سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸

اجتماعی  /  حقوقی و قضایی

پاسخ قوه قضائیه به سوالی درباره معافیت مالیاتی مسکن مهر

پاسخ اداره‌کل حقوقی قوه قضائیه به سؤالی درباره عطف به ماسبق شدن ابطال مصوبه هیئت وزیران مبنی بر معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شد.

پاسخ قوه قضائیه به سوالی درباره معافیت مالیاتی مسکن مهر

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،‌ پاسخ اداره‌کل حقوقی قوه قضائیه به یک سؤال در خصوص ابطال مصوبه هیئت وزیران مبنی بر معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری صادر شد.

متن سؤال مطرح شده و نظریه مشورتی اداره‌کل حقوقی قوه قضائیه به شرح زیر است:‌

سؤال - به موجب دادنامه شماره ۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۱/۲۷ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه شماره ۳۰۳۶۲/ت/۴۹۱۲۸ هیئت وزیران مبنی بر معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات، ابطال شده است. در این راستا سرپرست سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه شماره ۲۲/۹۸/۲۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۳/۱۳ موضوع ابطال معافیت را به واحدهای مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرده است. با توجه به ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ آیا ابطال مصوبه هیئت وزیران قابل تسری به پرونده‌های مالیاتی با تاریخ‌ پیش از ابطال مصوبه هم می‌شود؟ آیا می‌توان از اشخاص حقیقی و حقوقی که از معافیت استفاده کرده‌ و دارای حق مکتسبه شده‌اند، مابه‌التفاوت مالیات را اخذ کرد؟

پاسخ - مطابق ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲، «اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رأی هیئت عمومی است، مگر در مورد مصوبات خلاف شرع یا در مواردی که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص هیئت مذکور اثر آن را به زمان تصویب مصوبه مترتب نماید». نظر به این‌که دادنامه شماره ۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۱/۲۷هیئت عمومی دیوان عدالت اداری دایر بر ابطال بند ۲ مصوبه شماره ۳۰۶۵۲/ت ۴۹۱۲۸ مورخ ۱۳۹۲/۲/۱۵ هیئت وزیران موضوع معافیت مسکن مهر از پرداخت هرگونه مالیات دیگری جز مالیات بر ارزش افزوده، به جهت خلاف قانون بودن این مصوبه بوده و حکایتی از عطف به ماسبق شدن ندارد؛ اثر ابطال نسبت به بعد از تاریخ دادنامه است؛ بنابراین تمامی مؤدیانی که پیش از تاریخ صدور رأی فوق‌الذکر از معافیت مالیاتی مصوبه یادشده برخوردار شده‌اند، تکلیفی به پرداخت مابه‌التفاوت مالیات مربوطه نخواهند داشت و سازمان مالیاتی مجاز به مطالبه مابه‌التفاوت مزبور نیست.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول