگانه پرداخت می‌کنیم. و آنها خودشان کد دریافتی عوارض جداگانه دارند که به این موضوع هیچ ربطی ندارد.


چهارم | استدلال‌ها نادرست مسئولین شهری آبیک
در یکی دیگر از مصاحبه‌ها شهردار گفته بود ۵-۶ سال افزایش عوارض نداشتیم ولی این سخن درست نیست چون هر سال ۲۰ درصد  به مبلغ عوارض افزوده شده است.در جایی دیگر نیز مثال رستوران‌ها را زده‌اند و با طرح موضوع اصناف زباله دار، دلیل آوردند به خاطر افزایش پسماند و زباله‌های آنها عوارض افزایش پیدا کرده‌است در صورتی که رستوران ها یک درصد کل صنوف را تشکیل می‌دهد که خیلی از آنها در شرایط کرونایی تعطیل شده‌اند.

شکایتی هم به سازمان بازرسی انجام داده‌ایم و شهرداری در پاسخ به شکایتمان در این سازمان دو دلیل برای افزایش عوارض آورده‌است، نخست عوارض ما نسبت به شهرهای دیگر پایین بوده و دوم آن‌که به دلیل کرونا نیز عوارض سال ۹۹ را دریافت نمی‌کنیم. در حالی که عوارض دارد دریافت می‌شود. همچنین وضعیت امکانات شهری و شرایط رونق و کسب‌وکار آبیک قابل قیاس با شهرهای هم‌جوار خودش هم نیست و بسیار ضعیف‌تر می باشد. بنابراین نمی‌توان عوارض آن را با جای دیگری قیاس کرد.

 

مطالبه ما این است در چند ماه گذشته از طریق کمپین‌های مختلف صدای اعتراض خود را سعی کنیم به مسئولین برسانی و درخواست داریم کمک کنید در فارس من تا قوه قضاییه به موضوع ورود کند موضوعی که معیشت و زندگی چندین هزار کسبه در شهر آبیک را تحت الشعاع خود قرار داده است آن هم در این شرایط کرونایی که وضعیت کسب و کار بدتر هم شده است.


ما در فارس‌من پیگیر مطالبات کسبه‌ی آبیک خواهیم بود. شما نیز برای حمایت از کمپین آن‌ها در فارس من می‌توانید از این پیوند استفاده کنید.

انتهای پیام/ع

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول