پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۲۴

فارس من

فارس‌من| مرور داغ‌ترین مطالبات از تیم مذاکره‌کننده؛ مردم: شرط بازگشت تعهدات رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی است

این گزارش همزمان با تداوم جلسات کمیسیون مشترک درباره برجام، مطالبات و انتظارات مردم از تیم مذاکره‌کننده را مرور کرده است.

فارس‌من| مرور داغ‌ترین مطالبات از تیم مذاکره‌کننده؛ مردم: شرط بازگشت تعهدات رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی است

گروه فارس‌من خبرگزاری فارس؛ کمیسیون مشترک برجام ادامه دارد؛ مذاکراتی که دور بعدی چهارشنبه در وین برگزار خواهد شد. دیپلمات‌های ایرانی می‌گویند تنها دستور جلسه این جلسات لغو همه تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات برجامی پس از راستی‌آزمایی است. موضوعی که مطالبه جدی افکار عمومی از تیم مذاکره‌کننده نیز هست. ضرورت ماجرا از تواتر مطالبات ثبت‌شده در سامانه فارس من روشن است. این گزارش مرور مطالبات شما در این‌باره است:

 

۱| شرط بازگشت به تعهدات برجامی از نگاه مردم: رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی

رئیس‌جمهور جدید آمریکا تازه متوجه ارزش برجام شده است؛ معاهده‌ای که در قبال امتیازات عمدتاً نسیه، برنامه هسته‌ای ایران را کاملاً متوقف کرد. بعلاوه باعث ایجاد سخت‌گیرانه‌ترین رژیم‌های بازرسی شد. ترامپ کم‌خِرد اما آن‌را پاره کرد! بایدن اما بدش نمی‌آید با حفظ تحریم‌های اعمال‌شده در دوران ترامپ، ایران را وادار به تبعیت از محدودیت‌های برجامی کند. موضوعی که متواتراً از زبان سخنگویان دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده بیان شده است.

برای ایرانی‌ها اما موضوع کاملاً روشن است. طرفی که یک‌جانبه از برجام خارج شد باید اول اقدامات جبرانی را شروع کند. اقداماتی که این‌بار نه مانند مراتب قبل روی کاغذ، بلکه کاملاً عملی و آزمون‌شده باشد. یعنی لغو کامل تحریم‌ها، بویژه آنها که در دوران ترامپ علیرغم برنامه جامع اقدام مشترک وضع شد. و راستی‌آزمایی. تجربه سال‌ها مذاکره بی‌حاصل پیش چشم ماست. طبعاً این‌بار هیچ‌کس در ایران به حرف‌های خوب و قشنگ رضایت نخواهد داد!

 

مرور مطالبات متواتر شما در فارس‌من نمودار روشن این ادعا است؛ مثلاً این پویش با تیتر «آقای بایدن! لغو همه تحریم‌ها شرط بازگشت به برجام است» نوشته: «مطالبه ما مردم این است که ایران هنگامی به تعهدات برجامی بازخواهد گشت که آمریکا در عمل، تحریم‌ها را کلاً لغو کند. این لغو تحریم‌ها باید مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. این سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسؤولان است و هیچ‌کس از آن عدول نخواهد کرد.»

جمعی دیگر با امضای یک پویش نوشته‌اند: «اگر مذاکراتِ وین منجر به یک مُسکن مقطعی _مثل آزاد شدن فروش نفت_ شود، نباید مورد قبول ایران قرار گیرد. مثلا یک میلیارد از ۷ میلیارد دلار طلب بلوکه شده نفتی ایران از کره جنوبی با اجازه آمریکا باز می‌شود، قیمت دلار را کاهش می‌دهند و دوقطبی مذاکره_معیشت راه می‌افتد. بازگشت ایران به برجام تنها در مقابل برداشتن کامل تحریم‌ها است.»

 

البته که این موارد مدنظر تیم مذاکره‌کننده نیز هست. غریب‌آبادی سفیر ایران در آژانس می‌گوید تنها گزینه‌ای که روی میز ما است، لغو همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی است. عراقچی معاون وزیر امور خارجه هم معتقد است تنها در صورت لغو همه تحریم‌های آمریکا می‌توان به احیای برجام امیدوار بود. ظریف وزیر امور خارجه هم توئیت کرد: «همه تحریم‌های ترامپ ضد برجام بوده و باید رفع شود، بدون توجه به تمایزات و نام‌گذاری‌های بی‌منطق و خودسرانه تحریم‌ها.»

 

۲| مطالبه شفافیت در مذاکرات؛ مردم: جزئیات هر توافقی منتشر شود

تجربه‌های قبلی اثربخش نبود. ایرانی‌ها به مذاکرات هسته‌ای چندان خوش‌بین نیستند؛ حق دارند. آخرین دور مذاکرات به برجامی ختم شد که تقریباً همه اهرم‌های قدرت ایران را یک‌جا نابود می‌کرد. در مقابل اما مُشتی وعده و وعید که هیچ‌کدام هم روی اجرا ندید. برای همین پُر بی‌راه نیست اگر مطالبه شفاف‌سازی و رسانه‌ای شدن محتوای مذاکرات را دارند. تواتر مطالبات ثبت‌شده در این‌باره در فارس من گواه ماجرا است.

مثلاً این پویش که باعنوان «علت سکوت خبری درباره نشست مذاکره‌کنندگان وین چیست؟» ثبت شده و می‌نویسد: «چرا اخباری از نشست وین تاکنون اعلام نشده است؟ این تکذیب‌ها و تأکیدها که اعلام می‌شود مردم را بیشتر نگران می‌کند. دوباره برجامی نو تکرار نشود؟ آگاهی حق مردم است. مردم باید بدانند در این جلسه چه صحبت‌هایی شده است. رسانه‌ها و وزارت امور خارجه اطلاع‌رسانی درست را انجام دهند.»

 

جمعی دیگر با امضای یک پویش خواستار نظارت دستگاه‌های نظارتی و نمایندگان مجلس بر محتوای مذاکرات شده‌اند: «به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس و قوه قضائیه باید به طور جدی به روند پذیرش مذاکره و بازگشت گام به گام آمریکا به توافق هسته‌ای ورود داشته باشد. جلوگیری از حضور هیأت ایرانی در نشست وین با حضور آمریکا، حداقل اقدامی است که باید انجام گیرد.»

 

مطالبه مردم بیراه نیست؛ به‌نظر می‌رسد تیم مذاکره‌کننده بیشتر از این‌ها باید برای رسانه‌ای کردن محتوای مذاکرات و در جریان قرار دادن افکار عمومی تلاش کند.

 

۳| مناظره متقدان و موافقان توافق در تلویزیون

پلتفرم‌های آنلاین این روزها بستر گفتگوهای چالشی درباره اساسی‌ترین موضوعات شده‌اند. البته که همین گفت‌وشنودها، همین تضارب آرا به پیشرفت اجتماع و پخته شدن طرح‌ها خواهد انجامید. مطالبه مردم ایجاد همین فضا در آنتن زنده و در شبکه‌های مختلف سیماست. فضایی که در آن منتقدین و حامیان شناسنامه‌دار توافق هسته‌ای بتوانند برای تنویر افکار عمومی مناظره کنند.

پویشی برای همین در فارس من شکل گرفت، باعنوان «لزوم مناظره موافقان و منتقدان برجام در تلویزیون». کمپینی که خیلی زود توانست نظر مساعد صدها مخاطب را جلب کند: «از آن جایی که مسئله برجام، از جمله موضوعات اساسی و حائز اهمیتی است که بارها چالش‌های بسیاری را در ابعاد گوناگون ایجاد کرده است. لازم است که از رسانه ملی برای روشن شدن ابعاد این موضوع کمک گرفت.»

 

امضاکنندگان در ادامه نوشته‌اند: «جهت روشنگری افکار عمومی، درخواست مناظره بین موافقان و مخالفان برجام ضروری و حائز اهمیت است. چرا که به تعبیر امام خمینی رحمه الله علیه از تمام دستگاه‌های تبلیغاتی الان، امروز نقش رادیو تلویزیون از همه دستگاهها بالاتر است و ما انتظار داریم که رسانه ملی جمهوری اسلامی نیز در این راستا قدم بردارد. لذا ما خواستار برگزاری مناظره بین موافقان و مخالفان برجام در رسانه ملی هستیم.»

 

۴| تداوم نمایش گاندو همزمان با مذاکرات وین

تجربیات تلخی از ورود برخی عناصر نامطلوب در سال‌های گذشته به تیم مذاکره‌کننده وجود داشت. از دُری اصفهانی گرفته که سال‌ها قبل به‌جرم جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده حضور داشت. تا محمدعلی شعبانی که سال‌ها پیش بعنوان مشاور وزیر امور خارجه فعالیت می‌کرد و دو تابعیتی بود. داستان همین فرد در مجموعه تلویزیونی «گاندو ۲» به تصویر درآمد. این سریال تلاش داشت با نمایش تأثیر مخرب این افراد در مذاکرات هسته‌ای، هشدار دهد.

با شروع دور تازه مذاکرات این بار در شهر وین، نگرانی‌ها از نفوذ عناصر نامطلوب در تیم مذاکره‌کننده دوباره بالا گرفته است. برای همین برخی کاربران با تأسیس یک پویش خواستار تداوم پخش «گاندو 2» همزمان با مذاکرات شده‌اند. در پویش آنها آمده: «گویا مشکل سریال گاندو روشنگری در مورد مذاکرات هسته‌ای بوده است. حال که دوباره زمزمه مذاکرات وین بالا گرفته بنابراین پخش این سریال در طول مذاکرات وین از اوجب واجبات است.»

 

معاون وزیر امور خارجه می‌گوید مذاکرات وین در مسیر درست قرار گرفته؛ مسیری که البته پر از سنگلاخ است. آقای عراقچی تأکید می‌کند هدف تیم مذاکره‌کننده ایرانی لغو همه تحریم‌های غیرقانونی و راستی‌آزمایی آنها است. افکار عمومی اما هم‌چنان با بیم و رجا تماشاچی ماجرا است. امید که خواسته‌های مردم مورد توجه مذاکره‌کننده‌های وزارت امور خارجه قرار گیرد. «فارس من» بهرحال پیگیر مطالبات شماست.

 

گزارش از محمد آزادی

انتهای پیام

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول