اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

فرهنگ  /  حج و زیارت و وقف

چه کسی باید جلوی کاروان‌های غیرمجاز عتبات را بگیرد؟

در شهرهای قم و مشهد، افرادی برای سفرهای زمینی عتبات کاروان راه می‌اندازند. آن‌ها مدعی‌اند این کارشان با مجوز صورت می‌گیرد و زائران را در هتل‌های حج و زیارت اسکان می‌دهند، اما مگر می‌شود در شرایط سخت کرونایی دو کشور به همین سادگی به عراق سفر کرد؟

چه کسی باید جلوی کاروان‌های غیرمجاز عتبات را بگیرد؟

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، با وجود اینکه ستاد مبارزه با کرونا مجوزی برای از سرگیری سفرهای زیارتی به عتبات به دلیل شیوع کرونا صادر نکرده است، روز یکشنبه و در آستانه شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام، یکی از کاروان‌های غیرمجاز با ۴۰ زائر از مرز خارج شده و عازم عتبات شده است.

سوء استفاده کاروان‌های غیرمجاز از ارادت مردم به سیدالشهدا (ع)

البته این تنها کاروان غیرمجازی نیست که در این روزها از مرز خارج می‌شود؛ بلکه در طول هفته، کاروان‌های غیرمجاز بسیاری بدون داشتن هیچ مجوزی از سوی ستاد کرونا یا حتی سازمان حج و زیارت که متولی اصلی اعزام‌ها است، از مرزهای زمینی وارد خاک عراق می‌شوند.

این امر در حالی است که متولی اصلی اعزام زائر به عتبات، سازمان حج و زیارت است و مسوولان کشورمان نیز با وجود آمادگی این سازمان به منظور برقراری سفرهای زیارتی به عتبات و حتی تدوین پروتکل بهداشتی و ارسال آن به عراق، اجازه اعزام زائران به عتبات را نمی‌دهند.

بر همین اساس، سازمان حج و زیارت از اوایل اسفندماه سال گذشته هیچ زائری را حتی در ایام اربعین به عراق اعزام نکرد و اکنون بیش از یک سال است که دفاتر حج و زیارت فعالیتی ندارد و عاشقان حسینی نیز هر لحظه در انتظار برقراری سفر به عتبات هستند. آن هم در ایام ماه‌های رجب و شعبان که زیارت امام حسین (ع) توصیه شده و اعیاد شعبانیه نیز با تعطیلات نوروز همزمان شده است.

کاروان‌های غیرمجاز از راه‌های مختلف همچون تبلیغات در فضای مجازی و حتی ارسال پیامک، زائران را به سفر زیارتی عتبات تشویق می‌کنند و زائران نیز به دلیل اینکه اطلاعات دقیقی از مشکلات نحوه اعزام و همراهی با کاروان‌های غیرمجاز ندارند، با وجود اینکه حتی هزینه این سفرها بسیار بالاتر از هزینه تمام شده سفر زیارتی است،  به عشق ارباب و زیارت سیدالشهدا (ع) به عتبات مشرف می‌شوند.

نبود نظارت مناسب در خروجی‌های کشور

نکته قابل توجه اینجاست که چرا وقتی ستاد مبارزه با کرونا سفر زیارتی به عتبات و خروج زائران را ممنوع کرده است، برخی با اقدامات مختلف می‌توانند از کشور خارج شوند؟ حتی اگر فرض کنیم کاروانی از سوی یکی از عتبه‌های عراق مجوز داشته و توانسته ویزای عراق بگیرد، اما آیا نباید در خروجی کشور و مرزها نظارتی بر تردد افراد باشد؟ وقتی رهبر معظم انقلاب به عمل کردن به دستورات ستاد کرونا تأکید دارند و خود نیز در هر موضوع و اقدامی نیز به این توصیه‌ها عمل می‌کنند، چرا برخی مسؤولان همچنان با گذشت بیش از یک سال مبارزه با کرونا از این قوانین سرباز می‌زنند و در مرزها به صرف داشتن ویزای عراق، اجازه خروج از کشور می‌دهند؟ مگر وزیر بهداشت و ستاد کرونا سفر زیارتی به عراق را ممنوع نکرده است؟

وزیر بهداشت اوایل اسفندماه با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا از ورود کرونای انگلیسی در شهرهای جنوبی کشور خبر داد و کانون اصلی گرفتاری با ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در استان خوزستان را مسافرانی دانست که از کشور عراق آمده بودند.

خروج کاروان‌های غیرمجاز از مرز مهران/ وقتی ۴۰ زائر بدون معطلی از کشور خارج می‌شوند

بر همین اساس استاندار خوزستان از قرنطینه این استان و بسته شدن مرزهای جنوبی کشور خبر داد. با این اقدام کاروان‌های غیر مجازی که از مرز شلمچه عازم عراق می‌شدند، دیگر مسیر خود را تغییر داده و از مرز مهران از کشور خارج می‌شوند.

یکی از مدیران کاروان‌های غیرمجاز که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: روز یکشنبه همین هفته، یکی از کاروان‌های ما با ۴۰ زائر از مرز مهران خارج شد و هم‌اکنون در نجف اشرف زائران مشغول زیارت هستند. ما با توجه به اینکه با عراق و عتبه هماهنگ می‌کنیم، مشکلی در زمینه خروج از کشور نداریم و به راحتی از مرز خارج شده و عازم عتبات می‌شویم.

این مدیر کاروان که زائران را از طریق قطار از شهر مقدس مشهد به اندیمشک اعزام می‌کند، می‌گوید: پس از آن زوار از اهواز به مرز مهران می‌روند و در مرز هم هیچ معطلی خاصی وجود ندارد و به راحتی خارج می‌شوند. مدت اقامت نیز یک هفته است و چهار شب در کربلا و سه شب در نجف اشرف زائران در هتل‌های حج و زیارت اسکان داده می‌شوند و در یکی از روزهایی که در کربلا حضور دارند، به زیارت دوره کاظمین و سامرا نیز مشرف می‌شوند.

هتل‌های سازمان حج و زیارت در اختیار کاروان‌های غیرمجاز قرار نمی‌گیرد

مصطفی قاسمی، مدیرعامل شرکت شمسا اما با تکذیب ارائه خدمات در هتل‌های حج و زیارت می‌گوید: هیچ کدام از هتل‌های سازمان حج و زیارت در اختیار کاروان‌های غیرمجاز قرار نمی‌گیرد و این کاروان‌ها برای جذب زائر و جلب اعتماد آنها چنین ادعایی می‌کنند.

هزینه سفر به عتبات همراه با این کاروان به دو صورت قسطی و نقد است که به صورت نقد، افراد باید ۳۴۰ دلار همراه با ۵۰۰ هزار تومان و همچنین به صورت اقساطی نیز پنج میلیون تومان نقد و ۱۰ فقره چک ۳۴۰ هزار تومانی بپردازند. یعنی هزینه سفر به عتبات در این ایام آن هم به صورت زمینی حدود ۱۰ میلیون تومان است.

در حالی که به گفته مجتبی حیدری، مدیرعامل دفتر زیارتی کارگزاران استان تهران، هزینه سفر به عتبات به صورت زمینی حدود چهار میلیون تومان خواهد شد و سفر هوایی نیز بین هفت تا هشت میلیون تومان. با این وجود، کاروان‌های غیرمجاز با هزینه دو برابری آن هم نه با امکاناتی که سازمان حج و زیارت به زائران ارائه می‌دهد، زائران را به عتبات اعزام می‌کنند.

لزوم ورود جدی به جلوگیری از اعزام‌های غیرمجاز

اگر فرض کنیم اسکان زائران در جای مناسبی است و حتی نکات بهداشتی در شهرهای مقدس عراق که اکنون به دلیل شیوع کرونا قرنطینه است، به درستی صورت می‌گیرد و حتی زائران قبل از اعزام نیز تست کرونا می‌دهند و در صورت جواب منفی کرونا به این سفر اعزام شوند، آیا تضمینی وجود دارد زائران در عراق کرونا نگیرند و پس از ورود به ایران ناقل این بیماری نباشند؟ اصلا پس از ورود زائران به کشور نظارتی بر ورودی‌های ایران وجود دارد؟ حالا که بیش از یک سال از شیوع کرونا می‌گذرد و این ویروس هر بار جهش یافته‌تر و کشنده‌تر می‌شود و از طرفی هم ستاد مبارزه با کرونا مجوزی برای اعزام‌ها نداده است، چرا در مرزها نظارتی بر تردد کاروان‌های غیرمجاز نیست؟ چرا ستاد مبارزه با کرونا که در زمینه سفرها مصوبه و قوانینی را اعمال می‌کند، درباره سفرهای غیرمجاز به عتبات هیچ اقدام عملیاتی انجام نداده است؟

وزیر بهداشت: رفتن به عتبات منجر به خیز بیماری در استان‌های مرزی شد

البته نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به اینکه او و سایر همکارانش با برخی از این ترددها مخالف هستند و هیچ نامه و مجوزی هم برای این ترددها وجود ندارد، این سفرها را در شرایط کنونی برای حفظ سلامت مردم نامناسب می‌داند و می‌گوید: «بارها اعلام کرده بودم که در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان‌مان در کربلا و نجف ممکن است منجر به خیز بیماری در استان‌های مرزی شود. من هر شب و هر روز یکی از آرام‌بخش‌هایم بو کردن تربت امام حسین (ع) است، اما این سفرها را در این ایام بسیار مضر دانستم».

این سخنان پس از اظهارات علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت با موافقت کلی وزیر بهداشت با برقراری سفر به عتبات بسیار مورد توجه قرار گرفت و نه تنها مسؤولان مربوطه، بلکه حتی مردم نیز دیگر به تشرف به عتبات همراه با کاروان‌های مجاز حج و زیارت ناامید شدند و شاید همین امر موجب شد تا کاروان‌های غیرمجاز نیز با قوت بیشتری فعالیت کردند؛ تا جایی که اکنون کاروان‌های غیرمجاز زیارتی از مسیرهای مختلف زائران را با خود همراه کرده و به عتبات اعزام می‌کنند.

وقتی برخی جان و مالی عاشقان حسینی را به بازی می‌گیرند

با توجه به اینکه بیشتر اعزام‌های غیرمجاز از استان‌های قم و مشهد صورت می‌گیرد، جواد شاد، مدیرکل سازمان حج و زیارت خراسان رضوی با بیان اینکه ما در زمینه اعزام غیرمجاز به عتبات اطلاع‌رسانی مناسبی به مردم کردیم، می‌گوید: همانطور که ستاد کرونا مجوزی برای اعزام به عتبات اعلام نکرده است، ما نیز هیچ کاروانی از اسفندماه سال گذشته اعزام نکردیم.

وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت که متولی اعزام به عتبات است در این زمینه مسؤولیتی ندارد و نمی‌تواند جلوی اعزام‌های غیرمجاز را بگیرد، می‌افزاید: در این زمینه باید سایر مسؤولان همچون استانداری، مرزبانی و پلیس گذرنامه وارد عمل شود. چرا که سازمان حج و زیارت دستگاه اجرایی برای جلوگیری از اعزام غیرمجاز نیست. با این وجود، ما همواره از مردم می‌خواهیم با توجه به شیوع کرونا و خطرات احتمالی و ندادن مجوز ستاد کرونا برای سفرهای زیارتی و از همه مهم‌تر نبود نظارت مناسب بر کاروان‌های غیرمجاز، با آنها همراه نشوند و سلامت خود و سایر هموطنان را به خطر نیندازند.

با این وجود، نهادهای مرتبط از مرزبانی و نیروی انتظامی و حتی ستاد مبارزه با کرونا نیز به نظر می‌رسد همچنان در جلوگیری از تردد کاروان‌های غیرمجاز اقدامی عملی نداشتند و توصیه‌های ستاد کرونا در مرزها چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. برای همین هم افراد سودجو با سوءاستفاده از احساسات مردم و عشق به سیدالشهدا (ع) با جان و مال آنها بازی می‌کنند.

به گزارش فارس، سفر به عتبات سال گذشته با فرازونشیب‌هایی همراه بود و نهایت شیوع کرونا موجب شد تا مرزها بسته و سفر زیارتی به عتبات هم متوقف شود. البته حرم‌های مطهر در عراق اوایل با شیوع کرونا خلوت شد و عراق هم با توجه به اینکه از پذیرش زائر خارجی امتناع کرد، تعداد زوار تا اواسط بهار سال جاری انگشت شمار بود و حتی به دلیل قرنطینه برخی شهرهای زیارتی امکان تشرف مردم این کشور هم به کربلا و نجف وجود نداشت. تا اینکه کم کم با عادی شدن شرایط، با وجود اینکه کرونا همچنان در عراق قربانی می‌گرفت، عتبات به ویژه حرم سیدالشهدا (ع) مملو از جمعیت شد و همچنان نیز در کربلا بسیاری از عاشقان حسینی به حرم ارباب مشرف می‌شوند و اکنون نیز در ایام شهادت امام کاظم (ع) پیاده‌روی کاظمیه با حضور جمع کثیری از مردم در حال انجام است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول