پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۲

سیاسی  /  تشکل های دانشگاهی

برجام کارکرد انتخاباتی خود را از دست داده است/ تاثیر تحریم‌ها در حال افول است

یک کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بایدن تحریم علیه ایران را حفظ می‌کند، گفت: از دوقطبی سازی برجام باید پرهیز شود چون برجام کارکرد انتخاباتی خود را طی این مدت از دست داده است.

برجام کارکرد انتخاباتی خود را از دست داده است/ تاثیر تحریم‌ها در حال افول است

به گزارش حوزه دانشگاهی خبرگزاری فارس، مصطفی خوش‌چشم، کارشناس مسائل بین‌الملل در چهل و چهارمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی به برنامه بایدن در ارتباط با ایران اشاره کرد و افزود:  بایدن در کمپین انتخاباتی خود چیزی در مورد تعهدات آمریکا در برجام نگفت اما گفت اگر من رئیس جمهور شوم در مورد تمام محدودیت های هسته ای ایران مذاکره می کنیم و هدف نیز این است که زمان محدودیت های هسته ای یا افزایش یابند و یا ابدی شوند.

وی ادامه داد: مضاف بر این بحث موشکی و منطقه‌ای ایران، بحث حقوق بشر و امنیت اسرائیل از دیگر برنامه‌های بایدن است. امنیت اسرائیل به معنای حذف حزب الله لبنان، حذف توانمندی موشکی ایران و به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران است.

 خوش چشم گفت: بایدن پس از انجام توافق های مدنظر خود از ایران نیز تضمین می خواهد و این تضمین معنایش این است که ایران باید تا ته مسیر با آمریکا همراهی کند.

وی با اشاره به ضربه ای که ما در 20 سال اخیر از اتفاقاتی مانند برجام خوردیم، افزود: با این حال نفهمیدیم آمریکا در پی مهار ماست و هدفش حل اختلاف نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: آمریکا پیوسته و در هر شرایطی سعی می‌کند تا با ایجاد اعتماد و امیدواری در مقامات و افکار عمومی در ایران نسبت به نتایج مذاکره و معامله و در عین حال استفاده از  تحریم و تهدید باورپذیر نظامی بمنظور بالا بردن هزینه رشد، جمهوری اسلامی ایران را به مذاکره و قبول محدود سازی مولفه های قدرتش در ذیل توافقنامه های پی در پی وارد سازد تا در نهایت جلوی رشد بیشتر قدرت جمهوری اسلامی ایران را بگیرد. در این مسیر تحریم و تهدید نظامی (و نه اقدام نظامی) همواره بعنوان اسلحه و ابزار اصلی بمنظور تغییر محاسبات ایران مورد استفاده قرار میگیرد و واشنگتن در اجرای استراتژی مهار جمهوری اسلامی ایران هیچگاه می‌پذیرد که این دو اسلحه را تحت هیچ شرایطی از دست بدهد چرا که پس از اجرای هر گام و هر توافق، مجددا به همین اسلحه ها برای توافق های بعدی نیاز دارد. بنابراین تنها راه برای ما بی اعتبار سازی و غیر موثرکردن این دو اسلحه است.

وی با بیان اینکه کاهش آثار تحریم‌ها و سیاست فشار حداکثری در ایران از زمان ریاست جمهوری ترامپ آغاز شد، گفت: آمریکایی‌ها کل اقتصاد ایران را بارها تحریم کردند اما سیاست فشار حداکثری علیه کشورمان به نتیجه نرسیده است.

خوش‌چشم اظهار داشت: با این وجود بایدن نیز می‌داند که از اردیبهشت ماه فشار روی ایران کاهش یافته و فشار بیشتر هم تولید نتیجه نمی کند مگر اینکه ما اشتباه کنیم و پا پس بکشیم و امتیاز بدهیم و یا اینکه ما افت فشار تحریم ها را نبینیم و در پای صندوق های رای اتفاق دیگری بیفتد.

وی با اشاره به اینکه تاثیر تحریم ها در حال افول است و هیچ حوزه ای هم برای تحریم باقی نمانده، افزود: امتیازی که بایدن می خواهد به ایران بدهد یک کف و سقف دارد که برداشتن تحریم های ظریف و زنگنه، گشایش های بسیار مقطعی و کوچک در حد چند میلیارد دلار، اختصاص وام بانک جهانی و فروش نفت ایران از طریق اینستکس از سلسله اقداماتی است که در کف قرار دارند.

وی تاکید کرد: همچنین اگر ایران خیلی محکم ایستادگی کند نهایتا ممکن است آمریکا تحریم های ثانویه هسته ای را بردارد اما بازهم بانک مرکزی کشورمان نمی تواند یک دلار جابجا کند.

خوش چشم با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا اسلحه خود را در حوزه تحریم علیه ایران حفظ می کند، اظهار داشت: با این وجود برداشته شدن تحریم به صورت موثر در برنامه بایدن نیست، آمریکا به برجام پایبند نماند و به توافق های دیگر هم پایبند نخواهد ماند. به هر روی کسانی که دم از توافق با آمریکا می زنند یا حرف های آنها در آستانه انتخابات جنبه شعاری دارد و یا با چشم بسته زده می شوند که من معتقدم این حرف ها به خاطر انتخابات جنبه شعاری دارند.

وی ادامه داد: همانطور که تهدید آمریکاییها برای حمله نظامی را علی الحساب فشل کردیم در بخش تحریم هم باید با راهکارهای علمی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تاثیر تحریم ها را از بین ببریم تا در نهایت آمریکاییها از این فرمول منصرف شوند.

خوش چشم افزود: آمریکا رو به افول است و اقتصاد این کشور نهایتا تا هشت سال آینده به جایگاه قدرت دوم دنیا سقوط می کند با  این وجود ما باید با راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اقتصاد خود را ضد تحریم کنیم و هر چه قدر هم تاثرگذاری تحریم را پایین بیاوریم شاید نگاه آمریکا از مهار به سمت حل اختلاف تغییر کند و البته این تغییر نگاه خیلی طول می کشد.

وی گفت: از دوقطبی سازی برجام باید پرهیز شود چون برجام کارکرد انتخاباتی خود را طی این مدت از دست داده است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول