اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

سیاست خارجی

خطیب‌زاده: آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد/ هیچ طرح گام به گامی را نپذیرفته‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد، مجددا تٔأکید کرد: هیچ طرح گامی به گامی هیچ وقت از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته است.

خطیب‌زاده: آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد/ هیچ طرح گام به گامی را نپذیرفته‌ایم

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۶ فروردین ماه در نخستین نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

* رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل دستورکار نشست وین

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه و در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اقدامات ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی در چه مرحله‌ای از روند لغو تحریم‌ها توسط آمریکا شروع می‌شود و راستی آزمایی چقدر طول می‌کشد و نقش مجلس در فرآیند راستی آزمایی تحریم‌ها نیز بیان کرد: آنچه فردا اتفاق می‌افتد، هیچ فرقی با همه کمیسیون‌های مشترکی که تا الان بوده، ندارد. آنچه فردا اتفاق می‌افتد کمیسیون ادواری فصلی کمیسیون مشترک بین ایران و ۱+۴ است. کما اینکه در ماه‌های قبل و فصول قبل نیز این نشست را داشتیم.

 

 

وی افزود: قرار بود این نشست در اسفند برگزار شود که تاریخ نهایی نشده بود و قرار شد در اوایل فروردین برگزار شود و همچنین قرار شد به صورت آنلاین برگزار شود که گفت‌وگوها ناقص بود و ادامه آن رفت برای کمیسیون حضوری.

خطیب‌‌زاده ادامه داد: دستورکار این جلسه، رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات طرف‌های مقابل است. این موضوع کمیسیون مشترک این دفعه بوده است. در نشست روز جمعه بحث جدی مطرح شد و فردا معلوم‌ می‌شود آیا ۱+۴ می‌تواند موارد مورد نظر ایران را تامین کند یا خیر و آن وقت می‌‌توانیم مسیر روشن‌تری را داشته باشیم.

* سند برنامه همکاری جامع ایران و چین قرارداد نیست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت: آنچه بین ایران و چین امضا شده گفت‌وگوهایی بوده که در پنج شش سال پیش ادامه داشته است و بعد از امضای برجام در سفر رئیس جمهور چین به ایران این موضوع مطرح و زمانی روابط به سطح مشارکت راهبردی ارتقا یافت، بحث امضای چنین سندی مطرح شد.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: آنچه امضا شد یک نقشه راه بود و حاوی هیچ قراردادی نیست و حاوی اعطای هیچ حق انحصاری به طرفین نیست، حاوی هیچگونه تعهد مشخصی برای دو طرف نیست. از جمله برخی نگرانی‌ها و شایعاتی که در کف جامعه توسط برخی مراکزی که روشن است از کجا و از بیرون ایران تغذیه می‌شوند، مطرح شد.

خطیب‌زاده افزود: حضور نیروهای خارجی در ایران از اساس مردود است چون مخالف قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تعهدات جمهوری اسلامی در قبال مردم است. این موضوع مطرح نیست و بیشتر نگرانی آفرینی است.

وی درباره اینکه آیا امکان امضای این سند و نقشه راه با کشورهای دیگر هست؟ هم گفت: هم هست و هم قبلا بوده است. با روسیه هم سندی بوده که فروردین امسال دهمین سالی است که باید موافقتنامه همکاری‌های جامع را داریم که انقضای پنج ساله دوم در فروردین فرار می‌رسد که باید آن را تجدید کنیم یا گسترش دهیم.

خطیب‌زاده اضافه کرد: با هندوستان نیز چنین چیزی را به نام بیانیه دهلی نو داشتیم که فکر می‌کنم برای ۲۰۰۳ است. اینها چیزهایی نیست که مربوط به یک کشور یا دو کشور باشد. متاسفانه برخی بزرگ نمایی‌ها درباره برخی امور صورت می‌گیرد. البته این سند مهمی است و چارچوب همکاری‌‌های ما را در ۲۵ سال آینده تعیین می‌کند ولی به این معنا نیست که قراردادی در آن است برای کار ۲۵ ساله.

وی تصریح کرد: هر قراردادی که از این نقشه راه بیرون بیاید، مدت زمان و شرایط و مشخصات آن در خود قرارداد قید می‌شود، می‌تواند ۱۰ ساله، ۵۰ ساله و یا ۶ ماهه باشد و اینها چیزهایی است که براساس این نقشه راه درمی‌آید.

* هیچ طرح گامی به گامی هیچ وقت از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره این سؤال که پیشنهاد مشخص تهران درباره برجام چیست؟ اظهار داشت: هیچ طرح گامی به گامی هیچ وقت از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته است. 

وی ادامه داد: آنچه ایران انجام خواهد داد در چارچوب اعلامیه قبلی است یعنی برداشتن همه تحریم‌های ایالات متحده و همه تحریم‌هایی که بعد از روی کار آمدن ترامپ بر ضد مردم ایران اعمال شده یا مجددا اعمال شده یا تیتر آنها عوض شده و زیر تیتر دیگری قرار گرفته‌اند و همه اینها باید برداشته شود و این منطق روشنی است و اینها هم باید راستی آزمایی شود. این طوری نیست که فقط اعلام برداشته شدن مطرح شود.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: در کمیسیون مشترک روز جمعه موضع ایران کاملا تبیین شد. استقبال می‌کنیم از اینکه آمریکا مسیر غلط گذشته را اصلاح کند و به مسیر درست برگردد.

 

 

*  گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت/ تحریم‌ها را استعلام کرده‌ایم

وی به گفت‌وگوهای هیأت ایرانی با گروه ۱+۴ در وین اشاره و بار دیگر تأکید کرد که گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: مسیری که آمریکا باید طی کند و تحریم‌های جامعی که باید بردارد در اختیار ۱+۴ قرار می‌دهیم.

خطیب‌زاده افزود: وزارت خارجه از تمامی ارگان‌ها و نهادها همه تحریم‌هایی که باید برداشته شود، استعلام کرده و مسائل فنی را دریافت کرده است. به همین خاطر گفت‌وگوهای فردا، گفت‌وگوهای فنی و حقوقی است. همه تحریم‌های آمریکا معرفی می‌شود و همه این تحریم‌ها باید برداشته شود و مسیر راستی آزمایی باید صورت بگیرد. جمهوری اسلامی ایران با ۱+۴ به صورت فنی درباره مسیر راستی آزمایی گفت‌وگو خواهد کرد.

* سند برنامه همکاری جامع ایران و چین پیمان و قرارداد نیست/ وزارت خارجه مسئول اجرای آن نیست

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تشکیل کارگروه نظارت بر نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین در مجلس بیان کرد: آنچه بین ایران و چین امضا شده، معاهده نیست، پیمان و قرارداد نیست. هیچ سند حقوقی تعهدآور الزام آور نیست. وزارت امور خارجه مسئول اجرای سند همکاری جامع ایران و چین نیست، هماهنگ کننده اجرای آن است.همه وزارتخانه‌ها در این سند دیده شده و همکاری‌های سه قوه در آن دیده شده است. چیزی نیست که به وزارت خارجه صرف مربوط شود. ما هماهنگ کننده هستیم و همه از جمله قوه مقننه باید به نقشه راهی که نظام به آن رسیده کمک کنند تا اجرایی شود.

*  اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا صحبت می‌کند به خود ۱+۴ مرتبط است/ ما فقط یک گام داریم

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال درباره احتمال حصول دو توافق در وین (یک توافق با ایران و یک توافق با آمریکا) گفت: اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا صحبت می‌کند به خود ۱+۴ مرتبط است. می‌خواهد در واشنگتن یا وین یا هر پایتخت دیگری که مدنظرشان است، مذاکره کنند.

خطیب‌زاده افزود: آنچه فردا برگزار می‌شود کمیسیون مشترک برجام است که براساس دستورکار کمیسیون درباره مسیر رفع تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. البته ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی را اعلام کنیم که هیأت کارشناسی سازمان انرژی اتمی همراه آقای عراقچی هستند و ۱+۴ می‌توانند درباره مسائل فنی صحبت کنند. 

وی تصریح کرد: مسیر روشن است، تحریم‌های آمریکا تماما باید برداشته و راستی آزمایی شود و بعد هم جمهوری اسلامی اقدام خود را انجام دهد. به تعبیر دیگر، ما فقط یک گام داریم. آن یک گام هم شامل برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست و در مقابل آن ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خودش را که به خاطر نقض پیمان طرف‌های دیگر بوده را متوقف کند و به عقب برگرداند.

* نخست‌وزیر کره جنوبی در سفرش راه‌حل‌ها برای آزادسازی منابع مسدو شده ایران را بیاورد 

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران بیان کرد: درخواستی بوده و ما از این سفر استقبال کردیم. مسائل تعیین جزییات فنی سفر در حال اتمام است و به محض نهایی شدن آن را اعلام می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: انتظار داریم نخست‌وزیر کره جنوبی که عازم ایران است، راه‌حل‌ها برای آزادسازی منابع مسدود شده ایران در کره را با خودش بیاورد. این موضوع روابط دوجانبه را در یکی دو سال اخیر شدیدا تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی گفت: این سفر می‌تواند در ارتقای روابط و برخی سوء تفاهمات کمک کند و امیدواریم نخست‌وزیر کره با دست پر و با راه‌حل‌های اجرایی و عملیاتی وارد ایران شود.

* موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است

خطیب‌زاده درباره اعلام رسانه‌های کره‌ای مبنی بر آزادی نفتکش کره جنوبی بیان کرد: موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: البته دولت کره درخواست‌های خیلی جدی از ما داشته و با توجه به اینکه کاپیتان کشتی سوء سابقه نداشته و همه بررسی‌ها در مسیر کمک به این کشتی بوده، ما پیشنهادهای خودمان را به قوه قضاییه و مقام قضایی ارائه کردیم و مقام قضایی تا امروز با نظر مثبت به این موضوع پرداخته است. به محض اینکه مقام قضایی به نتیجه برسد سخنگوی قوه قضاییه اعلام خواهد کرد. وزارت خارجه توصیه‌های خودش را با توجه به درخواست‌های دولت کره و عدم سوء پیشینه کشتی و کاپیتان به قوه قضاییه اعلام کرده است.

 

 

* توصیه به عربستان: از مسیر طغیانگری که امروز دچار آن شده فاصله بگیرد

وی درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان و اینکه عربستان باید در مذاکرات ایران و ۱+۴ حضور داشته باشد، نیز گفت: متاسف هستم که همچنان شجاعت گفت‌وگوی خارج از اراده قدرت‌های فرامنطقه‌ای و قدرت‌های مداخله‌جو در منطقه ما در ریاض شکل نگرفته است. باعث تاسف است که همچنان نگاه ریاض به پایتخت‌های دیگر خارج از منطقه است و این بزرگ‌ترین مانع رسیدن این منطقه به یک سازوکار بومی درون منطقه‌ای است.

خطیب‌زاده ادامه داد: موضع عربستان سعودی در قبال برجام شناخته شده است و زمان مذاکرات اقدامات مخربی انجام داد. وزیر خارجه عربستان موضوع جدیدی را نگفته و تنها به این موضوع توجه نکرده است که برجام گفت‌وگو و امضا و مهر و موم شد و بر روی طاقچه گذاشته شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: به عربستان سعودی توصیه می‌کنیم به مسیر گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای بپیوندد و از مسیر طغیانگری که امروز دچار آن شده فاصله بگیرد و مطمئن باشد آغوش منطقه به سوی عربستان باز است.

* در نقشه راه با چین تعهد یا قراردادی نگنجاندیم/ از دایره انصاف خارج نشویم

وی در پاسخ به سؤالی درباره پایبندی چین به تعهداتش در سند همکاری جامع ایران و چین اظهار داشت: ما در این نقشه راه تعهد یا قراردادی را نگنجاندیم. اینها یک نقشه راه و اولویت‌های همکاری است.

خطیب‌زاده افزود: از دل این صدها قرارداد می‌تواند استخراج شود، ‌براساس خواست دو طرف و نیاز بخش خصوصی ما و طرف مقابل و اتفاقا بار عمده بر دوش بخش‌های غیردولتی دو طرف خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: باید از دایره انصاف خارج نشد. امروز چین تنها کشوری است که در ذیل تحریم‌های آمریکا از ما نفت می‌خرد و رسما هم اعلام کرده است. شما کشور دیگری را پیدا کنید که در فشار حداکثری آمریکا از ما نفت خریده و در سایت‌های خود اعلام کرده باشد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: ۱۲۰ شرکت چینی یا اشخاص چینی به خاطر همکاری‌ها با ایران تحریم شدند. کل اروپا و سایر کشورها را نگاه کنید از جمع انگشت‌های دست کمترند. البته آنچه قرارداد از این استخراج می‌شود باید محکم باشد و تضمین‌ها در آن دیده شود.

* آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور نماینده سازمان انرژی اتمی در نشست فردا در وین و امیدواری ایران به رفع تحریم‌ها هم گفت: هیأت جمهوری اسلامی ایران توسط آقای عراقچی رهبری می‌شود و اشخاص مختلفی در آن حضور دارند و کمیسیون عادی مشترک است و مسائل فنی مختلفی مطرح می‌شود از جمله رفع تحریم‌های آمریکا و این به معنای خاصی نیست به این معناست که ۱+۴ وارد دستورکار کمیسیون مشترک شده‌اند.

وی گفت: دستورکار ما و مسیری که ما روشن کردیم، روشن است. آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد.

 

 

*  هیچ فشاری از دولت و وزارت خارجه درباره جلوگیری از پخش سریال گاندو نبوده

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره پخش سریال گاندو ۲ و اینکه آیا فشاری از سوی وزارت خارجه و ظریف برای جلوگیری از پخش آن صورت گرفته است؟ گفت: با نردبام دروغ نمی‌شود به بام حقیقت رسید. مادامی که این سریال پلیسی - تخیلی حساب می‌شد، اصحاب هنر و رسانه و هنرمندانی که به هنر فاخر و ارزشمند آگاهی کامل دارند، باید اظهارنظر می‌کردند. ولی از آن بابت که سازندگان این سریال اصرار بسیاری زیادی بر این داشته و دارند که اینها مبتنی بر سند است و آن را به عنوان مستند معرفی کنند، امروز پاسخ می‌دهم که اگر این سند است و سندی دارند، حتما به مراجع ارجاع می‌دهم که معرفی کنند. وگرنه دون شأن نظام جمهوری اسلامی ایران است که براساس سفارش، پروژه‌ای ساخته شود، بر اساس تخریب یکی از ارکان حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران.

وی ادامه داد: دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران از فرزندان صادق، مظلوم و کوشای این ملت هستند و پروژه‌های سفارشی و محفلی نمی‌تواند ارزش‌ دیپلمات‌های ایرانی را کم کند.

خطیب‌زاده اضافه کرد: مطمئن هستم آنچه دوستان در صدا و سیما از سکوتشان متوجه می‌شوم، این سریال را دون شأن خودشان می‌دانستند. اینکه سریال ۱۴ روز پخش شود و بعد از تمام شدن تعطیلات عید، یک مرتبه چنین موضوعی مطرح شود، خودش جای سؤال دارد. قاعدتا آنهایی که پول هنگفت ساخت سریال را فراهم کرده و توان ساخت آن را داشتند، حتما توان ادامه آن را داشتند.

وی تصریح کرد: هیچ فشاری از دولت و وزارت خارجه نبوده است، الا تک و توک اظهارنظراتی که مثل امروز در پاسخ به این سؤال عرض کردم، بیان شد.

* وزارت خارجه مستقلا نمی‌‌تواند تصمیمی درباره املاک ایران در خارج از کشور بگیرد

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشر شده مبنی بر فروش زمین‌های سفارت ایران در آنکارا گفت: در خصوص اینکه کدام زمین و چگونه است الان حضور ذهن ندارم. ایران در بسیاری از کشورها دارای ملک‌ها، ساختمان‌ها و زمین‌هایی است که بلا استفاده افتاده‌اند. طبق قانون، وزارت خارجه مستقلا نمی‌‌تواند تصمیمی درباره این املاک بگیرد چون املاک ملی هستند و هیأت دولت باید راسأ تصمیم بگیرد که کدام قابل فروش هستند و کدام حفظ شود. اینها روال قانونی دارد. برخی دولت اجازه داده که وزارت خارجه برخی از این املاک و زمین‌های بلااستفاده را بفروشد و برخی را اجازه نداده است.

* انتظار ایران از فرانسه

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران نباید مرتکب هرگونه نقض جدید توافق هسته‌ای شود، خاطرنشان کرد: انتظار ما از فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به اجرای تعهداتشان است. اروپا در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خودش کوتاهی کرده است. اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد قطعی دادند که هیچ کدام را اجرا نکردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: توصیه ما همواره به طرف‌های اروپایی این بوده که راه آسان‌تر را در پیش بگیرند و به مسیر اجرای تعهداتشان برگردند و پاسخ ایران به اقدامات آنها روشن خواهد بود.

* واکسن کرونا/ تسریع در واردات واکسن طی یکی دو هفته آینده از طریق روسیه و کواکس

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره ارسال واکسن روسی «اسپوتنیک وی» و اینکه تعداد کمی از این واکسن وارد شده نیز گفت: از هفتم فروردین ۱۳۹۹ تا امروز، بیش از یک سال و یک هفته پیش وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری کرونا، نامه‌ای به مقامات عالی نظام و وزارت بهداشت نوشت و همه موضوعات درباره واکسن را پیش بینی کرد و گفت. در طول این مدت همه اقدامات خود را برای رفع موانع خارجی همکاری در حوزه واکسن و واردات واکسن انجام دادیم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت تلاش موثری کرده و پیشرو بوده است، اظهار داشت: وزارت خارجه جز با تصمیم و نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کاری نکرده و نمی‌کند. هرگاه چیزی را از ما خواستند، حتی اگر از زمان توصیه ما چند ماه هم گذشته بوده به جدیت رفتیم از جمله در مورد اسپوتنیک وی که ظریف در سفر به مسکو مصوبه و درخواست را انجام داد.

خطیب‌زاده ادامه داد: میزانی که با طرف روس صحبت شده بود، مقدار زیادی از آن را وارد کردیم و اگر اشتباه نکنم بیشتر از نیم میلیون دوز وارد شده است و توافق برای تولید مشترک را انجام دادیم و حتی به این هم متوقف نبوده و ما با طرف‌های هندی همکاری‌هایی کردیم و منابع مالی را تامین کردیم و با طرف کوبایی توافقاتی داشتیم. ظریف در سفر به کوبا این مسیر را آغاز کرد و البته وزارت بهداشت مرجع صلاحیت دار بود که کدام کار با سرعت بیشتری جلو برود و کدام با سرعت کمتری. تولید مشترک با کوبا هم در دستورکار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: کواکس در چند روز آینده یک مقدار از دوزی را که وعده کرده و عقب انداخته بود را وارد می‌کند. اگر کواکس به تعهداتش عمل کند، ۲.۲ میلیون دوز از کواکس در چند هفته آینده وارد می‌کنیم. 

خطیب‌زاده ادامه داد: از چین چند صد هزار دوز واکسن وارد و هدیه داده شده است. در سفر آقای وانگ یی وزیر خارجه چین در ملاقات بیش از نیم ساعت در این خصوص و همکاری مشترک در حوزه واکسن گفت‌وگو شده است و اینها نشان می‌دهد با چه حجمی و فعالیتی، تمامی ارکان از جمله وزارت خارجه کار می‌کنند.

وی گفت: فکر می‌کنم واردات واکسن طی یکی دو هفته آینده از طریق روسیه و کواکس تسریع خواهد یافت. هند هم با اینکه منابع مالی آن تامین شده بود به خاطر قوانین داخلی این کشور همچنان واکسن را نفرستاده که اگر بفرستد به چند میلیون دوز واردات خواهیم رسید و البته طبق گفته وزارت بهداشت مسیر تولید واکسن در مسیر خودش حرکت می‌کند.

 

 

* نه به وعده‌ها نه به پالس و نه به سیگنال چه مثبت و چه منفی بعد از روی کار آمدن آقای بایدن اهمیت ندادیم/ برجام زنده است چون ایران صبورانه و مسئولانه رفتار کرد

خطیب‌زاده درباره نشست فردا در وین و اینکه آیا این نشست با توجه به حضور غیرمستقیم آمریکا و اینکه قرار نیست با آنها مذاکره کنیم، یک گام رو به جلو است و آیا پالسی از سوی آمریکایی‌ها دریافت کرده‌اید؟ اگر اتفاقی رخ ندهد آیا جلسه فردا حسن ختام برجام خواهد بود؟ نیز بیان کرد: ما نه به وعده‌ها، نه به پالس و نه به سیگنال چه مثبت و چه منفی از بعد از روی کار آمدن آقای بایدن اهمیت ندادیم. آنچه برای ما مهم است عمل و اقدام دولت آمریکاست.

وی گفت: اینکه دستورکار جلسه کمیسیون مشترک به نتیجه می‌رسد، یا نه، به این برمی‌گردد که اروپایی‌ها و ۱+۴ بتوانند تعهدات آمریکا را به آن یادآوری کنند و آمریکا هم به تعهداتش عمل کند. اینکه این کار را خواهد کرد؟ باید منتظر ماند و دید.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: اساسا برجام به این خاطر زنده نیست که طرف‌های دیگر اقدام موثری کردند. برجام زنده است، به خاطر اینکه ایران بسیار صبورانه و مسئولانه رفتار کرده و هزینه‌های حفظ برجام تا به امروز بر دوش ایران بوده است.

وی تصریح کرد: این پنجره تا ابد باز نیست ولی فردا هم بسته نخواهد شد. آنچه در سفر گروسی به تهران توافق کردیم، یک توافق سه ماهه بود و یک ماه گذشته و دو ماه بیشتر نمانده است و در موعد آن موظف به اجرای تمامی بندهای قانونی مصرح در قانون مجلس هستیم.

* اگر عربستان برای گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای آماده باشد، استقبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات روز گذشته وزیر خارجه عربستان و استقبال از مذاکره با ایران و اینکه آیا پیامی بین دو کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم رد و بدل شده است؟گفت: همکاری در منطقه یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است. البته عربستان تاکنون مانع اصلی این گفت‌وگوها بوده است.

وی افزود: اینکه دولت عربستان به این نتیجه برسد که آمادگی دارد برای گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای مستقیم و چندجانبه در منطقه، ما استقبال می‌کنیم. همیشه از طرق مختلف این پیام‌ها گفته شده و جواب داده شده است. ولی اینکه الان پیام خاصی رد و بدل شده باشد، چنین نیست. از طریق کویت و بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس پیام‌هایی را دریافت کرده و پیام‌هایی را دادیم. امیدواریم دولت عربستان آمادگی این را پیدا کند در یک گفت‌وگوی درون منطقه‌ای حاضر شود.

* سفر ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی

وی درباره سفر منطقه‌ای ظریف به آسیای مرکزی اظهار داشت: هفته پیش ظریف به تاجیکستان رفت و چهار کشور دیگر حوزه آسیای مرکزی که حوزه‌ مشترکات فرهنگی، تمدنی، مردمی و دینی ما هستند باقی ماندند. در این هفته سفر به این چهار کشور انجام می‌شود. با همه کشورها موضوعات جدی دوجانبه داریم.

خطیب‌زاده ادامه داد: در چارچوب ۱+۵ یا ۲+۵ درون این منطقه همواره آمادگی همکاری را داشتیم. اگر کرونا نبود شاید این سفر باید زودتر انجام می‌شد، ولی پروتکل‌ها باعث تعویق این سفر شد.

* راستی آزمایی حوزه نفت یکی از ساده‌ترین حوزه‌هاست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره راستی آزمایی تحریم‌ها از جمله تحریم نفتی هم گفت: نفت یکی از مهمترین حوزه‌های راستی آزمایی ما در خصوص رفع تحریم‌هاست. برای بازپس گیری سهم خودمان از بازار نفت، البته منتظر رفع تحریم‌ها نبودیم. آمارهای رسمی و غیررسمی حاکی از آن است تلاشگران صنعت نفت تلاش می‌کنند با وجود تحریم‌ها بتوانند صادرات را انجام دهند. 

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: همانند دور قبلی رفع تحریم‌ها، اگر اتفاق بیفتد در تمامی حوزه‌ها باز پس گیری سهم ما از بازار با جدیت جلو می‌رود. راستی آزمایی حوزه نفت یکی از ساده‌ترین حوزه‌هاست چون ما مشتری‌های دائمی خرید نفت داریم.

* ابراز نگرانی از تحولات موزامبیک

وی درباره تحولات موزامبیک و اشغال شهر پالما توسط داعش ضمن ابراز نگرانی از این تحولات گفت: از آنچه در موزامبیک اتفاق می‌افتد، نگران هستیم. با مردم و دولت موزامبیک همدردی می‌کنیم. از اقدامات اتحادیه آفریقا و جامعه توسعه جنوب آفریقا حمایت می‌کنیم.

خطیب‌زاده افزود: ریشه تروریسم و افراطی گری در همه جای دنیا مشترک است و پاسخ مشترک می‌طلبد. آمادگی داریم تجربیات خودمان را برای چگونگی مبارزه با این پدیده شوم که امروزه پدیده جهانی و به کشورهای مختلف صادر شده، در اختیار دولت موزامبیک قرار دهیم.

* باید برگردیم به ژانویه ۲۰۱۷

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تفسیر صحیح از رفع تحریم‌ها بیان کرد: در دوران اوباما برخی تحریم‌ها به درستی برداشته نشده بود، ولی بر روی کاغذ بسیاری از تحریم‌هایی که کنگره اعمال کرد را دولت اوباما اجرایی نمی‌کرد. امروز آنچه می‌گوییم این است که باید برگردیم به ژانویه ۲۰۱۷ و تحریم‌هایی که آمریکا برداشته بود و دوباره اعمال کرده یا اضافه کرده و مثلا تحت عنوان هسته‌ای، نهادی یا شخصی تحریم کرده بودند باید برداشته شوند و برای ما فرقی نمی‌کند و همه این تحریم‌ها باید برداشته شوند. 

وی گفت: اینکه می‌گوییم گفت‌وگوها فنی است ما به ۱+۴ گفتیم باید همه تحریم‌ها برداشته شود و آنها از ما جزییات خواستند و ما جزییات را در حوزه‌های مختلف به آنها ارائه کردیم. البته این گونه نیست که یک مرتبه همه آن چیزی که ارائه کردیم فردا باشد باز هم اگر چیز جدیدی پیدا کردیم در اختیار ۱+۴ قرار می‌دهیم و از متحدان خود هم که تحت تحریم قرار گرفتند خواستیم موارد تحریمی خود را به ما اعلام کنند که آمریکا نه فقط تحریم‌ها بر ضد ایران بلکه تحریم‌هایی که بر ضد همکاران ما در جامعه بین‌المللی اعمال کرده باید یک جا بردارد.

* ما به سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر رفع تحریمی صورت بگیرد باید به تایید کنگره در آمریکا هم برسد، گفت: ما به سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. سیاست داخلی آمریکا برای خودشان و ما به تعهدات آمریکا کار داریم و اینکه در داخل آمریکا چه می‌کنند و چه می گذرد به خودشان مربوط است و ما فقط یک ایالات متحده بیشتر نمی‌شناسیم.

* دستورکار مذاکرات فردا رفع جامع تحریم‌های آمریکاست

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر آزادسازی بخشی منابع مالی ایران در خارج در آستانه نشست وین گفت: این اخبار در راستای انحراف از دستورکار جلسه است. ما نه با کسی گفت‌وگو کردیم و نه اقدامات جزیی را می‌پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی بین ایران و ۱+۴ است و دستورکار مذاکرات فردا رفع جامع تحریم‌های آمریکاست، اگر بتوانیم با این توافق با ۱+۴ برسیم و آنها بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند، مسیر باز می‌شود.

* مجلس بر همه چیز می‌تواند نظارت کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره نگاه به نقش مجلس در خصوص سند برنامه همکاری جامع ایران و چین نیز گفت: مجلس بر همه چیز می‌تواند نظارت کند. اما اینکه قراردادهایی که از این نقشه راه بین ایران و چین دربیاید باید مورد تصویب مجلس قرار بگیرد شاید نکته دقیقی نباشد چون ممکن است صدها قرارداد بین بخش‌های خصوص انجام بشود. هر چیز حاکمیتی را مجلس می‌تواند با دقت نظارت کند و همه ارکان کشور به نظارت مجلس پایبند هستند.

* ما هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت

وی در پاسخ به این سؤال که اگر فردا نتیجه‌ای حاصل شد با طرف آمریکایی در وین صحبت می‌کنید؟ گفت: ما هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت تا مادامی که آمریکا به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد. اینکه آمریکا با ۱+۴ چگونه به نتیجه برسد موضوع ما نیست، موضوع ما کمیسیون مشترک است. 

* پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: کند پیش می‌رود و امیدواریم در سفر نخست‌وزیر کره به ایران ایشان با راه‌حل‌های عملی برای چگونگی رفع این انسداد بیاید. روابط دوجانبه تحت تاثیر آن قرار گرفته و به نوعی گروگان این بی عملی طرف کره‌ای قرار گرفته است و امیدواریم در سال جدید حل شود.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ابتدای این نشست هم گفت: امسال مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامیدند وزارت خارجه در هر سه قسمت این شعار که به دستورالعمل مانند است، دخیل است و می‌تواند اقداماتی را صورت دهد. از روز اول ۱۴۰۰ این را فراهم کردیم و روی این کار می‌کنیم و امیدواریم تا  روزی که این شعار و نقشه راه امسال به اهداف خودش برسد، بتوانیم کمک‌های موثری را در خدمت همه بخش‌های جامعه و نهادهای جمهوری اسلامی فراهم کنیم.

خطیب‌زاده افزود: هفته گذشته هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) بود. امنیت ایران مدیون تلاش‌ها و جانفشانی‌های برادران وزارت اطلاعات است و همه ما قدردان آنها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای هم هستیم که به همه عزیزان در این حوزه تبریک می‌گویم.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول