اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

برنامه ایران برای توسعه صادرات به سوریه تا 1402/ حجم مبادلات به یک و نیم میلیارد دلار می رسد

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تدوین برنامه سه ساله برای توسعه صادرات ایران به سوریه گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه تا سال 1402 به یک و نیم میلیارد دلار می رسد.

برنامه ایران برای توسعه صادرات به سوریه تا 1402/ حجم مبادلات به یک و نیم میلیارد دلار می رسد

لیلا معتمد منفرد؛فرزاد پیلتن در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تجارت ایران و سوریه در سال 99 گفت: در 11 ماهه ابتدای سال 1399 از ایران حدود 104 میلیون دلار صادرات به سوریه انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 34 درصد از نظر ارزشی و 43 درصد از نظر وزنی کاهش داشته است. 

* دلایل کاهش صادرات ایران به سوریه در سال 1399 

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد دلایل کاهش صادرات ایران به سوریه بیان داشت: از دلایل اصلی کاهش صادرات ایران به سوریه در سال جاری شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا بود که باعث قطع کامل ارتباطات و روابط تجاری ایران با سوریه شد. 

وی افزود: در سال 1398  حدود 6 رویداد نمایشگاهی با سوریه اجرا شد که همه این رویدادها در سال 1399 تعطیل شد.  همچنین در سال گذشته هیات‌های تجاری بین دو کشور مبادله شد که در سال 1399 موفق به انجام آن نشدیم اما امیدواریم در سال آینده با پیش بینی ها و برنامه ریزی های انجام شده این روند را به سمت افزایش مبادلات تجاری تغییر دهیم. 

* برنامه توسعه  صادرات ایران به سوریه تا سال 1402

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد برنامه ریزی برای توسعه صادرات به کشور سوریه تا سال 1402 گفت: برنامه ما افزایش حجم مبادلات تجاری ایران  و سوریه تا یک و نیم میلیارد دلار در سال 1402 است که براساس برنامه ریزی انجام شده 400 میلیون دلار صادرات ایران به سوریه و 100 میلیون دلار نیز واردات ایران از سوریه است. 

وی بیان داشت: مابقی این حجم پیش بینی به توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی کشورمان به سوریه اختصاص داده شده که براساس ارزیابی ها و پتانسیل سنجی ها، ظرفیت چنین افزایشی در مبادلات تجاری بین دو کشور تا سال 1402 وجود دارد. 

پیلتن بیان داشت: البته برای کمک به رشد محصولات صادراتی می توان در زمینه سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور و همچنین روی موضوع صادرات مجدد نیز کار کرد. 

* عدم همکاری بانک‌های سوری برای تشکیل بانک مشترک با ایران

وی در پاسخ به این سوال که چرا دولت سوریه در زمینه تشکیل بانک مشترک برای تسهیل روابط تجاری بین دو کشور همکاری نمی کند، گفت: اتفاقا مقامات سوری به این موضوع علاقمندند اما بانک های سوری که اغلب نیز خصوصی هستند، به دلیل تحریم بانک های جمهوری اسلامی ایران و نگرانی از جریمه شدن  توسط دولت  آمریکا در صورت برقراری ارتباطات بانکی با طرف های ایران، تمایل به این کار ندارد. 

پیلتن گفت: یکی از برنامه ها ما در سال آینده برای توسعه همکاری های تجاری با کشور سوریه برگزاری حدود 6  پاویون نمایشگاهی ایران  است. همچنین مجوزهای لازم برای برگزاری دو نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سوریه در سال 1400 صادر شده است. 

وی افزود: همچنین در حال بررسی تشکیل کمیته مشترک بازرگانی دو کشور برای رسیدگی به موضوعاتی همچون  حذف 88 قلم کالا مستثنی از موافقتنامه تجارت آزاد بین دو کشور و تبدیل تعرفه ای این موافقت نامه از 4 به صفر هستیم. 

* برنامه های توسعه حمل و نقل برای تجارت بین ایران و سوریه

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برنامه دیگر سازمان توسعه تجارت پیگیری راه اندازی خط ترانزیت زمینی کالا از عراق به سوریه و همچنین برقراری خط منظم و مستقیم دریایی بین بنادر جمهوری اسلامی ایران و بنادر سوریه است که زمینه آن تا حدودی فراهم شده و قرار است یک خط دریایی در بیست ام هر ماه کالاهای صادراتی ایران را به سوریه منتقل کند. 

وی افزود: کمک به صادرات خدمات فنی و مهندسی، مشارکت ایران بویژه در زمینه های ایجاد زیرساخت ها و همچنین مشارکت در بازسازی صنایع سوریه، تسهیل تردد تجار بین دو کشور از جمله مهمترین برنامه هایی است که ما در دستور کار میز سوریه در سازمان توسعه تجارت است که امیدواریم با کمک دیگر دستگاه ها که وظایف و ماموریت هایی در حوزه تامین زیرساخت های تجاری دارند، به اهداف تعیین شده در سال آینده دست یابیم.

انتهای پیام/ 

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول